Trendy niedalekiej przyszłości: najciekawsze branże

Gdzie szukać inspiracji na własny biznes? Źródeł natchnienia jest bardzo dużo - można ich szukać wokół siebie, w tradycji rodzinnej lub pośród własnych zainteresowań. Do poszukiwań można też zabrać się bardziej systemowo, poprzez podglądanie trendów, które pojawiają się za oceanem - w Stanach Zjednoczonych. To rynek zupełnie inny niż nasz, polski czy europejski, jednak w dalszym ciągu najciekawsze i najbardziej wpływowe biznesy powstają właśnie tam.

By sprawdzić, jakie trendy panują wśród startupów, firma analityczna CB Insights przeprowadziła ciekawe badanie. Jej pracownicy wzięli pod lupę setki amerykańskich przedsiębiorstw, które w latach 2010-2016 uzyskały finansowanie od funduszy Venture Capital. Nie sprawdzali jednak ich wyników finansowych, a … opisy działalności. Sporządzili listę najczęściej występujących w nich słów kluczowych. Na tej podstawie można wywnioskować, jakie branże na przestrzeni tych 6 lat zyskały na popularności, a które przestały się cieszyć zaufaniem inwestorów.

Wśród najczęściej wspieranych startupów, aż 26,7% miało w swoim opisie słowo “aplikacja”,  26,5% zawierało “platformę”, a 20% termin “technologia”. Trudno jednak cokolwiek wnioskować po tych wynikach, bo to dosyć popularne terminy wśród firm zajmujących się nowymi technologiami. Ciekawiej robi się, gdy popatrzymy na dane pod innym kątem.

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

Jeśli spojrzeć na to, które słowa pojawiają się coraz rzadziej w opisach startupów, możemy zobaczyć, że powoli mija moda na wszystko co związane z elektroniką i mediami społecznościowymi. Popularność tego pierwszego terminu spadła aż o 95%. Obecność słowa “social” w opisach działalności firm spadło z 11% do 4% w latach 2010-2016. Wygląda na to, że inwestorzy przestali tak bacznie przyglądać się mediom społecznościowym. Social Media nie jest już branżą, która gwarantowałaby znalezienie inwestora.

Na drugim biegunie popularności znalazły się firmy, które zajmują się szeroko rozumianą opieką zdrowotną oraz sztuczną inteligencją. Wszystko to, co związane z medycyną, językami programowania, automatyką i uczeniem maszynowym staje się coraz bardziej popularne. Inwestorzy chętniej inwestują też w startupy zajmujące się wirtualną rzeczywistością, a odbicie tego widać chociażby w ciągle rosnącej ofercie urządzeń VR, np. okularów wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. 

Jak należy rozumieć wyniki tych badań? Z pewnością wskazują na kierunki rozwoju, ale nie należy traktować ich bardzo dosłownie. Na pewno można jeszcze stworzyć udany startup, który będzie zajmował się mediami społecznościowymi. Być może trudniej będzie o znalezienie kogoś kto w niego zainwestuje, ale najwięcej zależy od pomysłu i sposobów jego wdrożenia.

Inne spojrzenie na trendy

Powyższe przewidywania oparte są o statystykę. Czasem to jednak nie wystarczy, by trafnie przewidzieć przyszłość. Takim metodom brakuje czynnika ludzkiego i pewnego rodzaju wyczucia lub intuicji. Co można więc wywnioskować na podstawie doniesień prasowych i analizy rynków? Jakie technologie są na tyle obiecujące, że mogą zwabić inwestorów i zwrócić na siebie uwagę opinii publicznej?

Bezpieczeństwo w sieci

Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, ale jednocześnie ignorujemy własne bezpieczeństwo. Tymczasem przestępcy wciąż doskonalą swoje metody i nie ustają w atakach - zarówno na pojedynczych internautów, jak i duże firmy czy instytucje.

Powstaje naturalna potrzeba na ochronę przed atakami cyberprzestępców. Szczególnie, że tradycyjne metody zabezpieczające, takie jak programy antywirusowe, stają się coraz mniej przydatne. Bardzo często ofiary ataków same “wpuszczają” złodzieja do swojego komputera lub same udostępniają mu ważne dane. Tym samym nieświadomie narażają się na straty materialne. Podobnie rzecz ma się w wielu przedsiębiorstwach, bez względu na wielkość i branżę w której działają. 

Kolejnym czynnikiem, który zwiększa zagrożenie cyberatakami, jest rosnąca liczba urządzeń podłączonych do internetu. Z siecią łączą się nasze zegarki, drukarki, kamery w domu, lodówki, pralki, samochody, a nawet i całe systemy np. ogrzewania w domu. Niestety, świadomość o zagrożeniach płynących z nieuważnego korzystania z takich dobrodziejstw technologii jest wciąż niska. Znane są już przykłady ataków na urządzenia powiązane z “internetem rzeczy”. Chodzi o przechwytywanie obrazów z kamer podłączonych do tzw. elektronicznych nianiek lub hackowanie komputerów pokładowych w samochodach. Ilość podobnych incydentów będzie rosła wraz ze wzrostem liczby takich urządzeń podłączonych do internetu. 

Branże związane z cyberbezpieczeństwem będą się rozwijać bardzo szybko. Szczególnie te związane z internetem rzeczy, bezpieczeństwem w biznesie oraz ochroną danych osobowych. Jeśli będą odpowiadać realnym potrzebom, to sukces mają zapewniony!

Terminal płatniczy dla firmy? To proste!

Opieka medyczna coraz ważniejsza

Medycyna to jedna z dziedzin nauki, która rozwija się praktycznie nieprzerwanie od setek lat. Badane są nowe metody leczenia, leki, ale także lepsze sposoby dostępu do usług publicznych i prywatnych. Tworzone są skomplikowane systemy informatyczne, które służą do obsługi pacjentów i przechowywaniu danych dotyczących historii leczenia i chorób. Dużą szansą na wykorzystanie są też tendencje demograficzne, a dokładniej rzecz biorąc starzenie się społeczeństwa. Wkrótce w sektorach związanych z opieką nad osobami starszymi zaczną się lata znaczącego wzrostu.

Samo oparcie swojego nowego biznesu na usługach czy produktach związanych z medycyną nie zagwarantuje sukcesu. Jednak to bardzo perspektywiczna branża, która w połączeniu z zastosowaniem nowych technologii może być niezwykle zyskowna.

Finanse osobiste dla każdego

Banki są nam bliższe niż kiedykolwiek. Dzięki nowoczesnym technologiom posiadamy więcej kontroli nad swoimi finansami niż kilka lat temu. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów płatności, w tym także te, które wykorzystują smartfony, a nawet nowoczesne zegarki. Jak grzyby po deszczu rosną firmy, które działają w branży “fintech”. To określenie na przedsiębiorstwa, które w swojej działalności łączą ze sobą finanse i najnowsze technologie. Zazwyczaj ułatwiają nam płatności lub pomagają mądrzej wydawać czy inwestować swoje pieniądze. W pogoni za klientami banki stają się coraz bardziej otwarte na ich potrzeby, czego wyrazem są nowe metody płatności (np. BLIK czy Mastercard w telefonie) i ułatwienia w dostępie do produktów bankowych (np. kredytów hipotecznych przez telefon i internet).

Bezpieczeństwo finansów oraz metody zarządzania nimi będą coraz ważniejsze, także dla osób generalnie mało zainteresowanych finansami. Grono potencjalnych klientów będzie się rozszerzać i to właśnie tutaj należy szukać szans na sukces.

Big Data=big money

Pod tym terminem kryje się technologia zbierania, analizowania i interpretowania ogromnej ilości danych. Mogą one dotyczyć dosłownie każdej dziedziny życia. Ten trend związany jest w dużym stopniu z ogromną liczbą urządzeń elektronicznych podłączonych do internetu. Jednak analizy big data nie muszą być związane z nowymi technologiami - mogą dotyczyć danych zbieranych w bardziej tradycyjne sposoby.
Firmy związane z big data będą rosły w siłę, bo produkujemy niezliczoną liczbę danych, które kryją wiele ciekawych informacji na nasz własny temat. Informacje jakie wyłonią się z chaotycznych na pierwszy rzut oka danych są bardzo cenne. Na dostęp do ciekawych wyników, przedstawionych w łatwej do interpretacji formie nie zabraknie chętnych.

Dronowe szaleństwo

Z czym kojarzą się drony? Jednym zapewne z wojskiem i tajnymi akcjami wywiadu, dla innych to fajne gadżety do robienia ładnych zdjęć z “lotu ptaka”. Tymczasem drony mogą mieć wiele różnorakich zastosowań, także komercyjnych. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, firma Amazon zapowiedziała testy dostaw zakupów do domu klienta za pomocą takich latających urządzeń. Na razie program jest w fazie testów, ale jego pomysłodawcy zapewniają, że za kilka lat widok drona z paczką będzie tak samo częstym zjawiskiem jak widok samochodu firmy przewozowej. Podniebni kurierzy mają dostarczać paczki o wadze nieprzekraczającej 2,5 kg, w nie więcej niż 30 minut od zrobienia zakupów.

Pomysłów na wykorzystanie dronów jest więcej - w Chinach drony wyposażone w niewielkie miotacze ognia służą do spalania śmieci zalegających na liniach wysokiego napięcia. Urządzenia wyposażone w inne narzędzia mogą służyć także w celach ratowniczych lub naukowych. Pole do popisu dla przedsiębiorców jest naprawdę dużo - wystarczy znaleźć swoją własną niszę.

Przyszłość nas zadziwi


Naturalnie, nie wszystkie wymienione branże będą popularne wśród nowych przedsiębiorców i nie każde ich zastosowanie zdobędzie zaufanie inwestorów. Na pewno jednak te gałęzie biznesu będą się rozwijać bardzo dynamicznie na przestrzeni najbliższych lat. Najciekawsze będzie  jednak to, czego jeszcze się nie spodziewamy i czego nie możemy w żaden sposób przewidzieć.

Źródła:

https://www.cbinsights.com/blog/top-startup-tech-trends/

https://www.entrepreneur.com/article/285083

http://www.businessnewsdaily.com/7605-business-trend-predictions.html