Startup - jak zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej?

Pozyskanie pieniędzy na rozwój działalności startupu jest jednym z największych problemów, z jakimi muszą zmierzyć się młodzi przedsiębiorcy. Istnieją jednak sposoby na to, by zdobyć unijne fundusze i wejść na rynek. Sprawdź, jakie wsparcie na rozwój startupów przygotowała Unia Europejska.

Często słyszymy, że na biznes trzeba mieć dobry pomysł. Niestety, to nie wszystko, gdyż aby wystartować z własną firmą, młody przedsiębiorca musi posiadać również kapitał początkowy. W wielu przypadkach, wielkość funduszu na założenie swojego przedsiębiorstwa przekracza nasze możliwości, szczególnie jeśli w planach mamy startup, który obarczony jest większym ryzykiem niż biznes tradycyjny. Celem każdego startupu jest znalezienie odpowiedniego modelu biznesowego, czyli sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu. Taka sytuacja znacznie utrudnia rozpoczęcie działalności, gdyż niedoświadczeni jeszcze przedsiębiorcy nie posiadają utartego schematu biznesowego, jak ma to miejsce w „klasycznych przedsiębiorstwach”. Ponadto działanie startupów opiera się głównie na nowych technologiach, co z reguły wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jak pozyskać pieniądze na innowacyjny biznes? Pomocy można szukać w funduszach i programach finansowanych przez Unię Europejską.

Pożyczka na start - inicjatywa JEREMIE

Pierwszym przykładem wsparcia, jakie oferuje młodym przedsiębiorcom UE, jest inicjatywa JEREMIE, która  pomaga uzyskać pieniądze na rozpoczęcie lub rozwój działalności, dzięki otrzymaniu niskoprocentowej pożyczki lub poręczeniu kredytów. Program ten jest szczególnie pomocny w momencie, gdy nie mamy jeszcze wypracowanej historii kredytowej lub jeśli nasza firma istnieje na rynku zbyt krótko, by uzyskać kredyt na tradycyjnych warunkach. Dzięki temu projektowi, młody przedsiębiorca ma szansę skorzystać z takich produktów finansowych jak kredyty i pożyczki z korzystnym oprocentowaniem. Istotna jest również kwestia poręczenia kredytów. Korzystając z inicjatywy JEREMIE, poręczenia udzielają pośrednicy finansowi, czyli wybrane fundusze pożyczkowe, poręczeniowe czy też banki. Aktualną listę pośredników możemy sprawdzić na stronie www.jeremie.com.pl.  

W jaki sposób możemy pozyskać pieniądze w tym programie? Wystarczy zgłosić się do wybranego pośrednika finansowego, przedstawić swój biznesplan, a jeśli nasz pomysł uzyska akceptację na dalsze działania, to wtedy otrzymujemy kredyt, który w 80 proc. jest zabezpieczony przez środki JEREMIE. Maksymalna wysokość pożyczki może wynosić nawet 1 mln zł - na taką samą kwotę możemy również dostać poręczenie pośrednika. Oprocentowanie kredytu nie jest jednolite, gdyż uzależnione jest to od pośrednika finansowego. Z reguły jednak wynosi ono od 2 do 6 proc. Maksymalny czas, na jaki możemy otrzymać pożyczkę lub poręczenie, wynosi 5 lat. Warto jednak wiedzieć, że wymagany jest również wkład własny w postaci gotówki lub majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, który wynosi 10 proc. wartości przedsięwzięcia. Istotnym faktem jest również to, że świeżo upieczony przedsiębiorca ma 6-miesięczny okres karencji, w którym jest zwolniony z opłacania rat kredytu. Okres ten można wykorzystać jedynie na samym początku realizacji projektu, w momencie gdy firma nie ma wystarczających przychodów na wpłatę pierwszych rat.

Inicjatywa JEREMIE jest realizowana jedynie w sześciu województwach: zachodniopomorskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim i kujawsko – pomorskim. Jeśli pochodzimy z innych regionów Polski, możemy skorzystać z alternatywnych rozwiązań oferowanych przez Unię.

Program, który poszerza horyzonty

Dużą szansą dla startupów jest również program Horyzont 2020, który na chwilę obecną stanowi największy projekt UE finansujący badania naukowe i innowacje w krajach należących do wspólnoty. Budżet programu wynosi niemal 80 mld euro, z czego znaczna część może być pozyskana na dofinansowanie startupów. W tym przypadku propozycja Unii jest bardzo kusząca, gdyż młode przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na spore dofinansowanie. W początkowej fazie, kiedy ryzyko jest największe, koszty bezpośrednie mogą być zrefundowane w 100 proc. Za koszty bezpośrednie poniesione w fazie rozwojowej, czyli bliskiej wdrożenia projektu możemy uzyskać zwrot w wysokości 75 proc. Dodatkowo, rozwijające się przedsiębiorstwo może odzyskać 25 proc. wartości nakładów na koszty pośrednie realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że większość unijnych funduszy wchodzących w skład Horyzont 2020, przyznawana jest na zasadzie konkursu. Terminy i informacje dotyczące konkursów znajdziemy na stronie http://www.kpk.gov.pl/.

Inkubator nie tylko dla studentów

Jeśli chcemy otworzyć biznes, warto również udać się do inkubatora przedsiębiorczości, który z pomocą Unii Europejskiej, wspiera rozwój początkujących przedsiębiorców. Szacuje się, że w Polsce działa około 80-90 inkubatorów o zróżnicowanym zasięgu terytorialnym. Choć większość z nas kojarzy tę instytucję jedynie z pomocy dla przedsiębiorczych studentów, to jednak o pomoc mogą ubiegać się również absolwenci, uczniowie szkół średnich, a także młode osoby, które nie są studentami. Jedynym ograniczeniem stawianym przez inkubatory jest próg wiekowy. Z reguły osoba ubiegająca się o wsparcie nie może mieć więcej niż 30 lat, ale w niektórych przypadkach górną granicą wiekową jest 35 lat. Ogromnym plusem inkubatorów jest oferowanie nie tylko pomocy finansowej, ale także wsparcie ze strony administracyjnej, biurowej oraz zapewnienie zaplecza konferencyjnego, szkoleń z zakresu biznesowego know-how czy pomocy w nawiązaniu pierwszych kontaktów biznesowych. Aby jednak otrzymać szerokie wsparcie ze strony inkubatora, niezbędne będzie przedstawienie biznesplanu wraz z pomysłem na startup. Inkubatory wspierają również te firmy, które dopiero mają powstać lub działają na rynku nie dłużej niż 2 lata.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Unia Europejska przygotowała szereg możliwości na dofinansowanie polskich startupów. Do projektów europejskich wspierających start innowacyjnych przedsiębiorstw, zaliczamy m.in.:

  • inicjatywę JEREMIE, która daje możliwość otrzymania pożyczki na preferencyjnych warunkach lub poręczenie kredytów bez wypracowanej historii kredytowej;
  • Horyzont 2020 – największy projekt w Unii Europejskiej finansujący badania naukowe i innowacje w krajach należących do wspólnoty. Dofinansowanie odbywa się na zasadzie konkursu projektów;
  • inkubatory przedsiębiorczości – oprócz wsparcia finansowego, młody przedsiębiorca otrzymuje także pomoc od strony administracyjnej, biurowej, a także zapewnienie zaplecza konferencyjnego, szkoleń z zakresu biznesowego know-how czy też wsparcie w nawiązaniu pierwszych kontaktów biznesowych.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com