Jak inwestować

Odpowiedz

Makler podatek od sprzedanych akcji

Witam, sprzedałem jednostki etf z zyskiem. Proszę o wyjaśnienie, jakie koszty są potrącane od tego zysku na etapie rozliczania transakcji? Czy tylko prowizje kupna/sprzedaży czy również podatek w wysokości 19% od wypracowanego zysku? Bo jak liczę poza aplikacją Makler, to wychodzi mi że prowizje i podatek, ale gdzieś czytałem, że podatek to dopiero jak będę się rozliczać na koniec roku po otrzymaniu PIT. Tylko że w takim przypadku wychodzi mi coś mało tego naliczonego zysku - kwota podana w Maklerze jest zbliżona do tej, która wg moich wyliczeń obejmuje też podatek.

Jak mogę to sprawdzić/wyliczyć samemu?

Odpowiedz
0 Lajków
GrzegorzC
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
3
06-09-2020
Wiadomość 1 z 2 (8 142 wyświetleń)

Re.: Makler podatek od sprzedanych akcji

Sprzedaż \ kupno  ETF'u na GPW podlega takim zasadom jak sprzedaż akcji.

Zyski\ straty ( uwzględniona jest prowizja maklerska ) na transakcjach kupna i sprzedaży na GPW są sumowane z całego roku kalendarzowego i na koniec roku otrzymasz PIT 8 c ( dostępny będzie w Moje ING )  w którym będzie uwzględniony  całkowity  zysk lub strata z danego roku.

Jeżeli osiągniesz  zysk musisz do końca kwietnia w danym roku  w głównym zeznaniu podatkowym uwzględnić dochody z rynku kapitałowego i zapłacić podatek 19 % ( nie łączymy z dochodami głównymi ).

Jeżeli osiągniesz stratę to pamiętaj że stratę podatkową z tytułu transakcji na GPW rozliczyć można w przeciągu najbliższych 5 lat, licząc od roku poniesienia tej straty. Rocznie nie może ona przekroczyć 50% wykazanej straty.

Jeżeli masz szczegółowe pytania napisz w Maklerze w wiadomościach.

Odpowiedz
0 Lajków
ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
31
5
18-06-2020
Wiadomość 2 z 2 (8 098 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Wpłatomat Planet Cash pobrał gotówkę ale nie zaksięgował.

Witam, 12 kwietnia 2024 wpłaciłem 5tyś do wpłatomatu Planet Casch w Rybniku po chwili wydał kartę i pojawił się komunikat awaria bankomat zablokowany, zgłosiłem na infolinię nr.zgłoszenia;109447/04202

...

20-04-2024
Re: Analiza wniosku kredyt hipoteczny

Witam, składałam wniosek przez Specjalistę w dniu 8 marca 2024. Dosyłaliśmy zaświadczenie w międzyczasie więc do analizy trafił dopiero 22 marca. Na stronie, gdzie można sprawdzać status wniosku widni

...

19-04-2024
Kredyt hipoteczny staż pracy

Hey wszystkim ! jestem od dawna zadowolonym klientem ING - miałem konto firmowe, teraz mam prywatne. Miałem też już jeden kredyt hipoteczny, który bezproblemowo spłaciłem. Chciałbym ubiegać się o nowy

...

19-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy