7 miejsc na tanie wakacje. Oto miejsca, gdzie miło spędzisz czas, nie wydając fortuny

Węgry

Węgry.jpg

Od lat cieszą się popularnością wśród turystów. Niewielki kraj ma wiele do zaoferowania - wspaniałą stolice pełną zabytków, czyli Budapeszt, termalne gorące baseny położone
w okolicy słynnego Hajdúszoboszló, lazurowe jezioro Balaton i liczne winnice regionu Tokaj-Hegyalja. Na Węgrzech można liczyć na wyższe temperatury niż w Polsce, więc miłośnicy plażowania nie będą zawiedzeni. Kraj posiada rozwiniętą i zróżnicowaną bazę noclegową, a największe miejscowości połączone są siecią autostrad (płatnych, ale w formie winietek). Mieszkańcy południowej Polski dojadą tu szybciej niż do Gdańska, bo z Krakowa do Budapesztu jest tylko 400 kilometrów, a ze stolicy dolecimy do Budapesztu samolotem tanich linii lotniczych.

Czarnogóra

Czarnogóra.jpg

Młody, niewielki kraj, który można przemierzyć w ciągu jednego dnia - tylko po co? Nie bez powodu nazywana jest „Czarną Perłą” Półwyspu Bałkańskiego. Znajdziemy tu zarówno morze, jak i góry, wszystko w zasięgu kilku godzin podróży samochodem. Do tego wspaniałe Jezioro Szkoderskie oraz Park Narodowy Durmitor, który jest w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako że od lat Czarnogóra zyskuje na popularności, to znajduje się tutaj kilka dużych kurortów, które mimo wszechobecnej komercji nadal potrafią zachwycić najbardziej wybrednych turystów. Miłośnicy dobrego jedzenia na pewno nie będą zawiedzeni, kuchnia bałkańska pełna jest wyrazistych smaków.

Albania

Albania.jpg

To kraj, który powoli zyskuje na popularności. Turyści zmęczeni wysokimi cenami oraz tłumami na chorwackich plażach zaczęli szukać alternatywy i zauważyli, że w okolicy są inne piękne miejsca. Klimat jest tu rewelacyjny, bo można liczyć na prawie 300 słonecznych dni
w roku. Niewiele jest tu typowych kurortów, a Albańczycy to naprawdę mili i gościnni ludzie. Oczywiście w Albanii znajdziemy nie tylko plaże, ale również warte odwiedzenia góry
i jeziora. Kraj ma do zaoferowania także wiele zabytków, a najbardziej znany - wykopaliska starożytnego miasta Butrinti - jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dojazd samochodem z Polski zajmuje około dwudziestu godzin, ma jednak swoje plusy - można wziąć dużo bagażu, swobodnie zwiedzać kraj i zachwycać się widokami.

Grecja

Grecja.jpg

Kraj zmaga się od jakiegoś czasu z kryzysem, więc ceny wielu produktów i usług spadły - wszystko, aby zachęcić turystów do odwiedzin. Pięknych miejsc jest w Grecji naprawdę wiele, zarówno w części kontynentalnej, jak i na wyspach, które do niej należą. Znajdziemy tutaj jedne z najpiękniejszych europejskich plaż (z krystalicznie czystą wodą) i oczywiście wspaniałe, wręcz doskonałe jedzenie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą liczyć na świetne warunki do uprawiana sportów wodnych. Co prawda, z Krakowa do Aten jest około 1900 kilometrów (trasa obejmuje odcinki płatne), ale do wyboru mamy wiele połączeń lotniczych realizowanych przez budżetowych przewoźników oraz biura podróży.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie.jpg

To jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Nic dziwnego, niemal przez cały rok jest tutaj wspaniała słoneczna pogoda. Do wyboru mamy aż 7 wysp głównych i 6 mniejszych, każda o innym charakterze, więc nie trudno znaleźć coś, co sprosta naszym wymaganiom. Jeżeli wyjedziemy poza turystyczne kurorty, szybko przekonamy się, że ceny są tu na normalnym poziomie. Co więcej, benzyna jest tańsza niż w Polsce, a wypożyczenie auta nie kosztuje wiele. Możemy liczyć również na bezpłatne pola namiotowe, przydatne szczególnie dla turystów planujących górskie wędrówki. Dotrzeć tu można jedynie samolotem, ale przez cały rok funkcjonują połączenia czarterowe, które często mają bardzo niskie ceny.

Mołdawia

Mołdawia.jpg

Jest niewielkim państwem, gdzieś na krańcu Europy i niesłusznie bywa pomijania podczas planowania wakacyjnych wyjazdów, bo ma wiele do zaoferowania. Szczególnie dla osób, które uwielbiają wino - to największe bogactwo tego małego kraju. Atrakcje? Nie można liczyć na nic szczególnego, ale jest tu po prostu ładnie. Krajobrazy są zachwycające, wzdłuż drogi rośnie wiele drzew i można trafić na stawy, gdzie miejscowi łowią ryby. Widoki wynagradzają niezbyt dobre i dziurawe drogi. Mołdawia jest najbiedniejszym europejskim państwem, więc siła rzeczy jest tu dla nas tanio. Od jakiegoś czasu można dolecieć do stolicy - Kiszyniowa bezpośrednim samolotem z Warszawy. Jadąc autem z Polski, będziemy mieli do pokonania około 1000 - 1500 kilometrów - można wybrać drogę przez Ukrainę lub przez Słowację, Węgry i Rumunię.

Rumunia

Rumunia.jpg

Przez wiele lat niesłusznie pomijana i stygmatyzowana, teraz przyciąga turystów z całego świata. Nie dość, że jest tu blisko, to ceny są niemal takie same jak w Polsce. Co więcej, większość dróg przeszła remont i nie musimy bać się ogromnych dziur. Rumunia oferuje nam możliwość wypoczynku nad ciepłym morzem, liczne szlaki piesze w Górach Fogaraskich oraz szansę spotkania z legendarnym Drakulą (znajdziemy tu kilka zamków, gdzie domniemanie mieszkał). Do tego piękne wielokulturowe miasteczka takie jak Sybin, Braszów czy Sigisoara. Najpopularniejsza trasa z Polski do Rumunii prowadzi przez Słowację i Węgry, gdzie w słynnym Tokaju można zrobić sobie przerwę na nocleg, z Warszawy to około 700 kilometrów. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy skorzystać z połączenia lotniczego realizowanego przez LOT pomiędzy naszą stolicą a Bukaresztem.

Komentarze