Kursy akcji i walut - aplikacje dla iPhone'a i iPada

Urządzenia mobilne Apple to nie tylko świetna zabawa czy rozrywka, to także podręczne centrum informacyjne. W zależności od tego z jakich źródeł korzystamy dowiemy się z niego nie tylko o tym, co wydarzyło się na drugim końcu globu, ale także jaki wpływ wydarzenie to będzie miało na nas i na realia ekonomiczne, jak choćby kursy akcji i walut. Wahania i aktualną wartość tych ostatnich będziemy mogli sprawdzić zarówno na iPhone i iPadzie za pomocą dostępnych w App Store aplikacji.

Zdecydowanie więcej tego typu programów dostępnych jest w wersji angielskiej niż polskiej. Tych ostatnich znajdziemy raptem kilka. Użytkownicy znający język angielski będą mieli o wiele większych wybór.

iPhone fabrycznie wyposażony jest w prostą aplikację Giełda, umożliwiającą podgląd kursów akcji, kapitalizację popularnych światowych korporacji na poszczególnych giełdach na świecie, a także ich indeksy.

rys1.jpg

Swoją aplikację dla iPhone'a i iPada ma także Giełda Papierów Wartościowych. Udostępnia ona podgląd wielu instrumentów finansowych, w tym indeksy, giełdowe, akcje, obligacje, produkty strukturyzowane, kontrakty terminowe, opcje i warranty. Umożliwia ona także wgląd w statystyki oraz dostęp do bieżących informacji Głównego Rynku GPW, rynków NewConnect i Catalyst. Dzięki funkcji Moja Giełda użytkownik ma także możliwość dostosowanie doboru informacji do swoich potrzeb.

rys2.jpg

Aplikację giełdową dla iPhone'a wydał także serwis wp.pl. Program oferuje dostęp do informacji o notowaniach warszawskiej giełdy, rynku NewConnect indeksach giełdowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. To jednak nie wszystko, znaleźć w niej można także notowania walut NBP, wyceny funduszy polskich i zagranicznych, kalkulatory wynagrodzeń i najnowsze informacje finansowe.

Jednym z lepszych programów tego typu jest Bloomberg. Dostępny w dwóch osobnych wersjach dla iPhone'a i iPada oferuje masę różnego rodzaju informacji finansowych. Warto pamiętać o tym, że jest to aplikacja niemal w całości dostępna w języku angielskim, choć interfejs program został częściowo przetłumaczony na język polski.

rys3.jpg

Swoją aplikację dla iPhone'a i iPada posiada także serwis Biznes.pl Korzystanie z niej wymaga posiadania konta w tymże serwisie. Program dostarcza informacji o notowaniach walut, indeksów, akcji, obligacji, a także surowców i funduszy. Użytkownik może także ułożyć sobie z tych informacji własne listy, np. śledzonych przez niego indeksów czy akcji, a także ustawić alerty, informujące go np. o przekroczeniu określnego kursu czy o nowym komunikacie zarządu śledzonej przez niego spółki. Dodatkowo program wyposażony jest w grę giełdową, będącą symulacją rachunku w domu maklerskim. Tego typu funkcjonalność docenią zwłaszcza początkujący gracze na giełdzie.

rys4.jpg

Poza wymienionymi powyżej wspomnieć warto jeszcze o aplikacji Walutomat, która wyświetla aktualne kursy walut. Funkcję taką posiadają także aplikacje niektórych banków czy serwisów informacyjnych, jak na przykład Onet News dla iPhone'a i iPada.