Jak zerwać z przyzwyczajeniami, wyjść ze strefy komfortu i ruszyć do przodu

Każdy czuje się dobrze, będąc wśród przyjaciół, rodziny czy znajomych z pracy. Wiadomo na jakie zachowania można sobie pozwolić, bez narażania się na śmieszność. W kręgu znanych osób wszyscy czują się komfortowo i bezpiecznie. W przypadku większości sytuacji, nie ma w tym nic złego. Problemy zaczynają się, gdy wygoda i chęć pozostania we własnej strefie komfortu, zaczyna blokować Twoje działanie. Publicznie przemówienia czy chęć zrealizowania marzeń - wszystkie te aktywności wymagają pozbycia się strachu i opuszczenia tej miłej, komfortowej strefy. To trudne, ale wykonalne!

Strefa własnego komfortu to umowne miejsce, w którym możesz być sobą i wykonywać zadania bez większych problemów. Tam czujesz się dobrze i bezpiecznie, nie przeszkadzają Ci żadne niekorzystne czynniki. Dosłownie, takimi miejscami mogą być mieszkanie lub biuro z zaufanymi współpracownikami. To też grupa przyjaciół, która dobrze Cię zna i wiesz, że możesz im ufać. W takich miejscach czujesz się komfortowo, a Twoja czujność jest dużo mniejsza. Chociaż samopoczucie w takiej strefie jest naprawdę dobre, to jest to jednocześnie prawdziwa pułapka dla produktywności i kreatywności. W tak dobrym środowisku rzadko kiedy trzeba wysilać się na działania, które wybijałyby się ponad przeciętność. Wszystko przez brak stymulacji, która zmusiłaby Cię do większego wysiłku

Jak wyjść ze strefy własnego komfortu?


Jest na to kilka sposobów, a każdy z nich przybliży cię do realizacji długo odkładanych planów:

1. Zastanów się, co naprawdę jest twoim celem

Od zawsze chcesz nauczyć się malować, ale boisz się reakcji znajomych na Twoje nowe hobby? Zapomnij przez chwilę o opinii innych i zacznij robić to, na co naprawdę masz ochotę. Sporządź listę kursów malarskich, które odbywają się w Twoim mieście lub okolicy i zacznij spełniać marzenia! Nie możesz się zdecydować na kupno mieszkania, chociaż masz już dosyć rezydowania w wynajętych lokalach? Rozejrzyj się za najlepszymi ofertami kredytów, zrób badanie rynku mieszkaniowego w Twoim mieście. Zacznij od planowania, wybierz realne terminy pokonywania kolejnych granic. To powinien być fundament każdego, dobrze przygotowanego działania.

2. Po prostu zrób coś nowego

Nie trzymaj się tak uporczywie własnych przyzwyczajeń, tych samych osób i miejsc. Zrób coś, co da Ci zastrzyk emocji. Nie  musisz od razu zapisywać się na skok ze spadochronem, ale rowerowa wycieczka poza miasto może być całkiem niezłym pomysłem, przynajmniej na początek. Może chcesz uprawiać jakiś sport, ale brakuje Ci czasu lub odwagi? Spróbuj się przełamać, zacznij wychodzić naprzeciw nowościom. Zajrzyj do najbliższej siłowni i wykup abonament na najbliższy rok. Widok sumy jaką trzeba zapłacić będzie z pewnością bardzo dobrym motywatorem. Nie możesz przekonać się do systematycznego biegania, chociaż wszyscy Twoi znajomi ciągle chwalą się tym w sieci? Zajrzyj do sklepu sportowego i zainwestuj w świetne buty oraz strój do biegania. Wobec widma zmarnowania wydanej kwoty i widoku gotowego stroju w szafie, na pewno nie przejdziesz obojętnie! Rezygnacja z zamierzonych działań będzie dużo trudniejsza, jeśli w perspektywie będzie oznaczała łatwe do wyobrażenia i policzenia straty. Negatywne emocje także mogą być skuteczne, o ile zostaną użyte w umiejętny sposób. Krótko mówiąc: codziennie próbuj robić pewne rzeczy inaczej niż na co dzień. Przekonasz się, ze zmiany nie są takie złe i, że warto podjąć ryzyko, by zobaczyć jak wygląda świat z nieco innej perspektywy.

3. Poinformuj bliskich o swoich planach

Często spotykaną taktyką podczas rzucania nałogów, jest poinformowanie swoich najbliższych o próbie zerwania z niezdrowym nawykiem. Jeśli chcesz rzucić palenie, powiedz o tym wszystkim Twoim znajomym, szczególnie tym, którzy zazwyczaj dzielą z Tobą „dymka”. Podobną praktykę możesz zastosować, gdy chcesz się przełamać w innych kwestiach. Poinformuj przyjaciół i rodzinę, że zamierzasz osiągnąć konkretny cel - bez ich wsparcia będzie Ci bardzo trudno to osiągnąć. Będziesz czuć się nieswojo i być może niezbędna okaże się pomoc Twoich najbliższych. Przyda się każdy rodzaj wsparcia, a Tobie będzie dużo łatwiej trzymać się wyznaczonego kursu, wiedząc, że masz podporę w postaci rodziny czy przyjaciół.

Dowiedź się jak spłacać pożyczkę na własnych zasadach

Zalety pokonywania własnych ograniczeń


Jedną z największych zalet pokonywania własnych ograniczeń, jest sam fakt, że będziesz robić zupełnie nowe, ciekawe rzeczy. W dalszej perspektywie czasu, także te, której jeszcze dziś wydają Ci się zbyt śmiałe lub całkowicie nierealne. Być może nigdy nie będą one dla Ciebie łatwe, jak np. przemówienia przed dużą grupą osób, ale z pewnością nie będą już stanowiły tak dużego problemu jak wcześniej. Z każdym krokiem poza własną strefę komfortu, będziesz przesuwać jej granicę. Rzeczy, które wcześniej wydawały się trudne do osiągnięcia, staną się dla Ciebie po prostu wykonalne.