7 zalet co-workingu

Pracujesz zdalnie? Rozkręcasz swój biznes? A może po prostu potrzebujesz zmiany środowiska pracy? W każdym z tych przypadków powinieneś pomyśleć o co-workingu. Wynajęcie przestrzeni do pracy często okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego?

1. Tanio i wygodnie

Duże firmy na ogół nie mają kłopotu z wynajęciem przestrzeni biurowej w dogodnych lokalizacjach w centrach miast. Jednak dla małych przedsiębiorców lub freelancerów koszty czynszów i wyposażenia biura mogą okazać się barierami nie do przeskoczenia. Co-working rozwiązuje te problemy i  oferuje równowagę między powierzchnią, kosztami i dostępnością miejsca pracy. Co ważne, wynajem przestrzeni co-workingowej umożliwia większą elastyczność umów niż w przypadku tradycyjnych biur. 

2. Przestrzeń do pracy

Praca w domu lub na mieście bardzo często okazuje się bardziej czasochłonna niż w tradycyjnym biurze. Dlaczego? To proste - zbyt wiele rzeczy nas rozprasza, zwłaszcza gdy pracujemy samotnie. Dobrej jakości przestrzeń co-workingowa nie tylko pozwala uniknąć popularnych pokus i zabijaczy czasu, ale także eliminuje uciążliwości, z jakimi spotykamy się na co dzień - niewygodne krzesła, hałaśliwi sąsiedzi, kawiarniany gwar. Rezultat? Większa produktywność! 

3. W grupie raźniej

Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Psychologiczny efekt facylitacji sprawia, że sam fakt przebywania wśród innych powoduje, że wykonujemy zadania szybciej i efektywniej, niż kiedy pracujemy samotnie. Co więcej, przebywanie w grupie zwiększa zaangażowanie i motywację do pracy, zmniejsza poczucie izolacji oraz sprawia, że czujemy się szczęśliwsi - potwierdzają to badania przeprowadzone przez Global Coworking Unconference Conference. 

4. Sprzęt i wyposażenie

Drukarka, faks, ksero, zaplecze kuchenne, szerokopasmowy internet - większość przestrzeni co-workingowych zapewnia dostęp do wszystkich podstawowych elementów wyposażenia biura na miejscu, w cenie wynajmu przestrzeni. To dodatkowa oszczędność czasu i pieniędzy. Na ogół także dysponują one specjalnym miejscem przeznaczonym do regeneracji, w którym możemy spędzać przerwy.

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

5. Work-life balance

Praca w domu lub kawiarni wygląda dobrze, ale nieuchronnie prowadzi do zatarcia granic między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Co-working umożliwia kształtowanie równowagi między pracą a pozostałymi aspektami życia wedle własnych potrzeb - nie jesteśmy ograniczeni sztywnymi godzinami pracy, przychodzimy i wychodzimy z pracy o dowolnej porze, spędzamy w pracy dokładnie tyle czasu, ile nam potrzeba - bez uszczerbku dla produktywności. 

6. Dodatkowe usługi

Wiele przestrzeni co-workingowych oferuje dodatkowe usługi, których znaczenia nie sposób przecenić. Dostęp do w pełni wyposażonych sal konferencyjnych, przestrzeni do spotkań z klientami, kompleksowa obsługa recepcji - wszystko to jest dla nas dużym ułatwieniem. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość utworzenia wirtualnego biura i wykorzystanie adresu przestrzeni co-workingowej jako siedziby naszej firmy. To udogodnienie docenią przede wszystkim ci, którzy często podróżują - ponieważ wirtualne biuro zajmie się wówczas obsługą korespondencji.

7. Współpraca

Na koniec - to co w co-workingu najważniejsze. To przede wszystkim możliwość łatwego kontaktu z przedstawicielami różnorodnych zawodów, branż i specjalizacji. W przestrzeni co-workingowej wymiana wiedzy i doświadczenia to codzienność, podobnie jak możliwość uzyskania cennych kontaktów, które okażą się pomocne na dalszych etapach naszego życia zawodowego. Łatwość tworzenia interdyscyplinarnych zespołów obsługujących nowe projekty oraz swobodna wymiana informacji i kompetencji sprawiają, że co-working to nie tylko źródło cennych inspiracji, ale także sposób na błyskawiczną realizację nowych pomysłów. A wszystko to w swobodnej, pozbawionej sztywnej, korporacyjnej hierarchii atmosferze!

Auto dla firmy na start? To proste!

Fot. Fotolia