Na co zwrócić uwagę ubezpieczając mieszkanie

Włamanie, pożar, wichura, zalanie– to tylko niektóre z nieszczęśliwych zdarzeń, jakie mogą się przytrafić każdemu z nas. Mając polisę mamy szansę na odszkodowanie, które pomoże w naprawieniu szkody, ale wybierając polisę trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na jakie rodzaje ryzyka narażone są moje nieruchomości? Ile pieniędzy będę potrzebować, aby odtworzyć uszkodzone lub skradzione elementy mieszkania? Czy mój dom może zostać zniszczony przez powódź, pożar, silny wiatr? Spójrzmy na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Zadbajmy o zakres ochrony ubezpieczenia

W przypadku zakupu ubezpieczenia nieruchomości zwróćmy szczególną uwagę na dopasowanie zakresu ochrony do naszych potrzeb.

W każdym zakładzie ubezpieczeń podstawowy pakiet będzie chronił nas od zdarzeń losowych, takich jak wybuch pożaru czy wystąpienie huraganu.Generalnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się nam przytrafić w przyszłości, dlatego dowiedzmy się, czy zakres ubezpieczenia obejmuje również zdarzenia, które przez zakłady ubezpieczeń są często wyłączane z podstawowego zakresu i można je ewentualnie  dokupić. Są to przede wszystkim zalania, deszcz nawalny, przepięcia w sieci elektrycznej, koszty poszukiwania przyczyny szkody, czy powódź. Najczęstszymi złośliwościami losu, które spotykają nas  w mieszkaniu są:  zalanie przez pralkę, zmywarkę czy wskutek pęknięcia rury. W przypadku domu jednorodzinnego bardzo często dochodzi do zalania przez nieszczelny dach z powodu  deszczu nawalanego, jak również uszkodzenia czy awarii posiadanych urządzeń takich jak np.  bojler.

Oprócz zakresu ubezpieczenia, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, należy się również upewnić, czy wszystkie elementy mieszkania, domu oraz posesji zostały ubezpieczone.  Sprawdźmy, czy ochrona obejmuje przynależne komórki lokatorskie, budynki gospodarcze czy ogrodzenie posesji.

Kupując ubezpieczenie nieruchomości możemy otrzymać także ubezpieczenie oc w życiu prywatnym czy pakiet pomocy assistance w bardzo atrakcyjnej cenie, w związku z czym nie warto na nich oszczędzać. Ochrona, którą mamy zapewnioną w oc w życiu prywatnym,  pomoże nam w rozmaitych, trudnych do przewidzenia  sytuacjach.

Może się ono przydać, jeżeli zalejemy sąsiada, czy nasze dziecko wyrządzi szkodę np. podczas jazdy na hulajnodze, a nawet  jeżeli nasz pies pogryzie miłą starszą panią mieszkającą obok. Natomiast z pakietu assistance będziemy mogli skorzystać np. w przypadku zatrzaśnięcia drzwi. Wtedy dzwoniąc do ubezpieczyciela zostanie bardzo szybko przysłany do nas ślusarz. 

Nie warto  przepłacać za elementy ochrony, których nie będziemy potrzebować np. powódź, chyba że są one wymagane przez bank kredytujący naszą nieruchomość.

Sumy ubezpieczenia nieruchomości oraz wyposażenia

Bardzo ważną kwestią jest zakup ochrony na odpowiednie do posiadanego majątku sumy ubezpieczenia.

Zaniżając sumy ubezpieczenia zmniejszamy również limity odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń dotyczące poszczególnego mienia, które są zapisane w każdych warunkach ubezpieczenia.

Wysokość sumy ubezpieczenia jest szczególnie ważna, jeżeli zakład ubezpieczeń przy wypłacie odszkodowania stosuje zasadę proporcjonalnej redukcji odszkodowania. W takiej sytuacji jeżeli nasze mienie będzie niedoubezpieczone, to ubezpieczyciel przy wypłacie odszkodowania może potrącić nam część należnej kwoty.

Zgłośmy ubezpieczycielowi posiadanie wartościowych przedmiotów

Jeżeli posiadamy przedmioty o dużej jednostkowej wartości czy  po prostu takie, które sami uważamy za drogocenne, zapytajmy ubezpieczyciela, czy będą one objęte ochroną. Każdy zakład ubezpieczeń określa w sposób indywidualny w ogólnych warunkach ubezpieczenia zakres oraz limity dla poszczególnych rodzajów mienia. Warto dowiedzieć się o takie elementy wyposażenia jak – instrumenty muzyczne, obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, antyki, zbiory kolekcjonerskie, a także o przedmioty użytkowe, których wartość przekracza 5 tys. zł Bardzo często ubezpieczyciele wymagają w takich przypadkach dostarczenia w momencie zawarcia spisu w/w przedmiotów.

Ubezpieczając mienie od kradzieży sprawdźmy wymagania zakładu dot. odpowiednich zabezpieczeń

Ubezpieczając ruchomości domowe od kradzieży należy sprawdzić przy zawarciu ubezpieczenia, czy wszystkie drzwi zewnętrzne naszej nieruchomości spełniają wymagania ubezpieczyciela. I tak, zazwyczaj dla drzwi zewnętrznych wymagane są dwa zamki wielozastawkowe lub jeden wielopunktowy.

Ważne również jest odpowiednie zabezpieczenie przejść  pomiędzy garażem a częścią mieszkalną w domu jednorodzinnym.

Dodatkowo, jeżeli nasze mienie jest zabezpieczone ponadstandardowo, np. posiadamy drzwi antywłamaniowe czy podpisaną umowę z firmą świadczącą usługi ochrony, to będziemy mogli liczyć na dodatkowe zniżki przy zawarciu umowy ubezpieczenia.

Sprawdźmy atrakcyjność cenową oferty

Cena ubezpieczenia mieszkania jest elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę w ostatniej kolejności. Natomiast z pewnością nie warto przepłacać. Na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych panuje duża konkurencja, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy przynajmniej trzy oferty pod względem ceny oraz proponowanego zakresu.

Ponadto pytajmy o zniżki. W większości towarzystw zapłacimy mniej, jeśli:

  • budynek jest monitorowany lub pilnowany przez agencję ochrony;
  • zamki i drzwi mają atesty;
  • jest to kolejna polisa u tego samego ubezpieczyciela;
  • kupujemy ubezpieczenie w pakiecie, np. OC i AC;
  • zapłacimy składkę jednorazowo, a nie w ratach;
  • wcześniej nie dotknęła nas żadna szkoda.

Dom to coś więcej niż „cztery ściany”. To przede wszystkim bezpieczna przystań, w której domownicy mogą czuć się pewnie i komfortowo. Ubezpieczenie nieruchomości nie chroni wprawdzie przed zdarzeniami, które mogą doprowadzić do zniszczenia majątku, lecz ma na celu zapewnienie niezbędnego w takiej sytuacji bezpieczeństwa finansowego. Świadomość, że w razie nieszczęścia otrzymamy niezbędną pomoc, pozwala nam spać spokojnie oraz z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com