Sukces można wybiegać? Sprawdź jak sport wpływa na karierę i biegnij z nami w #BiegnijWarszawo

Jeśli myślisz, że uprawianie sportu ma wpływ jedynie na twoją kondycję i zdrowie, to z pewnością go nie doceniasz. Okazuje się, że korzyści znacznie wykraczają poza te sfery. Aktywny tryb życia może mieć bowiem duży wpływ na… karierę. Sukces zawodowy można wybiegać! Brzmi obiecująco? Czytaj dalej! 

Sportowcy to ludzie, którzy rozumieją wymiary korzyści płynących z ciężkiej pracy, są gotowi ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje, lubią rywalizację, ale potrafią przy tym działać zespołowo.

Np. w piłce nożnej zwykle mecz kończy się wygraną jednej ze stron. W siatkówce – nie da się inaczej. Zawodnicy wiedzą, jak smakuje porażka, dostrzegają różnice i dążą do wygranej. Ciągle starają się być lepsi. W biznesie dobrze mieć ludzi, z którymi stworzysz zgrany zespół, by wspólnie rywalizować z konkurencją. Do sukcesu potrzebne jest palące pragnienie zwycięstwa.

Co sprawia, że sportowcy są świetnymi pracownikami? 

Gotowość i dążenie do sukcesu. Umiejętność do podnoszenia się po upadku, wyciągania wniosków ze swoich porażek i przekuwania ich w lepsze sposoby osiąganie zamierzonego celu. W sporcie nie ma prostych rozwiązań, nie ma łatwej drogi na skróty. Trzeba wykorzystać wszystkie swoje atuty, a nawet wtedy trzeba dołożyć mnóstwo wysiłku. W biznesie jest dokładnie tak samo.

Badania przeprowadzone przez Journal of Leadership & Organizational Studies pokazują, że 43% uczniów amerykańskich liceów, którzy angażują się w aktywności sportowe, przejawia większą pewność siebie, zdolności przywódcze i lepszą samoocenę od innych. To badanie pokazuje, jak ważny jest wpływ aktywności fizycznej już od pierwszych kroków w dorosłość.
Badanie wykazało również związek między dorosłymi ludźmi, którzy parali się sportem nawet do 50 temu, a ich postrzeganiem wśród współpracowników, pewnością siebie i zdolnościami przywódczymi: były znacznie wyższe niż wśród ludzi, którzy w przeszłości unikali zajęć sportowych.

Dodatkowo, większość osób przyznała, że to nawiązanie do ich osiągnięć sportowych przyczyniło się do zatrudnienia ich w firmach, często zupełnie niezwiązanych ze sportem.

Sporty zespołowe mogą być prostymi metaforami dla pracy w firmie: praca w grupie, działanie adekwatnie do sytuacji i zdolności organizacyjne. Nie ma jednak wątpliwości, że w sportach indywidualnych również znajdziemy wielu sportowców, którzy sprawdziliby się w biznesie.

Podczas rozgrywki tenisa, serwujący ma pełną kontrolę nad sytuacją. Prawdziwi przywódcy muszą mieć świadomość konsekwencji swoich poczynań - bez względu na to, czy mówimy o golfie, tenisie, szermierce, czy pracy w firmie. 

Nienajlepszy z Ciebie sportowiec? Nic straconego! 

Sport uczy pracy zespołowej, pomaga zdobyć szacunek kolegów z drużyny i przeciwników, ale też uczy szacunku do innych, zwłaszcza po porażce. Dążenie do perfekcji wobec przeciwności losu świadczy o sile charakteru i pokazuje zaangażowanie.

Badania psychologów sportowych z USA pokazują, że nawet osiągający przeciętne wyniki w swoich dyscyplinach ludzie uczą się mądrego wykorzystywania zasobów, zdolności analizy sytuacji i opanowania wobec czynników zewnętrznych.

Sport to zdrowie, w zdrowym ciele, zdrowy duch… Jeśli to wszystko nie przekonało Cię, by wyjść z domu i poćwiczyć to może kilka przykładów ludzi, którzy osiągnęli sukces także dzięki różnym dyscyplinom pomoże? 

  • Albert Einstein uwielbiał żeglować. Jeszcze podczas studiów zaraził się pasją do żagli i do końca widywano go na wodzie, gdzie rozmyślał i tworzył. 
  • Steve Jobs pracował w marszu. Dosłownie. Wielu z jego współpracowników opowiada, że do omawiania projektów Jobs zapraszał ich na spacery, podczas których omawiali ważne kwestie.
  • Bob Marley poza muzyką kochał piłkę nożną. Wokalista często wybiegał z sal nagraniowych, żeby pograć przez chwilę w piłkę z przypadkowymi ludźmi. Twierdził, że ruch pomaga mu w tworzeniu.
  • Yoshiro Nakamatsu - twórca m.in. dyskietek, nurkował…nawet w momencie opisywania swoich wynalazków! Uważał, że mózg pozbawiony na chwilę tlenu działa sprawniej, a pomysły przychodzą do niego jak wizje.
  • Maria Cuire-Skłodowska lubiła pływanie, jazdę na rowerze i wędrówki po górach.
  • Bill Gates grywa w tenisa… Z Rogerem Federerem.

Jak widzisz, sport to nie tylko zabawa. Można tu jednak, na drodze wyjątku, zastosować precedens od zasady: „najpierw praca, potem przyjemność”. W przypadku aktywności fizycznych możesz bez obaw łączyć rozrywkę, pracę i drogę na szczyt kariery za jednym... hattrickiem.

Do boju!

 

 

Curated content: 
http://www.businessinsider.com/successful-ceos-who-played-sports-in-college-2015-2?IR=T
http://fortune.com/2016/02/04/women-sports-successful/
http://fortune.com/2014/06/19/high-school-sports-business-cornell-job-market/
http://www.networkmagazyn.pl/jak_osiagac_sukcesy_kilka_zasad_o_ktorych_zapominamy
http://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1548051816641876

fot. Fotolia