7 ekoprzykazań, które pomogą Ci zadbać o jakość powietrza

7 ekoprzykazan infografika.png

Każdy walczy ze smogiem po swojemu, a Ty jak dbasz o środowisko? Podziel się z nami swoimi pomysłami i  dołącz do akcji #mojepowietrze. 


Transkrypcja:

 

Infografika 7 ekoprzykazań dla miłośników czystego powietrza

 

1. Korzystaj z transportu publicznego lub poruszaj się pieszo! Aż 55% stężenia PM10 w Warszawie to efekt zeszłorocznego bilansu ruchu samochodowego. Samchody to nie tylko spaliny, to także pylenie wtórne, czyli wzbijające się w powietrze pyły, które zalegają na ulicach.

2. Nie pal byle czym - 90% smogu z niskiej emisji pochodzi z domowych pieców i kotłowni opalanych węglem oraz drewnem niskiej jakości. nie pal śmieci i nie pozwalaj na to w Twojej okolicy.

3. Nie pal w byle czym - ok. 70% emitowanego do atmosfery bezo(a)pirenu i pyłów PM2,5 pochodzi ze starych, często niesprawnych pieców domowych

4. Po zakupy do internetu - ok. 30% bardziej energooszczędnie jest zamawiać produkty z dostawą do domu, niż wybierać się do supermarketu własnym autem. Samochód dostawczy przywozi zakupy do kilku domów, a to oznacza kilka pojazdów na ulicach mniej.

5. Oczyszczaj atmosferę w domu - 10 roślin oczyszczających powietrze z niebezpiecznych sybstancji w Twoim domu: Gerbera Jamesona, Chamedora wytworna, Palma bambusowa, dracena, Fiskus, Sansewieria Laurentii, Zielistka, Skrzydłokwiat, Anturium, Bluszcz pospolity

6. Oszczędzaj wodę, prąd i gaz - najczystsza energia to ta, której nie zużywamy. Aż 37 mln ton CO2 wyemitowała w 2015 r. jedna z największych elektrowni w Polsce. Ile dwutlenku węgla wyrzuci w tym roku zależy też od Ciebie i Twojego zużycia energii elektrycznej, wody i ogrzewania.

7. Suche fakty - 40-60% to przedział optymalnej wilgotności powietrza w domach. Jak mieścić się w tej normie? Przykręć kaloryfer jeśli jest Ci zbyt ciepło; nie zasłaniaj kratek wentylacji, od czasu do czasu przewietrz mieszkanie (byle nie w czasie alarmu smogowego). W wilgotnym pomieszczeniu łatwiej kumulują się zanieczyszczenia.

 

Powyższej 7 zasad, pozwoli Ci zadbać o czystość powietrza- przynajmniej tego w Twoim najbliższym otoczeniu. To już coś, bo jeśli wszyscy zadbamy o jakość przyswajanego tleny, skutki naszych działań będą zauważalne w globalnej skali! A może masz inne pomysły na to, jak walczyć ze smogiem? podziel się nimi i weź udział w akcji #mojepowietrze!

 

Każdy walczy ze smogiem po swojemu, a Ty jak dbasz o środowisko? Podziel się z nami swoimi pomysłami i  dołącz do akcji #mojepowietrze.