IKE po 60-tce? Jasne – zdecydowanie warto!

Czy założenie IKE - Indywidualnego Konta Emerytalnego – może mieć sens w przypadku osób po sześćdziesiątce? To przecież produkt przeznaczony do tego, aby odłożyć coś do sześćdziesiątki, więc osób w tym wieku już nie dotyczy, prawda? Otóż nieprawda!

Okazuje się, że nawet wtedy można świetnie skorzystać z IKE i zaoszczędzić na podatkach. W tym artykule podpowiem, jak tego dokonać.

Wygodne opakowanie

Na początku przypomnę tylko, czym w ogóle jest IKE. Przede wszystkim - nie jest to żaden konkretny produkt finansowy, tylko swego rodzaju „prawne opakowanie” na przeróżne produkty finansowe. Możemy na przykład opakować w IKE konto oszczędnościowe, obligacje Skarbu Państwa, fundusze inwestycyjne, rachunek maklerski, itp.

Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób zadaje pytanie: Czy IKE jest ryzykowne? Odpowiedź może być tylko jedna: Zależy, co opakujesz w IKE. Jeśli będzie to produkt finansowy o niskim ryzyku, jak konto oszczędnościowe, obligacje Skarbu Państwa czy fundusze rynku pieniężnego – to Twoje IKE również będzie bezpieczne. Mnóstwo Polaków wybiera dla swoich oszczędności bezpieczne produkty, bo tylko takie ryzyko chcą akceptować. I bardzo słusznie, skoro taki jest ich apetyt na ryzyko. Ale nawet te najbezpieczniejsze produkty warto jest opakować w IKE. Dlaczego?

100% zysków zostaje w naszej kieszeni

Otóż produkt finansowy, który opakujemy w IKE, daje nam możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych – zwanego potocznie podatkiem Belki. Każdy z nas na swoim rachunku bankowym widzi pod koniec miesiąca zaksięgowane dwie operacje: najpierw pojawia się przelew z zarobionymi odsetkami, a ułamek sekundy później z konta zostaje pobrany podatek. Jego stawka wynosi dziś 19% - co oznacza, że od każdych zarobionych 100 zł odsetek, natychmiast pobrane jest 19 zł podatku. Im większa suma naszych oszczędności i im wyższa kwota zarobionych odsetek – tym większy musimy zapłacić podatek. Dotyczy to niemal wszystkich produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych.

I cała idea pakowania produktów w IKE polega na tym, aby podatku od zysków kapitałowych nie płacić.

Pomyśl o dodatkowej emeryturze

Jak skorzystać po 60-tce?

Oczywiście głównym powodem, dla którego ustawodawca wprowadził IKE, było zachęcenie do długoterminowego odkładania środków na własną emeryturę. Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych ma właśnie stanowić taką zachętę. Okazuje się jednak, że ze zwolnienia, skutecznie mogą skorzystać również osoby starsze, ponieważ ustawa o IKE nie definuije wieku, w którym możemy otworzyć IKE. Jeżeli nie mieliśmy dotąd IKE - możemy je otworzyć w dowolnym momencie, nawet będąc już na emeryturze

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych w ramach IKE, należy spełnić takie warunki:
1. Środki z IKE wypłacić dopiero po osiągnięciu 60. roku życia
2. Dodatkowo spełnić jeszcze jeden z poniższych punktów:
a) dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo

b) dokonać wpłaty ponad połowy wartości wszystkich wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

W przypadku osób po 60-tce pierwszy warunek mamy spełniony niejako „z definicji”. Pozostaje nam zatem jeszcze spełnienie któregoś z kolejnych punktów, co w praktyce wyglądać może na przykład tak:

  • Otwieramy IKE
  • Dokonujemy wpłat przez kolejnych 5 lat. Tu warto zwrócić uwagę, że wpłacić można dowolną kwotę, byle tylko w każdym roku kalendarzowym wpłynęły na nasze IKE jakieś pieniądze.
  • Już po upływie 5 lat kalendarzowych możemy wypłacić wszystkie znajdujące się na IKE środki, uzyskując prawo do zatrzymania 100% wypracowanych zysków.

Czy gra jest warta świeczki? Cóż – duże pieniądze biorą się z małych i nie ma żadnego powodu, by płacić podatek od zysków kapitałowych, jeśli możemy w pełni legalnie tego uniknąć. Z drugiej strony – w dzisiejszych czasach życie do 80-tki nie jest niczym nadzwyczajnym i może się okazać, że faktyczne oszczędności podatkowe będą naprawdę spore.

A co jeśli po założeniu IKE okaże się, że środki będą nam potrzebne przed upływem 5 lat? Nic! Po prostu je wypłacimy jak z każdej innej inwestycji czy produktu oszczędnościowego. Pobrany zostanie wtedy jedynie podatek Belki – dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku braku IKE.

Wybór jest prosty

A zatem sprawa wygląda tak:

  • Nie posiadając IKE – na pewno zapłacimy podatek Belki
  • Posiadając IKE – zapłacimy podatek Belki tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie spełnimy wyjątkowo prostych warunków.

Wybór jest moim zdaniem oczywisty. Dlatego zachęcam bardzo serdecznie do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat Indywidualnego Konta Oszczędnościowego, które znajdują się tutaj: (link do naszego webinaru z materiałem o IKE do pobrania).

 

Fot. Fotolia