Nabywamy towary, które nie są nam potrzebne do funkcjonowania i z których często w ogóle nie korzystamy. Istotny jest sam fakt posiadania. Od wielu lat w społeczeństwie nasila się nadmierna konsumpcja towarów i usług – konsumpcjonizm. Alternatywą jest zrównoważona, świadoma konsumpcja. Jak dzięki wprowadzeniu małych zmian w swoich codziennych nawykach kupować świadomie?
Konsumowanie, czyli zużywanie dóbr pozwala zaspokoić podstawowe ludzkie potrzeby. Jednak od wielu lat w społeczeństwie nasila się nadmierna konsumpcja – konsumpcjonizm, który powoduje negatywne skutki środowiskowe, społeczne i indywidualne.
W przeciwieństwie do konsumpcji zaspokajającej podstawowe potrzeby człowieka, konsumpcjonizm ma na celu zaspokajanie potrzeb wtórnych, takich jak potrzeby posiadania władzy, prestiżu, wpływów, wyższej pozycji społecznej czy też dominacji nad innymi.
Konsumpcja w tej postawie uznawana jest za wyznacznik jakości życia. Człowiek odczuwa nieustanną chęć nabywania nowych produktów i korzystania z nowych usług. Przy okazji stale kreowane są nowe potrzeby, nieograniczone pod względem ilości i różnorodności.
Mechanizm działania konsumpcjonizmu opisywany jest przez prosty schemat: nabywamy towary, które nie są nam potrzebne, z których często w ogóle nie korzystamy. Istotny jest sam fakt posiadania. U podłoża tego zachowania leży przekonanie, że szczęście osiąga się głównie w wyniku nabywania przedmiotów.
Nadmierna konsumpcja idzie w parze ze wzrostem dobrobytu społecznego i indywidualnego, ze wzrostem dochodów realnych.
Pensja pojawia się i znika? Zatrzymaj też coś dla siebie! Sprawdź jak
Polacy zarabiają coraz lepiej, a im więcej pieniędzy posiadają, tym więcej wydają. Z badań wynika, że wciąż wydajemy większość swoich zarobków.
Ulegasz nadmiernej konsumpcji? Zobacz co Ci grozi
Negatywne konsekwencje nadmiernej konsumpcji dotyczą trzech poziomów: środowiskowego, społecznego i indywidualnego. Nieumiarkowana konsumpcja prowadzi do degradacji środowiska wskutek nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Przyczynia się do marnotrawstwa dóbr i pracy ludzkiej oraz powoduje pogłębianie nierówności ekonomicznych między ludźmi. Nierówności te są szczególnie zauważalne między mieszkańcami krajów Pierwszego a Trzeciego Świata.Ponadto nieograniczone konsumowanie niesie zagrożenia indywidualne. Jakie?
To powtarzalne, kompulsywne zakupy, będące odpowiedzią na negatywne wydarzenia i uczucia. Mamy z nim do czynienia, gdy produktu nie kupujemy z powodu chęci użytkowania lub posiadania go, ale w celu złagodzenia napięcia i niepokoju, które ma swoje źródło w innym, nierozwiązanym problemie. Tego typu zakupy poprawiają nastrój kompensując porażki, brak poczucia akceptacji otoczenia oraz wiary w siebie. Może prowadzić do rozwoju zakupoholizmu.
To uzależnienie behawioralne, polegające na nadmiernym, kompulsywnym dokonywaniu zakupów różnych produktów, często zbędnych. Uzależniona osoba nie posiada kontroli nad liczbą dokonywanych zakupów. Zakupoholizm niesie za sobą poważne, negatywne konsekwencje: zaburza funkcjonowanie społeczne i zawodowe oraz jest przyczyną problemów finansowych.
Powszechna dostępność pożyczek, kredytów i zakupów „na raty” znacznie zmniejszyła finansowe ograniczenia konsumpcji. Zaciąganie kolejnych pożyczek na kolejne zakupy generuje rosnące zadłużenie.
Patologiczne zbieractwo, nazywane również syllogomanią, to kompulsywne gromadzenie rzeczy, często bezużytecznych i bezwartościowych. Wynika ono z lęku przed ich utratą (przekonanie, że „lepiej mieć, niż nie mieć”) oraz ogromnym emocjonalnym przywiązaniem do nich. Choroba ta w dłuższym okresie powoduje dezorganizację życia prywatnego i zawodowego.
Zdrowa konsumpcja – sprawdzony sposób na bogacenie się
Zrównoważona konsumpcja to zdrowa alternatywa dla szkodliwego, nieograniczonego konsumowania i wpisuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju. Zaspokaja bieżące i podstawowe potrzeby, uwzględnia potrzeby konsumpcyjne przyszłych pokoleń. Jednocześnie podnosi jakość życia i obniża zużycie zasobów naturalnych, materiałów toksycznych oraz emisję odpadów i zanieczyszczeń.
Koncepcja zrównoważonej konsumpcji nierozerwalnie wiąże się z ideą oszczędzania. Tym samym, stając się bardziej zrównoważonym konsumentem, w pośredni sposób wzbogacasz się.
Jeśli zwracasz uwagę na te rzeczy - jesteś świadomym konsumentem
Świadomy konsument zbiera informacje o produkcie i w chwili zakupu posiada dużą wiedzę o nim. Zna pochodzenie nabywanego towaru, jego skład, metody produkcji i społeczną odpowiedzialność producenta. Jest rozsądny, dociekliwy, szanujący środowisko naturalne. Ponadto potrafi zrezygnować z dóbr, które przynoszą szkodę środowisku i ludziom, a także rozróżnić rzeczy wartościowe od tych bezwartościowych. Posiada również umiejętność odraczania gratyfikacji, czyli powstrzymania się od natychmiastowego sięgnięcia po małą nagrodę, z zamiarem otrzymania większej nagrody w późniejszym terminie. Widzisz u siebie jeszcze sporo do poprawy?
Ty też możesz zostać świadomym konsumentem. Poznaj kilka prostych wskazówek
Wbrew pozorom życie zgodnie z ideą etycznej konsumpcji nie jest wcale trudne. Aby zostać świadomym konsumentem należy dokonać zmian w swoich codziennych zwyczajach. Kluczowe jest wyrobienie świadomych nawyków zakupowych i konsumenckich. Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki zrównoważonej konsumpcji:
Jak widzisz jest wiele możliwości, by stać się bardziej świadomym, zrównoważonym konsumentem. W tym celu nie musisz wprowadzać wszystkich powyższych wytycznych do swojego życia od razu. Zacznij od wybrania zasady, która najbardziej Ci odpowiada i dokonaj jednej zmiany w swoim życiu w ciągu tygodnia. W następnych tygodniach możesz wprowadzać kolejne zmiany. Nasza Planeta będzie ci za to wdzięczna!
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.