Jak inwestować

Odpowiedz

Podatek dom maklerski jak wyliczać

Witam

Szukałem odpowiedzi na pytanie zadane w temacie, ale nie wszystko jest dla mnie jasne. Mam pytanie odnośnie podatku jaki trzeba odprowadzić po roku kalendarzowym od dochodów z tytuły obrotu akcjami. Dla przykładu kapitał od marca 10.000zł i poszły one na zakupy akcji, które zostały w uproszczeniu mówiąc wielokrotnie użyty tj. zakup akcji z zyskiem lub ze stratą. Były to zabiegi krótko terminowe, stąd moje pytanie. Czy ważne są zyski na pojedynczych transakcjach i one są opodatkowane? Czy liczy się suma zysków i strat w roku kalendarzowym? Obecnie moje akcje są warte 8.000zł więc jestem na przysłowiowej stracie, ale wcześniej sprzedając akcje zarobiłem też na niektórych. Jeśli może mi to ktoś tak łopatologicznie wytłumaczyć będę wdzięczny.

 

Dziękuje z góry za poświęcony czas.

Odpowiedz
0 Lajków
diablocreo
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
09-04-2020
Wiadomość 1 z 4 (4 206 wyświetleń)

Re.: Podatek dom maklerski jak wyliczać

Zyski\ straty na transakcjach kupna i sprzedaży akcji na GPW są sumowane z całego roku kalendarzowego i na koniec roku otrzymasz PIT 8 c

( dostępny będzie w Moje ING )  w którym będzie uwzględniony  całkowity  zysk lub strata z danego roku.

Jeżeli osiągniesz  zysk musisz do końca kwietnia w danym roku  w głównym zeznaniu podatkowym uwzględnić dochody z rynku kapitałowego i zapłacić podatek 19 % ( nie łączymy z dochodami głównymi ).

Jeżeli osiągniesz stratę to pamiętaj że stratę podatkową z tytułu transakcji na GPW rozliczyć można w przeciągu najbliższych 5 lat, licząc od roku poniesienia tej straty. Rocznie nie może ona przekroczyć 50% wykazanej straty.

Odpowiedz
0 Lajków
ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
30
5
18-06-2020
Wiadomość 2 z 4 (4 193 wyświetleń)

Re.: Podatek dom maklerski jak wyliczać

Czyli jednym słowem sprawdzić można zakładkę zyski i straty - póki co mam tam z rozliczonych transakcji -1100zł więc podatku na ten moment nie płacę natomiast jeśli np. pod koniec roku akcje pójdą do góry i sprzedam je z zyskiem powiedzmy, że łącznie na koncie będę miał 11000zł to płacę od 1000zł 19% i po temacie. Czy dobrze to rozumiem Emotikon: Szczęśliwy

 

Druga sprawa jeśli na ten moment mam w zakładce zysk/strata -1100zł, ale moje akcje od tego momentu zyskają nawet 100% i będą warte 20000zł póki ich nie sprzedam to dalej mimo wszystko w teorii jestem na -1100zł więc i tak mimo iż akcje są warte więcej póki są nie sprzedane obowiązku płacenia podatku nie ma w danym roku ? Przepraszam za pokrętne tłumaczenie, ale ciężko to wytłumaczyć w zdaniach, a nie na żywo zadając tysiące pytań Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedz
0 Lajków
diablocreo
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
09-04-2020
Wiadomość 3 z 4 (4 169 wyświetleń)

Re.: Podatek dom maklerski jak wyliczać

Tak jeżeli pod koniec roku sprzedaż akcje i osiągniesz w danym roku zysk 1000 pln to należy zapłacić 19 % podatku.

 

Tylko wtedy kiedy sprzedaż akcje i osiągniesz zysk ( transakcja zamykająca )  należy zapłacić podatek . Jeżeli masz na rachunku akcje z "zyskiem"( i nie sprzedaż w danym roku ), a wcześniej na transakcjach poniosłeś stratę to w Pit 8c będzie uwzględniona strata .

 

ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
30
5
18-06-2020
Wiadomość 4 z 4 (4 094 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy