7 zalet energooszczędnego sprzętu AGD

Jeśli potrzebujesz nowego sprzętu AGD, pomyśl o ekologii zanim dokonasz zakupu. Przedstawiamy 7 powodów, dla których warto kierować się ekopodejściem!

Zacznijmy od podstaw – kierując się zasadą, że „Najczystsza energia, to ta, której nie zużywamy”, możemy założyć, że eko AGD to przede wszystkim sprzęt energooszczędny. Przypomnij sobie kolorowe etykiety naklejane na sprzętach elektronicznych. To oznakowanie efektywności energetycznej, czyli informacja opisująca roczne zużycie energii elektrycznej (lub wody w przypadku pralek czy zmywarek). Dziś są opisywane za pomocą liter i symboli np. ”A+”. W 2019 r. oznaczenia zastąpi prostszy system: od klasy A do klasy G. Zmianie ulegną też wymagania poszczególnych klas energetycznych. Szacuje się, że gdyby nowe oznaczenia wprowadzono dziś, tylko ok. 25% sprzętów otrzymałoby najwyższe oznaczenie. Z roku na rok coraz więcej Polaków stawia na ekologię, już 47% z nas wybiera rozwiązania ekologiczne, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt. Jaki wpływ na nasze życie ma energooszczędny sprzęt AGD?

1. Zapewnia większą efektywność

Na przykład podczas odkurzania. Czy wiesz, że od 1 września 2017 r. obowiązuje przepis ograniczający maksymalną moc odkurzaczy? Silniki tych urządzeń nie mogą przekraczać mocy 900 watów. Miłośnicy porządku nie wpadli w rozpacz, bo okazało się, że odkurzacze o mniejszej mocy mogą zasysać brud o 5% skuteczniej, zużywając o 40% mniej prądu. Producenci urządzeń skupili się na systemach szczotek, tworząc końcówki o szerszym polu działania. Dostępne są też różnego rodzaju filtry ograniczające reemisję kurzu (według unijnej dyrektywy maksymalny dopuszczalny poziom to 1%).

2. Oszczędza czas

Gotowanie posiłków to ok. 8,3% całego zapotrzebowania energetycznego Twojego domu w skali roku. Gdyby zastąpić tradycyjną kuchenkę gazową np. płytą indukcyjną – można całkowicie zrezygnować z opłat za gaz, ale przede wszystkim zyskać na czasie gotowania. Technologia indukcji pozwala podgrzewać potrawy do 40% szybciej od tradycyjnych kuchenek. Jest też bezpieczniejsza, bo dzięki wbudowanym czujnikom „palniki” wyłączają się, gdy stojące na nich obiekty przekraczają określoną temperaturę. Jeśli położysz na płycie np. kuchenną ścierkę - kuchenka nie rozpozna jej jako odpowiednie naczynie i nie zacznie się nagrzewać.

3. Oszczędza Twoją pracę

Do ręcznego umycia 12 kompletów naczyń potrzeba ok 103 l wody i 2,5 kWh energii. Zmywarka zrobi to za Ciebie, zużywając jedynie 15-22 l i 1,0 - 2,0 kWh energii. Statystycznie jeden cykl zmywania to koszt ok. 40 groszy. Dla Ciebie to oszczędność wody i ok. trzech tygodni życia, które zajęłoby zmywanie ręczne w skali roku. Nieźle!

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

4. Oszczędza pieniądze

Zajrzyjmy do lodówki, stosując jeszcze obecny system oznaczeń. Urządzenie należące do klasy energetycznej „B” zużywa 154 kWh energii w ciągu roku, ale lodówka klasy A+ zużywa już tylko 86 kWh rocznie. To oszczędność ok. 112 zł rocznie! „Eko” pralki, zmywarki a nawet okapy kuchenne generują oszczędności względem tradycyjnych urządzeń. Różnice potrafią w znacznym stopniu wpłynąć na rozliczenie za zużycie energii elektrycznej. Na korzyść Twoją i Twojego domowego budżetu.

5.Potrafi zaskakiwać

Choćby wspomniany już wcześniej odkurzacz. Regulacja mocy silnika wpływa też na hałas przy pracy. Maksymalna głośność ekosprzętu to 80 dB. W ekokuchni znajdziesz lodówki, które posiadają różne strefy chłodzenia. Istnieją modele, które pokazują zawartość głównej komory bez konieczności otwierania drzwi albo są wyposażone w kostkarki do lodu. Co powiesz na pralkę z dwoma bębnami? Możesz za jednym praniem wyczyścić czarne i białe ubrania!

6. Jest wygodniejszy

Lubisz umilać sobie sobotnie popołudnia kubkiem kawy lub herbaty? Czy wiesz, że zwykły czajnik elektryczny zużywa 5,3% energii wykorzystywanej w całym gospodarstwie domowym w skali roku? W przypadku 4-osobowej rodziny generuje koszty rzędu 170 zł rocznie! Eko odpowiedź na wysokie koszty małych przyjemności? Energooszczędne czajniki! Mamy do dyspozycji modele szklane, ze stali szlachetnej i ceramiczne. Są wygodniejsze, bo utrzymują wysoką temperaturę wody dłużej. To oznacza mniejsze rachunki za ponowne gotowanie wody. Ekoczajniki są też dostępne w wielu ciekawych kształtach i rozmiarach. Można więc wybrać taki, który będzie pasować nie tylko do wystroju kuchni, ale też… zapotrzebowania rodziny na kawę czy herbatę.

7. Jest... eko!

Rzućmy nieco więcej światła na ekologię. Ile kWh potrzeba żeby zapalić zwykłą żarówkę? To nie żart – 40-watowa lampa potrzebuje 67 kWh rocznie. Tymczasem energooszczędna żarówka LED 5 W potrzebuje tylko 8 kWh rocznie. Zwykła pralka pierze Twoje ubrania w zamian za 259 kWh rocznie. Pralka eko zrobi to samo za 173 kWh energii. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Możemy tak opisać wszystkie sprzęty AGD. Za każdym razem pokażemy, że ekologiczne sprzęty zużywają znacznie mniej energii. „Najczystsza energia to ta, której nie zużywamy”, więc wybierając energooszczędny sprzęt oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i środowisko. I... nas samych – będąc eko czujemy się lepiej, mamy więcej czasu, mniej stresów związanych z technologią, a nasze dzieci dorastają w bardziej sprzyjającym środowisku. I, co ważne – myślimy też o przyszłych pokoleniach. Potrzebujesz nowego odkurzacza? Kup go! Zauważysz od razu, że na półkach nie ma właściwie sprzętu o klasie niższej niż „A”. Dlaczego? Bo konsumenci na całym świecie chcą oszczędzać nie tylko na rachunkach. Pamiętaj, że dbając o czystość własnego domu, dbasz też o środowisko. To świetna wiadomość, bo dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i świadomości ludzi, świat staje się lepszym, czystszym miejscem!

 Dołącz do akcji #mojepowietrze

Fot. Fotolia
Źródła:
http://muratordom.pl/kuchnia/agd-do-kuchni/energooszczedne-agd-obnizamy-rachunki-za-prad,60_8472.html
http://www.green-projects.pl/2017/09/energooszczednosc-korzysci-sprzet-agd/
https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1781858,Nowe-oznakowanie-efektywnosci-energetycznejsprzetow-AGD-Co-sie-zmieni
https://kb.pl/porady/domy-energooszczedne-projekty-cena-opinie-wady-zalety/
http://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-kosztuje-uzywanie-lodowki
http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/ekologiczny-portret-polakow,17145.html