Jak się zmotywować do oszczędzania?

Jeśli zaczynasz oszczędzać i chcesz wytrwać w tym postanowieniu - potrzebujesz dobrej motywacji. Warto postarać się o to, by chęć oszczędzania nie wygasła po krótkim czasie. Twoim największym wrogiem jest „słomiany zapał” i uleganie pokusom. Poznaj 7 sposobów, które sprawią, że nie stracisz motywacji, a oszczędzanie szybko wejdzie ci w nawyk.

Decyzja o rozpoczęciu oszczędzania najczęściej wynika z racjonalnych pobudek. Jedni myślą o wakacjach, na które trzeba odłożyć, inni chcą zabezpieczyć swoją przyszłość i odkładają na emeryturę. Jeszcze inni chcą kupić nowy samochód czy sprzęt RTV bez kredytu. Niestety, nawet najbardziej racjonalny powód nie zapewni ci długotrwałej motywacji.

1. Pomyśl co zyskasz

Najtrudniejszy jest pierwszy krok – czyli rozpoczęcie oszczędzania. Dobrym sposobem przełamania się jest zrobienie motywującej rozpiski. W jednej części zapisz korzyści z osiągnięcia celu (np. co da ci odkładanie 400 zł miesięcznie), obok wypisz co stracisz, jeśli go nie zrealizujesz. Określając dokładnie swoją sytuację będziesz mieć świadomość jaka jest stawka.

2. Skup się na celu

Od kliku dni oszczędzasz? Czujesz zapał? Świetnie! Teraz napędza cię konkretny cel np. nowy aparat fotograficzny lub wakacje. Aby utrzymać odpowiednią motywację, jak najczęściej myśl o celu, wyobrażaj go sobie i przywołuj w marzeniach - to najbardziej zmobilizuje cię do oszczędzania.

3. Oszczędzanie połącz z zabawą

Aplikacje mobilne wprowadzają w codzienne oszczędzanie nieco rozrywki i zabawy. Dzięki nim odkładanie nie będzie monotonne i dużo łatwiej utrzymasz swoje postanowienia. Aplikacji, pomagających oszczędzać i planować budżet, jest co nie miara. Jeszcze więcej możliwości daje system bankowości internetowej, w którym można śledzić i analizować swoje finansowe zachowania.  Urozmaici oszczędzanie, a dodatkowo pomoże odkryć twoje zakupowe słabości. Wszystkie wydatki są tam zapisane, a ty możesz  łatwo wyciągnąć konkretne wnioski. Zobaczysz wtedy, jak rosną twoje oszczędności.

Zobacz jak prosto otworzyć konto oszczędnościowe

4. Powiedz bliskim, że oszczędzasz

Ten niepozorny mechanizm psychologiczny naprawdę działa! Opowiedz bliskim o swoich zamiarach a zyskasz podwójnie. Łatwiej jest oszczędzać, kiedy ktoś wspiera twoje wysiłki w osiągnięciu celu. Twoi kibice, będą  przypominać o  postanowieniach, a ty poczujesz, że powinieneś się z tych postanowień wywiązać.

5. Dla ułatwienia – metoda małych kroków

Nie stawiaj zbyt wysoko poprzeczki, bo możesz szybko się zniechęcić. W oszczędzaniu zastosuj metodę małych kroków. Rozpocznij od odkładania  regularnie np. 5% dochodów. Ustal, że po dwóch miesiącach zmienisz próg na 10%.
Oszczędzanie jest dla ciebie nadal zbyt trudne? Drobne pieniądze mogą same  automatycznie odkładać się na twoim koncie np. przy każdej płatności kartą. Wystarczy, że uruchomisz narzędzie, które działa jak „wirtualna skarbonka”. Sprawdź, czy znajdziesz go w swojej bankowości internetowej. Tym sposobem, zarówno codzienny wydatek, jak i niecodzienna rozrzutność, będą powiększały zaoszczędzoną kwotę.

6. Wypracuj dobre nawyki

Nasze oszczędzanie to jednak nie tylko odkładanie części środków na odpowiednie konto czy lokatę. Człowiek, który dba o racjonalne wykorzystanie swoich zasobów, powinien nabrać więcej dobrych nawyków. Spróbuj oszczędzać coś jeszcze, np. czas czy energię. Warto więc zmieniać nawyki, a potem cieszyć się owocami tych zmian. Pozytywne efekty zauważymy niemal od razu.

7. Obserwuj efekty - to doda skrzydeł!

Nic tak dobrze nie mobilizuje, jak przyglądanie się efektom. Od czasu do czasu sprawdzaj, jak rosną twoje oszczędności. Możesz mieć je zawsze na oku, np. logując się do systemu bankowości internetowej albo aplikacji mobilnej w twoim smartfonie.

Podjąłeś wyzwanie by oszczędzać? Zawsze, gdy czujesz, że tracisz motywację, pamiętaj, że są na to sposoby. Wybierz dla siebie kilka z nich i sprawdź, które działają najlepiej.

Zacznij oszczędzać 

Źródło zdjęcia: Fotolia.com