Jak inwestować

Odpowiedz

Re.: Jak liczony jest podatek?

Pod kątem wykazania wyniku transakcji w PIT 8C istotny jest rok sprzedaży akcji, nie rok zakupu.

Biuro maklerskie zsumuje zrealizowane i rozliczone transakcje sprzedaży w danym roku wystawiając dokument PIT 8C, na podstawie którego rozliczysz się z Urzędem Skarbowym.

Jeśli w danym roku tylko kupisz akcje, nie będziesz miał transakcji sprzedaży akcji, dokumentu PIT 8C nie wystawimy za ten rok.

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 11 z 17 (4 765 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Czy zapłacę podatek od sprzedaży akcji jeśli:

 

Na rachunku mam 1000zł, w styczniu zakupiłem 10 akcji po 100zł Spółki A i po miesiącu sprzedałem je po 150zł/szt - na moim rachunku po miesiącu mam 1500zł (500zł dochodu). W marcu kupiłem ponownie akcje tej samej Spółki A po 150zł (10 sztuk) a w kwietniu sprzedałem je ze stratą po 50zł - na rachunku mam 500zł środków

 

Czy zapłacę podatek 19% od pierwszej transakcji kupna/sprzedaży? (19% od 500zł ???). Czy otrzymam PIT 8C ze stratą 500zł?

 

Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
grzegorzp4
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
15-06-2020
Wiadomość 12 z 17 (4 613 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Na pierwszej operacji wykazałeś zysk 500 zł, na drugiej poniosłeś stratę 1000 zł.

Zamknąłeś obie pozycje w tym samym roku podatkowym -  w PIT 8C wykażemy stratę 500 zł (powiększoną o koszty prowizji maklerskich).

Wynik do PIT-8C nie jest liczony od zmiany wartości portfela, tylko od zrealizowanego wyniku na inwestycjach.

 

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 13 z 17 (4 585 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Dzień dobry, proszę o informację jak wygląda rozliczenie podatków w takim przypadku:
1. W 2019 kupuję akcje załóżmy za 10 000 zł.

2. W 2020 roku wykonuję różne transakcje na tych akcjach: część sprzedaję, znów trochę kupuję itp., ostatecznie załóżmy, że rok 2020 kończę z zyskiem 5 000 zł.

3. Dostaję PIT8C wykazujący zysk.

4. W 2021 roku wartość akcji spada i po sprzedaży wszystkiego zostaje mi 11 000 zł.

Proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy wystawiony przez Państwa PIT8C uwzględnia koszt zakupu akcji z 2019 roku?
2. Zakładając, punkt 4. będę miał w roku 2021 stratę i znów dostanę PIT8C. Rozumiem, że stratę tą mogę rozliczyć w latach następnych (maksymalnie 50% w danym roku), ale tylko od dochodów giełdowych? Nie mogę użyj jej do obniżenia podatku z innego źródła dochodu, np. pracy?

3. Zakładając, że w ciągu następnych 5 lat nie uzyskam przychodu na giełdzie, to de facto zapłacę podatku więcej niż 19% z ostatecznego rozrachunku?

4. Rozumiem też, że wystawiane PIT8C są tylko podsumowaniem kosztów zakupu i sprzedaży, a te straty to muszę ręcznie sam uwzględniać w przyszłych PIT38?

Odpowiedz
0 Lajków
Segor
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
25-04-2021
Wiadomość 14 z 17 (4 388 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Zgodnie z zapisami w ustawie o podatku od osób fizycznych, dochód na rachunku maklerskim  jest obliczany według zasady FIFO (First In First Out). Oznacza to, że najpierw sprzedawane są papiery kupione najwcześniej.

Jeżeli w 2021 roku sprzedajesz akcje zakupione w 2019 to są uwzględniane koszty zakupu z 2019 roku.

Stratę ( max 50% w danym roku) można odliczyć tylko od dochodów giełdowych.

W każdym roku kiedy wygenerowałeś zysk giełdowy powinieneś samodzielnie odliczyć stratę ( max 50 % ).

 

Odpowiedz
0 Lajków
ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
30
5
18-06-2020
Wiadomość 15 z 17 (4 350 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Witam.

Jestem stosunkowo nowy na giełdzie i już się pogubiłem jak to jest z wyliczaniem tego dochodu albo raczej co uznać za dochód w danym roku, od którego się następnie odlicza 19%.

 

Jeśli w danym roku osiągnąłem dochód np. 10 000 zł łącznie (w sensie, ze tyle mi wychodzi z zysków na wzrostach kursów, ale większość akcji wciąż nie sprzedana), i w tym czasie poobracałem akcjami i jakieś sprzedałem z zyskiem, ale łącznie byłoby to np. 2 000 zł dochodu, to dlaczego skarbówka chce ode mnie 19% z 10 000 a nie 19% ze spieniężonych 2 000?

 

Dodam jeszcze, że mój dom maklerski na tym swoim druku jaki mi przysłał uwzględnia jako dochód za omawiany rok kwotę całkowitą dochodu, czyli dochód spieniężony + wirtualny. Co mogę z tym zrobić? Może ktoś coś wie, bo jestem po windykacji z kąta i nie wiem jak to ugryźć. Co napisać Urzędowi.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 16 z 17 (3 636 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Nasze biuro maklerskie wystawia klientom dokument PIT-8C, na podstawie którego rozliczasz się z Urzędem Skarbowym (min. obliczasz kwotę podatku). Jeżeli w danym roku sprzedasz instrumenty finansowe (np. akcje)/zamkniesz pozycję  taki dokument będzie dla Ciebie wystawiony. Jeżeli nie ma sprzedaży/zamknięcia pozycji, dokumentu PIT-8C nie wystawiamy.

W dokumencie tym wykazujemy Twój zrealizowany łączny wynik (sumujemy zrealizowane zyski i straty).

Wynik do PIT-8C nie jest liczony od zmiany wartości portfela, tylko od zrealizowanego wyniku na inwestycjach.

Przykładowo, jeżeli Twój portfel wrośnie a w danym roku zamkniesz tylko inwestycje ze stratą to w PIT-8C wykażemy stratę.

Może być też tak, że wartość Twojego portfela spadnie a w PIT-8C może być wykazany zysk - jeśli w danym roku zamkniesz tylko inwestycje z zyskiem.

Jeżeli PIT-8C, o którym piszesz był wystawiony przez nasze biuro maklerskie skontaktuj się z naszą infolinią nr 32 357 00 32 (infolinia dostępna jest w dni robocze w godzinach od 8:00 do 18:00).

PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 17 z 17 (3 627 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Nadpłata w okresie karencji

Witam. Mam uruchomiony kredyt hipoteczny. Obecnie spłacam tylko raty odsetkowe (okres karencji), zostały mi do uruchomienia trzy transze. Czy w takim przypadku mogę już nadpłacać uruchomioną kwotę kre...

16-04-2024
'Raz dwa trzy, apkę masz i Ty' - 100 zł??

cześć,

 

chciałam zapytać, czy jest tu może ktoś kto dostał obiecane 100 zł za założenie aplikacji? ja wciąż czekam, a wydaje mi się, że spełniłam wszystkie warunki z regulaminu...

 

pozdrawiam!

16-04-2024
Kredyt hipoteczny na dom - dlaczego ciągle otrzymuję nieprawdziwe informacje o czasach ?

Wniosek trafił do analizy 5.03.2024 zakończone 4.04.2024 - miało być 16 dni wyszło 21 dni.

4.04.2024 nagle się okazało, że potrzeba dokumentów, które można było załatwić wcześniej i od 11.04 trwa dodat

...

16-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy