Jak inwestować

Odpowiedz

Makler podatek od sprzedanych akcji

Witam, sprzedałem jednostki etf z zyskiem. Proszę o wyjaśnienie, jakie koszty są potrącane od tego zysku na etapie rozliczania transakcji? Czy tylko prowizje kupna/sprzedaży czy również podatek w wysokości 19% od wypracowanego zysku? Bo jak liczę poza aplikacją Makler, to wychodzi mi że prowizje i podatek, ale gdzieś czytałem, że podatek to dopiero jak będę się rozliczać na koniec roku po otrzymaniu PIT. Tylko że w takim przypadku wychodzi mi coś mało tego naliczonego zysku - kwota podana w Maklerze jest zbliżona do tej, która wg moich wyliczeń obejmuje też podatek.

Jak mogę to sprawdzić/wyliczyć samemu?

Odpowiedz
0 Lajków
GrzegorzC
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
3
06-09-2020
Wiadomość 1 z 2 (9 567 wyświetleń)

Re.: Makler podatek od sprzedanych akcji

Sprzedaż \ kupno  ETF'u na GPW podlega takim zasadom jak sprzedaż akcji.

Zyski\ straty ( uwzględniona jest prowizja maklerska ) na transakcjach kupna i sprzedaży na GPW są sumowane z całego roku kalendarzowego i na koniec roku otrzymasz PIT 8 c ( dostępny będzie w Moje ING )  w którym będzie uwzględniony  całkowity  zysk lub strata z danego roku.

Jeżeli osiągniesz  zysk musisz do końca kwietnia w danym roku  w głównym zeznaniu podatkowym uwzględnić dochody z rynku kapitałowego i zapłacić podatek 19 % ( nie łączymy z dochodami głównymi ).

Jeżeli osiągniesz stratę to pamiętaj że stratę podatkową z tytułu transakcji na GPW rozliczyć można w przeciągu najbliższych 5 lat, licząc od roku poniesienia tej straty. Rocznie nie może ona przekroczyć 50% wykazanej straty.

Jeżeli masz szczegółowe pytania napisz w Maklerze w wiadomościach.

Odpowiedz
0 Lajków
ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
32
6
18-06-2020
Wiadomość 2 z 2 (9 523 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Hasło maskowane - pozwólcie nam je wyłączyć!

Widać uwagi trafiły do kosza skoro 2 lata i nadal macie ten syf w panelu logowania Emotikon: Smutny(((

19-06-2026
Re: Problem z płatnościami zbliżeniowymi BLIK

Nie mieliśmy wcześniej zgłoszeń w tym temacie. Przekazaliśmy informację do działu technicznego z prośbą o sprawdzenie. 

16-06-2026
Problem z płatnościami zbliżeniowymi BLIK

Witajcie.
Mam od jakiegoś czasu problem przy każdej próbie płatności zbliżeniowo blikiem. Mianowicie, przy próbie zapłacenia smartfonem zawsze najpierw odblokowuję ekran odciskiem palca (taki jest wymó...

16-06-2026
Najbardziej pomocni użytkownicy