7 platform crowdfundingowych, które warto znać

Zastanawiacie się, skąd wziąć środki niezbędne na uruchomienie biznesu, realizację interesującego projektu, spełnienie marzenia lub pomoc charytatywną? Finansowanie społecznościowe pozwala nam pozyskać fundusze w internecie! Podpowiadamy, które platformy crowdfundingowe mogą okazać się najlepszym wyborem.

Indiegogo https://www.indiegogo.com

Założona w 2008 platforma pozostaje jednym z najbardziej popularnych miejsc w internecie, w którym finansowane są projekty z każdej możliwej dziedziny. Wykorzystują ją zarówno osoby prywatne jak i wielkie marki, a każdego miesiąca odwiedza ją ponad 15 milionów użytkowników. Największy projekt zrealizowany na Indiegogo - zautomatyzowany ul pszczeli Flow Hive - uzyskał kwotę ponad 12 milionów dolarów. 

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

Kickstarter https://www.kickstarter.com/

Ponad 257 tysięcy projektów z każdej możliwej dziedziny, prawie 9,5 miliona wspierających je użytkowników i niemal 2 mld dolarów łącznej wartości wpłaconych kwot - oto Kickstarter w liczbach. Założony w 2009 Kickstarter stał się symbolem dla społeczności start-upowej - największym zrealizowanym tam projektem był smartwatch Pebble Time, który uzyskał ponad 20 mln dolarów.

Patreon https://www.patreon.com/

Ta założona w 2013 roku platforma pozwala pozyskiwać fundusze artystom z rozmaitych dziedzin. Jest także popularna wśród twórców różnorodnych treści internetowych. Zarejestrowani tam twórcy  mogą liczyć na regularne, okresowe wsparcie od swoich fanów, a także mają możliwość zdobywania konkretnych kwot od danego dzieła. Jedną z najbardziej znanych postaci korzystających z tej formy finansowania jest Amanda Palmer. 

Experiment https://experiment.com/

Strona ta została założona w 2012 roku przez byłych badaczy University of Washington pod nazwą Microryza. Ta dość niszowa platforma ma na celu finansowanie społecznościowe projektów naukowo-badawczych. Funkcjonuje w modelu wszystko-albo-nic, a w przeciwieństwie do najbardziej popularnych serwisów crowdfundingowych wspierający projekty użyktownicy nie otrzymują nagród. Mogą za to współuczestniczyć w każdym etapie badania, które finansują.

Wspieram.to https://wspieram.to/

Jedna z najbardziej znanych polskich platform crowdfundingowych działająca od 2011 roku, przedstawia się jako „polski Kickstarter i Indiegogo” - podobnie jak amerykańscy giganci crowdfundingu umożliwia realizację projektów z dowolnej dziedziny oraz przewiduje nagrody dla wspierających je użytkowników. Choć społeczność wspieram.to wpłaciła jak dotąd niemal 14 mln zł, to zaledwie 2 udane kampanie przekroczyły kwotę 500 tys. złotych. 

PolakPotrafi https://polakpotrafi.pl

Również w 2011 roku wystartowała platforma założona przez absolwentów Politechniki Gdańskiej. Już w pierwszym roku swojej działalności zrealizowano za jej pośrednictwem 15 projektów na łączną sumę 750 tys. złotych. Największym sfinansowanym dotąd przedsięwzięciem był krakowski Pomnik Armii Krajowej - na budowę „Wstęgi Pamięci” 1569 wspierających wyłożyło łącznie 385 615 złotych. 

Beesfund https://beesfund.com

Założona w 2012 roku platforma oferuje wszystkie rodzaje zbiórek znane z Kickstartera i innych tego typu serwisów. Jest także pierwszym polskim przedsięwzięciem, które oferuje crowdfunding udziałowy na zasadzie equity, dzięki której wspierający dane inicjatywy stają się pełnoprawnymi inwestorami i partycypują w przyszłych zyskach firmy - emitenta. Platforma zebrała jak dotąd ponad 4 mln złotych od 2134 inwestorów.

Auto dla firmy na start? To proste!