Masz pomysł na biznes? Oni go sfinansują!

Powstanie każdego start-upu rozpoczyna się od pomysłu. Nie oznacza to jednak, że sama idea może zagwarantować sukces przedsięwzięcia. Ten, zależy od wielu czynników - innowacyjnego pomysłu, szybkiego wzrostu i umiejętnego zdobywania nowych rynków, ale i funduszy na start. Jak te ostatnie zdobyć? Sposobów jest co najmniej kilka.

Być może wiele osób zdziwi ten fakt, ale Polska uważana jest za przyjazne miejsce dla start-upów. Oznacza to, że w naszym kraju panuje dobry klimat do tworzenia przedsiębiorstw, a miasta takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice czy Wrocław są już dobrze znane na europejskiej mapie start-upów. Warto więc przyjrzeć się sposobom jakie wykorzystują właściciele firm by móc spełnić swoje założenia i zrealizować swój genialny plan!

Anioły biznesu

Aniołami biznesu są prywatne osoby, które są w stanie zainwestować właśnie w Twój projekt. Zazwyczaj to postacie, które same osiągnęły sukces i chcą wesprzeć inny start-up własnym wkładem finansowym, a nawet profesjonalnymi radami. Z racji wszystkich wymienionych powodów - Aniołowie Biznesu są zazwyczaj trudno dostępni. Niełatwo przekonać ich do swojego pomysłu. Kwoty, które mogą zainwestować w Twój pomysł są mniejsze niż te z funduszu Venture Capital. Ten fundusz służy średnio i długoterminowym inwestycjom w przedsiębiorstwa niepubliczne. Liczą się jednak z większym ryzykiem, bo udzielają wsparcia we wczesnych fazach rozwoju projektu.

Kiedy szukać pomocy u Aniołów Biznesu? Jeśli macie naprawdę dobry pomysł i solidny plan rozwoju oraz koncept na to, jak zwabić większą ilość inwestorów, to jesteście na dobrej ścieżce. Pieniądze takiego inwestora trafiają najczęściej do firm związanych z branżą internetową, oprogramowaniem, rozrywką i technologią.

Najważniejszymi aniołami biznesu są:

  • Ron Conway – prawdopodobnie najbardziej znana postać, jeśli chodzi o osobiste wspieranie przedsiębiorstw. Znany z rozległych znajomości, wykraczających poza ramy świata biznesu. Wśród firm w które zainwestował, osobiście lub z partnerami, można znaleźć takie nazwy jak Google, Facebook, PayPal czy Pinterest.
  • Reid Hoffman to równie znana osobistość, mająca na koncie inwestycje w wiele udanych firm. Był osobą, która zaangażowała spotkanie pomiędzy Markiem Zuckerbergiem, a inwestorem Peterem Thielem, co zaowocowało przekazaniem przez Thiela na konto Facebooka 500 tysięcy dolarów. Sam również wsparł tą sieć społecznościową. Inne inwestycje, do sukcesu których przyczynił się Hoffman to LinkedIn, Zynga i Flickr.
  • Polscy inwestorzy działający pod egidą Aniołów Biznesu skupiają się najczęściej w specjalnych organizacjach. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić Lewiatan Business Angels czy PolBAN Business Angels Club. Najbardziej udane inwestycje , które otrzymały wsparcie od tych lub innych organizacji zrzeszających Aniołów Biznesu, można wymienić sieć kawiarni „W biegu Cafe” i Apeiron Synthesis, firmę zajmującą się technologiami chemicznymi.

Venture Capital

Jeśli chcecie skorzystać z ofert jednego z działających w Polsce funduszy Venture Capital, musicie liczyć się z kilkoma ważnymi faktami. Po pierwsze, w zamian za włożone w rozwój start-upu pieniądze, Fundusz VC stanie się udziałowcem oraz partnerem mającym realny wpływ na rozwój firmy. Po drugie, głównym celem VC jest możliwość sprzedania takiego podmiotu, więc współpraca zaplanowana jest na krótki okres czasu i trwa zazwyczaj od 3 do 7 lat

Kiedy szukać wsparcia w funduszach Venture Capital? Największe szanse na uzyskanie takiego partnera mają firmy innowacyjne, oferujące rozwiązania nowoczesne i konkurencyjne. W Polsce istnieje kilkanaście funduszy Venture Capital, które na różnych warunkach inwestują w polskie przedsiębiorstwa. Wspierają najczęściej start-upy związane z technologiami internetowymi, biotechnologią czy ochroną środowiska. Wśród tych, które już uzyskały fundusze na rozwój można wyróżnić takie firmy jak Audioteka, Vivid Games i PressPad.

Najbardziej znane firmy, które osiągnęły sukces dzięki inwestycjom Venture Capital:

  • Oculus VR – firma, która stworzyła okulary do rzeczywistości rozszerzonej Oculus Rift. W czerwcu 2014 roku start-up został kupiony przez Facebooka za 2 miliardy dolarów.
  • GoPro – producent kamer sportowych. Obecną wartość przedsiębiorstwa szacuje się na około 3 miliardy dolarów.

Crowdfunding

To jedna z ciekawszych metod pozyskiwania funduszy na swój projekt. Polega ona na zbieraniu pieniędzy od … internautów. W zamian za wsparcie mogą oni otrzymać konkretny, ujęty w początkowym projekcie, wyrób lub usługę. Taki sposób finansowania firmy lub konkretnego produktu doskonale sprawdza się w kontekście filmów, muzyki, książek, odzieży, ale i oprogramowania czy gier komputerowych. Do najbardziej popularnych produktów sfinansowanych w tym systemie można zaliczyć np.:

  • Coolest Cooler – to wymyślona przez Ryana Greppera wielofunkcyjna, przenośna lodówka. Oprócz funkcji chłodzenia oferuje wodoodporne głośniki, port USB, zestaw talerzy i sztućców, otwieracz do butelek i kilka innych, pomniejszych narzędzi. Projekt zebrał w sumie ponad 13 milionów dolarów, a złożyło się na niego 62 642 osób za pośrednictwem portalu Kickstarter.
  • Exploding Kittens, czyli „eksplodujące kociaki”, to gra karciana zaprojektowana przez twórców internetowego komiksu The Oatmeal. Niepozorny na pierwszy rzut oka pomysł okazał się jednym z największych sukcesów portalu Kickstarter. Wsparło go ponad 219 tysięcy internautów, a licznik zebranych funduszy zatrzymał się na kwocie 8 782 571 dolarów.
  • Super Hot to jeden z przykładów na to, że polska firma także potrafi zdobyć serca ludzi na całym świecie, jeśli zaoferuje się im interesujący pomysł. Gra o tym samym tytule, stworzona przez łódzkie studio Blue Brick zebrała kwotę w wysokości ponad 250 tysięcy dolarów, na którą złożyło się ponad 11 tysięcy osób z całego świata. Super Hot będzie miało światową premierę w marcu 2016 roku.

Każda złotówka się liczy, ale nie każde konto firmowe to wie... Sprawdź.

Na polskim rynku działa obecnie kilka platform, które pomagają w zdobyciu środków na zrealizowanie swojego pomysłu w naszym kraju. Do najpopularniejszych należą Polakpotrafi.pl oraz Wspieram.to.

FFF

Pod tym tajemniczym akronimem kryje się skrót od angielskiego hasła Family-Friends-Fools. Oznacza ono zdobywania pierwszych pieniędzy na biznes od rodziny, przyjaciół oraz … „głupców”, którzy są w stanie zaryzykować i zainwestować pierwsze pieniądze w rozwój nowego przedsiębiorstwa. To trochę przewrotne podejście do sprawy, ale w praktyce skorzystało z niego bardzo wiele start-upów. Nick Woodman, założyciel i dyrektor generalny GoPro, pierwsze fundusze na zrealizowanie swojego pomysłu zdobył od rodziców. Dziś z pewnością nikt nie nazwałby „głupcami” osób, które pomogły mu na samym początku rozwoju firmy. To świetny sposób na rozpoczęcie prac nad swoim pomysłem, by móc w ogóle zaprezentować coś przyszłym inwestorom.

Kredyt

To być może najbardziej oczywisty sposób wsparcia dla kogoś, kto poszukuje funduszy na otwarcie lub doinwestowanie istniejącej już firmy. To też najprostsza forma zdobycia funduszy, a same banki prześcigają się w prezentowaniu najatrakcyjniejszych ofert.

Propozycje banków na tym polu są dosyć rozległe. Bardzo często z kredytem związane są pewne ułatwienia i korzyści dla początkującego przedsiębiorcy. Warto przy takiej okazji dobrze je rozważyć, szczególnie, jeśli firma, którą planujecie otworzyć nie jest innowacyjna i trudno byłoby jej zdobyć uwagę Aniołów Biznesu, funduszu Venture Capital lub nie ma szansy na uzyskanie funduszy z innych źródeł.

Wymienienie firm, które skorzystały z kredytów bankowych na start lub rozwój jest wyjątkowo trudne, zważywszy na ich liczbę. Banki wspomogły tysiące biznesów o zróżnicowanej wielkości i pracujących w różnych dziedzinach gospodarki.

Pomoc rządowa i unijna

Zarówno państwo polskie jak i Unia Europejska posiadają programy, które wspierają początkujące firmy. Wachlarz pomocy, dofinansowań i szkoleń jest naprawdę bardzo szeroki i uzależniony od regionu oraz typu działalności. W przypadku przedsiębiorstw oferujących rozwiązania innowacyjne lub badawcze, pomocną instytucją może być działająca pod egidą Ministra Gospodarki Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.  W celu zdobycia pierwszych pieniędzy na start lub inwestycję w działającą firmę pomocne mogą okazać się środki unijne.

Inkubatory

Podporą dla osób chcących urzeczywistnić swoje marzenia lub zdobyć świat genialnym produktem lub usługą mogą być też Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Nie oferują one wsparcia finansowego, a jedynie zaplecze biurowe, zniżki na opłaty związane z działalnością gospodarczą i  pomoc merytoryczną. Mogą być doskonałą przystanią, w której warto się zatrzymać przed wyruszeniem w poszukiwanie funduszy na dalszy rozwój start-upu.

 

Który sposób jest najlepszy? To pytanie dosyć przewrotne, chociażby z dwóch względów. Po pierwsze, wszystkie mogą okazać się pomocne, a po drugie część z nich można zastosować tylko na niektórych etapach powstawania i rozwoju start-upu. Co więcej, większość firm, które osiągnęły sukces, korzystało prawdopodobnie z większości tych metod. Nie warto się więc ograniczać i szukać pomocy tylko w jednym źródle. Bez względu na to, czy wsparcia udzieli Anioł Biznesu czy bank przyznając kredyt – dla zrealizowania swoich marzeń warto spróbować wszystkiego!

Źródlo zdjęcia: fotolia.com