Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Wysłałem oświadczenie KYC, ale ING zablokował moje konto

Chciałbym podzielić się swoją negatywną opinią na temat obsługi klienta w ING. Dwa miesiące temu otrzymałem informację od banku z prośbą o złożenie oświadczenia na czym polega moja działalność gospodarcza - cóż robię obsługę prawną administracji publicznej, co widać wyraźnie z historii przelewów.

Wysłałem oświadczenie listem poleconym do ING 30.04.2024, list odebrany przez ING 07.05.2024, mam potwierdzenie nadania.

Jako że uważam, że solidny bank powinien mieć dobrą obsługę kancelaryjną, byłem pewien, że mój list dotarł bez problemu. Wypełniłem więc wszystkie formalności i zamknąłem sprawę, nie otrzymując żadnego powiadomienia (sms, e-mail, telefon), że coś jest nie tak. Temat z oświadczeniem uważałem za zamknięty.

W piątek 28.06.2024, kiedy płaciłem za hotel, okazało się, że wszystkie moje konta i karty zostały zablokowane. Co gorsza, prawie 100% wpływów na moje konto pochodzi od instytucji publicznych, takich jak urzędy, starostwa, nadleśnictwa, żłobki i szkoły. Mimo to ING uznało te instytucje za podejrzane o pranie brudnych pieniędzy.

Jestem klientem tego banku od 15 lat, posiadam niezłe obroty, a mimo to ING zdołało skutecznie stracić moje zaufanie. Uważam, że ING ma świetną instrukcję jak stracić lojalnego klienta. 

Oczywiście wysłałem oświadczenie jeszcze raz przez bankowość elektroniczną, wysłałem reklamacje, a jutro odwiedzę placówkę ING, żeby i tam to złożyć.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże pracownikom ING zauważyć mój problem. 

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszM1
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
30-06-2024
Wiadomość 1 z 2 (626 wyświetleń)

Re.: Wysłałem oświadczenie KYC, ale ING zablokował moje konto

Przykro nam, że spotkała Pana taka sytuacja. Na podstawie zgłoszonej reklamacji postaramy się to jak najszybciej dla Pana wyjaśnić. Dodatkowo zachęcam do kontaktu z nami na czacie w Moje ING, doradca postara się przyspieszyć weryfikację wysłanych dokumentów w bankowości.


-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
429
82
18-01-2021
Wiadomość 2 z 2 (565 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Likwidacja placówki ING w Brzegu

Jaka czynność obecnie w ING wymaga pofatygowania się do placówki?

22-07-2024
Re.: Jak oceniacie płatności za parkowanie

Ale jakich jeszcze opisów wrażeń oczekujesz? Korzystaj z tej aplikacji, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

22-07-2024
Re.: Jak oceniacie płatności za parkowanie

Tu apka, tam apka... dużo tego już u mnie Emotikon: Szczęśliwy  A funkcjonalności niektórych (i zasięgi) się pokrywają. 

 

Dzięki. Jeśli jeszcze ktoś chce się podzielić wrażeniami proszę bez krępacji Emotikon: Szczęśliwy

22-07-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy