Życzeniem niemal każdego rodzica jest między innymi, aby jego dziecko w przyszłości potrafiło umiejętnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Żeby tak się stało, o edukacji finansowej pociechy warto pomyśleć już od najmłodszych lat. Podstawowym krokiem w edukacji finansowej dziecka jest dobry przykład płynący od rodziców, jednak to nie wszystko, ważna jest również praktyka. Na początku edukację możemy zacząć czy to poprzez zabawę np. w sklep lub też angażowanie w codzienne robienie zakupów.
Natomiast w wieku 6-7 lat, kiedy dziecko wkracza w etap szkolny, potrafi już liczyć oraz rozróżniać wartości monet i banknotów, można wprowadzić w życie jedno z bardziej skutecznych narzędzi nauki oszczędzania – kieszonkowe.
Kieszonkowe to przede wszystkim praktyczna lekcja finansów i odpowiedzialności za swoje decyzje finansowe. Wg przeprowadzonego wiosną międzynarodowego badania „Barometr Finansowy ING“ aż 81 proc. Polaków przekazujących dzieciom pieniądze uważa, że dzięki kieszonkowemu ich dziecko zrozumiało wartość pieniądza, 73 proc. z nich zauważyło, że lepiej zarządzają finansami. W jaki sposób można osiągnąć edukacyjne cele kieszonkowego?
Najważniejsza rola, w nauce oszczędzania, przypada w udziale rodzicom. To oni mają za zadanie być dla dziecka przewodnikiem po świecie finansów. I to rodzic powinien dawać dziecku wskazówki, jak właściwie planować wydatki i je kontrolować. Dlatego dawanie kieszonkowego warto poprzeć rozmową z dzieckiem np. na temat funkcjonowania wydatków w domowym budżecie czy o tym, co jest źródłem naszych pieniędzy.
Proces oszczędzania warto oprzeć na koncie oszczędnościowym, gdzie nie tylko możemy gromadzić oszczędności dziecka ale też pozwalamy im rosnąć. Niektóre banki pozwalają na otwarcie konta oszczędnościowego dzieciom już od pierwszych dni życia. Oswojenie z bankowością od najmłodszych lat pozwoli na lepszą adaptację do własnego konta osobistego w przyszłości.
Rodzice mogą też zachęcać dziecko do planowania większych wydatków i systematycznego odkładania pieniędzy na te cele. Możliwość kupna wymarzonej zabawki czy gry komputerowej da dziecku satysfakcję i zmotywuje go do dalszego oszczędzania. Musimy jednak pamiętać, aby te cele były realne i dziecko było w stanie na nie oszczędzić.
W mądrym dawaniu kieszonkowego najważniejszą kwestią jest wyznaczenie stałych i przejrzystych zasad, zgodnie z którymi dziecko będzie dostawać kieszonkowe. Należy poinformować pociechę na co może przeznaczyć przekazane pieniądze, co jaki czas i jaką kwotę będzie otrzymywać.
Terminowe wypłacanie pieniędzy jest bardzo ważne, chociażby ze względu na podtrzymanie zaufania i zakomunikowanie dziecku, że rodzic podchodzi do sprawy poważnie. Równie ważna jest regularność wypłacanej kwoty. Tymczasem w Polsce kieszonkowe to nadal rzadkość, daje je mniej niż co czwarty polski rodzic, a 38 proc. popełnia z edukacyjnego punktu widzenia błąd i daje kieszonkowe swoim pociechom w razie potrzeby.
W przypadku kilkulatków warto zacząć od przekazywania symbolicznych kwot do 10 zł z przeznaczeniem na jego drobne potrzeby i dawać je raz w tygodniu w określonym dniu. Inne już potrzeby będzie miał nastolatek, któremu można dawać odpowiednio większą kwotę w cyklu miesięcznym. Nastoletnie dziecko ma już bowiem doświadczenie w zarządzaniu swoimi finansami i wie co to systematyczność.
Edukację finansową nastoletniego dziecka, tak aby nauczyło się rozsądnego wydawania, warto też wspomóc kontem bankowym. Banki oferują konta osobiste z bankowością internetową już dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Zamiast dawać kieszonkowe w postaci gotówki, rodzice mogą przelewać je na konto dziecka. Dzięki temu mają możliwość większej kontroli wydatków swoich dzieci, sprawdzając na co zostały wydane.
Wspomniane konto osobiste, konto oszczędnościowe lub inne produkty oferowane przez banki, dedykowane nieletnim, muszą być zakładane za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Korzystając z produktów finansowych już od szkolnych lat, dzieci mogą nauczyć się oszczędności oraz kontroli swoich wydatków, ale też postawić pierwsze kroki w dorosłe życie.
Źródło zdjęcia: iStockphoto.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.