Odpowiedz

Prawo do dywidendy

Cześć,

 

mam pytanie odnośnie akcji z prawem do dywidendy. Dla przykładu - jeśli ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy jest 10 września, dniem nabycia praw do dywidendy jest 12 września, to kiedy najwcześniej mogę sprzedać te akcje tak, by nie pozbawiać się dywidendy? 11 września, 13 czy dopiero po jej wypłacie?

Odpowiedz
0 Lajków
piotrsobien
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
27-10-2017
Wiadomość 1 z 4 (28 960 wyświetleń)

Re.: Prawo do dywidendy

Po kolei:

D = 12 września. Dzień ustalenia prawa do dywidendy ogłoszony przez spółkę - musisz być prawnym właścicielem, czyli akcje muszą być rozliczone

D-1 = 11 września. W tym dniu kurs jest korygowany o wysokość dywidendy. Możesz już sprzedać. Dywidendę otrzymasz.

D-2 = 10 września. Ostatni dzień, kiedy możesz kupić akcje.

 

Zasada jest taka, że musisz akcje przetrzymać przez noc z dnia D-2 na D-1.

DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (28 928 wyświetleń)

Re.: Prawo do dywidendy

Dziękuję za odpowiedź.

 

Mógłbyś napisać coś więcej o korygowaniu kursu o wysokość dywidendy? Kurs otwarcia D-1 jest wynikiem odjęcia od kursu zamknięcia D-2 wysokości dywidendy przypadającej na jedną akcję? Jeśli tak, to wychodzi na to, że w ogóle nie opłaca się kupować akcji tylko po to, by otrzymać prawo do dywidendy i w ciągu kilku kolejnych dni sprzedać wszystkie akcje, mam rację?

Odpowiedz
0 Lajków
piotrsobien
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
18
5
27-10-2017
Wiadomość 3 z 4 (28 898 wyświetleń)

Re.: Prawo do dywidendy


piotrsobien pisze:
Kurs otwarcia D-1 jest wynikiem odjęcia od kursu zamknięcia D-2 wysokości dywidendy przypadającej na jedną akcję?

Zgadza się.


piotrsobien pisze:
Jeśli tak, to wychodzi na to, że w ogóle nie opłaca się kupować akcji tylko po to, by otrzymać prawo do dywidendy i w ciągu kilku kolejnych dni sprzedać wszystkie akcje, mam rację?

Taki zabieg kupowania akcji na 1 dzień może być nieopłacalny, ponieważ:

1. Kupujesz akcje w D-2 z prawem do dywidendy za 10zł. Dywidenda to 2zł. Otwarcie w D-1 to 8zł. Jeżeli kurs w D-1 nie urośnie to sprzedajesz akcje z ceną 2 zł niższą. Jest to uczciwe, ponieważ Ci, którzy kupują w D-1 nie dostaną dywidendy, więc za nią nie mogą płacić.

2. Odcięcie dywidendy od kurs jest w kwocie brutto, czyli z przykładu 2zł. Ty dostaniesz jednak dywidendę w kwocie netto, czyli 1,62 zł.  Jeśli sprzedałeś 2 złote niżej, to jesteś stratny o zapłacony podatek 19%.

 

Można zapytać, jak żyć? Wierzyć, że kurs urośnie w dniu korekty kursu :-). W mojej opinii lepiej strategię zarabiania na dywidendach potraktować długoterminowo. Decyzja należy do Ciebie.

DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 4 z 4 (28 893 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy