Rewolucja w JPK – spokojnie, z ING masz wszystko pod kontrolą! Nowy schemat JPK w ING Księgowość

Przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest już obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy. Nadchodzą jednak bardzo istotne zmiany, które wejdą w życie 1 października. W tym miesiącu (tj. do 25 października) przedsiębiorcy przekażą jeszcze plik JPK_VAT na starych zasadach, natomiast będą zobowiązani przekazać JPK_V7 za październik do 25 listopada.

 

Nowy schemat JPK dostępny w ING Księgowość

Deklaracja i rozliczenia podatkowe.png

Korzystając z ING Księgowość nie musisz przejmować się zmianami prawnymi. Staramy się ułatwiać życie przedsiębiorcom, dlatego:

 

  • Łatwo wybierzesz oznaczenia dla swoich produktów i transakcji już podczas wystawiania dokumentu. Dzięki podpowiedziom nie pogubisz się wśród dziesiątków kodów i skrótów;
  • Za jednym kliknięciem zaksięgujesz wszystkie dokumenty;
  • W trzech prostych krokach wyślesz swoją deklarację JPK_V7 bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Bez przepisywania danych, bez wypełniania długich formularzy. Na koniec otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

 

Co dokładnie zmienia się w JPK?

Nowy plik JPK będzie stanowił dokument elektroniczny składający się z dwóch części - ewidencyjnej, zawierającej ewidencję VAT zakupów i sprzedaży oraz deklaracyjnej, zawierającej dane ujmowane dotychczas w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K.

Nowa struktura nie ogranicza się jednak tylko do połączenia dotychczasowego JPK z formularzami deklaracji VAT, lecz będzie obejmować również nowego rodzaju dane, których prawidłowe określanie i raportowanie może okazać się dla podatnika dużym wyzwaniem.

Odbierz-kod-rabatowy.jpg

 

Zmiany związane z JPK stanowią następny etap „uszczelniania” polskiego systemu podatkowego. Z jednej strony upraszczają rozliczenie, ponieważ zniknie obowiązek składania deklaracji VAT-7. Niestety, wprowadzane będą kolejne mechanizmy (już w ramach nowego JPK), które mogą skomplikować życie przedsiębiorców.
Kolejna zmiana dotyczy okresu składania deklaracji. Podatnicy, którzy składają deklaracje miesięcznie będą przesyłali do Urzędu Skarbowego plik JPK_V7M. Ci zaś, którzy składają je co kwartał będą przekazywali plik JPK_V7K.
Na przedsiębiorców składających je kwartalnie czeka jeszcze jedna zmiana – część ewidencyjną będą musieli przekazywać co miesiąc, natomiast część deklaracyjną co kwartał.

 

Obowiązek grupowania rodzajów towarów i usług (kody GTU)

W nowym JPK wprowadzony zostanie przede wszystkim obowiązek oznaczania grupowań rodzaju dostarczanych towarów i usług (poprzez tzw. kody GTU) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

 

Oznaczenia transakcji

Warto wiedzieć, że nowa struktura JPK_ V7 będzie zawierała miejsce do specjalnego oznaczenia transakcji. Szczególnie chodzi tu o transakcje narażone na oszustwo podatkowe, jak sprzedaż alkoholu etylowego czy wyrobów tytoniowych.

 

W nowym JPK podatnicy będą musieli stosować specjalne oznaczenia nie tylko w stosunku do przedmiotu sprzedaży, ale również w stosunku do rodzajów transakcji, w tym specjalnych procedur sprzedaży i zakupu. Wprowadzono w tym zakresie symbole odnoszące się zarówno do transakcji sprzedażowych, jak i zakupowych, np.:

  • TP (transakcje z podmiotami powiązanymi),
  • MPP (mechanizm podzielonej płatności),
  • TT_WNT (WNT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej),
  • TT_D (dostawa towarów poza terytorium kraju w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej).

Przykład: do faktur wystawianych do paragonów stosowane będzie oznaczenie FP. Stosowanie tego oznaczenia może być problemem systemowym dla tych podatników, którzy do tej pory raportowali wyłącznie raporty z kasy fiskalnej. W nowym JPK będą musieli bowiem raportować również faktury do paragonów.