Jak założyć firmę w 2021 roku?

Masz pomysł na własną firmę i przekonanie, że już czas, aby ją założyć? W 2021 roku wszystkie formalności możesz załatwić przez Internet, a najprostszym sposobem będzie skorzystanie z bankowości internetowej.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chcesz spróbować sprzedaży produktu lub usługi, aby sprawdzić swój pomysł na biznes, w ogóle nie musisz rejestrować działalności gospodarczej. W 2021 roku możesz się nie rejestrować aż do momentu osiągnięcia w danym miesiącu kalendarzowym przychodu z działalności powyżej 1 400 zł.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach swoboda działalności nierejestrowanej jest mocno ograniczona. Niektóre rodzaje działalności wymagają zezwoleń lub koncesji, o które mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy., Inne wymagają zarejestrowania do VAT lub posiadania kasy fiskalnej, co przy prowadzeniu „firmy na próbę” może być kłopotliwym obowiązkiem.

Poza tym próg przychodu dopuszczalny bez rejestracji jest bardzo niski, gdyż stanowi połowę minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu i tak należy zarejestrować firmę. Możesz też w ogóle nie zawracać sobie głowy działalnością nierejestrowaną i od razu stać się przedsiębiorcą.

Załóż profil zaufany

Jeśli działalność gospodarczą rejestrujesz jako osoba fizyczna (a tak się dzieje w większości przypadków), zgłoszenia dokonasz w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zanim jednak zaczniesz wypełniać internetowy formularz, powinieneś dysponować profilem zaufanym.

Profil zaufany to rodzaj urzędowo poświadczonego podpisu elektronicznego. Pozwala na podpisywanie rozmaitych dokumentów – w tym również tych związanych z prowadzeniem firmy (CEIDG, ZUS, US). Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załatwisz go za pośrednictwem banku.

A skoro już jesteśmy w bankowości internetowej, to co powiesz na to, aby wszystkie formalności związane z zakładaniem firmy załatwić w tym właśnie miejscu? Tak, to możliwe! W praktyce właśnie to może się okazać najprostszym sposobem na założenie firmy.

 

Załóż firmę z ING - jednym wnioskiem zakładasz firmę, konto firmowe i profil zaufany

Jak założyć firmę w banku?

Bardzo prawdopodobne, że działalność gospodarczą będziesz mógł zarejestrować za pośrednictwem banku, w którym masz konto z dostępem elektronicznym. Na pewno możesz to zrobić w bankowości internetowej Moje ING. W tym przypadku wystarczy przejść kilka kroków, aby stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą!

 

Jak to zrobić? Po zalogowaniu do banku po prostu znajdź odpowiednią zakładkę i załóż profil zaufany. Następnie wybierz opcję „Załóż firmę”. Część Twoich danych zostanie automatycznie pobrana z ustawień konta bankowego, więc nie wszystkie musisz wpisywać. Samodzielnie uzupełnij m.in. nazwę firmy, rodzaj działalności, sposób opodatkowania.

W kolejnym kroku założysz także konto bankowe dla firmy, a umowę podpiszesz poprzez SMS. Następnie, również za pośrednictwem Mojego ING, wyślesz wniosek do CEIDG. Gdy zostanie on potwierdzony, wiadomość o tym, że właśnie zostałeś przedsiębiorcą, również otrzymasz esemesem. Prawda, że proste?

Jak się przygotować?

Bez względu na to, czy wniosek będziesz wypełniać poprzez stronę CEIDG, czy z pomocą bankowości internetowej, kilka rzeczy powinieneś ustalić wcześniej. Na początek zdecyduj o tym, z jaką datą chcesz rozpocząć działalność gospodarczą oraz jak nazwiesz swoją firmę.

W przypadku działalności gospodarczej osoby fizycznej nazwa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Firmę możesz więc nazwać „Jan Kowalski XYZ”, „XYZ Jan Kowalski” lub „Jan Kowalski” – gdzie Jan Kowalski to Twoje imię i nazwisko, a XYZ to nazwa, pod jaką zamierzasz prowadzić działalność.

Taką nazwą będziesz później posługiwał się w oficjalnych dokumentach, ale np. na szyldzie lub w reklamach (a nawet w kontaktach z ZUS) możesz bez obaw używać  tzw. „nazwy skróconej”, czyli w naszym przykładzie – XYZ.

We wniosku musisz też wskazać przynajmniej jeden rodzaj działalności gospodarczej, zgodnie z kodami Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD). Każdy rodzaj ma inny numer. Np. 70.21.Z oznacza public relations, a 47.21.Z sprzedaż owoców i warzyw w wyspecjalizowanych sklepach. W przypadku wniosku składanego w Moim ING, rodzaje działalności są dostępne bezpośrednio w systemie, więc nie musisz ich dodatkowo szukać w Internecie.

Problem może sprawić wybór formy opodatkowania. Większość przedsiębiorców wybiera opodatkowanie „na zasadach ogólnych”. Wówczas będziesz się rozliczać na podstawie skali podatkowej, zgodnie z dwoma progami 17% i 32%. Możesz też opodatkować się liniowo – wówczas obowiązywać Cię będzie podatek 19% - bez progów. Wówczas jednak stracisz prawo do ulgi rodzinnej oraz do rozliczeń wspólnie z małżonkiem.

Który wariant wybrać? Teoretycznie ten, który będzie dla Ciebie korzystniejszy. Niestety, w praktyce trudno określić to już w chwili rejestrowania firmy. Im wyższe uzyskasz dochody, tym bardziej opłacalne okaże się rozliczenie liniowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby formę opodatkowania zmienić w przyszłości (zgłoszenia zmiany można dokonać na początku każdego kolejnego roku kalendarzowego). Przy obydwu powyższych formach opodatkowania masz obowiązek prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.

W niektórych typach działalności dopuszczalne są także inne, uproszczone formy opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Są to jednak opcje stanowiące wyjątki od ogólnie przyjętych zasad.

ZUS i US

Obecnie do formularza CEIDG-1 można dołączyć również zgłoszenia do ZUS, a także załącznik VAT-R do Urzędu Skarbowego (US). Warto jednak mieć świadomość, że pewne sprawy będziemy musieli załatwić również oddzielnie – szczególnie w ZUS, który wymaga np. złożenia deklaracji ZUS DRA dotyczącej wysokości wpłacanych składek. Należy ją złożyć do 10. dnia drugiego miesiąca prowadzenia działalności za miesiąc poprzedni (później deklaracji nie musisz już składać, dopóki nie nastąpią zmiany).

A co ze wspomnianym podatkiem VAT? Zgłoszenie firmy jako czynnego podatnika tego podatku nie jest obowiązkowe, jeśli sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie oraz w sytuacji, gdy sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT.

Jednak w sytuacji, gdy kupujesz wiele produktów lub usług opodatkowanych VAT-em, bycie „vatowcem” przeważnie po prostu się opłaca. VAT „zakupowy” można powiem odliczyć od VAT-u „sprzedażowego”, a prawo do odliczeń przysługuje tylko zarejestrowanym „vatowcom”. Oczywiście każdy musi sam obliczyć, czy w jego przypadku VAT się opłaca.

Warto przy okazji wspomnieć o rejestracji do VAT-UE. Posiadanie europejskiego numeru podatnika (czyli NIP z kodem PL) będzie Ci potrzebne, jeśli zamierzasz importować produkty lub usługi. Importem usług jest chociażby zakup reklam na Facebooku lub w Google. W przypadku importu, numer VAT-UE muszą posiadać również ci podatnicy, którzy nie są „vatowcami”.

Ważne linki, gdy zakładasz firmę

W tym artykule przedstawiłem najważniejsze informacje, jakie są Ci potrzebne, aby zarejestrować działalność. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowych informacji, przydadzą Ci się poniższe linki.