Jak przygotować swoje finanse do zwiedzania Rosji podczas mistrzostw świata?

Już niedługo w Rosji rusza największa piłkarska impreza na świecie - mistrzostwa świata w piłce nożnej! O wyjątkowości tego wydarzenia nikogo przekonywać nie trzeba. Jeśli wybierasz się w czerwcu do naszego sąsiada, warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat rosyjskich realiów i jak przygotować swoje finanse do podróży na wschód.

Waluta - ruble i kopiejki

Rosyjską walutą jest rubel, który dzieli się na 100 kopiejek. Jego symbol wygląda tak: ₽, a międzynarodowy kod to RUB. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem mundialu, jeden rubel to równowartość niecałych 6 groszy. Trudno przewidzieć jak zachowa się kurs tej waluty, ale raczej nie zyska ona zbyt znacznie na wartości.

Ruble mają formę zarówno monet jak i banknotów. Te pierwsze mają następujące nominały: 1, 2, 5, 10 rubli oraz 10 i 50 kopiejek (z rzadka 1 lub 5 kopiejek). Pieniądze w formie papierowej mają wartość 5, 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli. Złotówki, dolary lub euro można zamienić w Rosji w bankach lub kantorach. Polska waluta jest zdecydowanie mniej popularna niż europejska i amerykańska - nie wszystkie kantory będą ją akceptować.

Jaką realną wartość ma rubel?

Najlepiej zobrazuje to cennik popularnych produktów i usług. Posiłek składający się z hamburgera i frytek w popularnej sieci fast-foodów kosztuje w Rosji 302 rubli, czyli około 17 złotych. Obiad w dobrej restauracji to wydatek około 424 rubli (ponad 24 zł). Litr mleka kosztuje 69 rubli (4 zł), a 12 sztuk jajek -105 rubli (ponad 6 zł). Jak widać ceny wcale nie odbiegają od tych, jakie zastaniemy w Polsce czy innych krajach Europy. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczą one Moskwy, która z pewnością jest najdroższym miastem Rosji. To właśnie tam, 19 czerwca swój pierwszy mecz rozegra nasza drużyna, więc trzeba się tam liczyć z dość dużymi wydatkami.[1]

W Kazaniu oraz Wołgogradzie, gdzie będzie grać zespół trenera Nawałki, ceny mogą być nieznacznie niższe, przynajmniej jeśli chodzi o podstawowe produkty spożywcze. Koszty noclegów i posiłków z pewnością będą odpowiednio “dostosowane” na okoliczność wizyty turystów z całego świata.

Wizy i przepisy

Zazwyczaj aby móc wjechać do Rosji, wymagana jest wiza. Na szczęście władze tego kraju zrobiły dla kibiców wyjątek. Do Rosji będzie można wjechać bez wizy, ale na pewnych zasadach:

  • Bez wizy będzie można przyjechać do Rosji na 10 dni przed pierwszym meczem (czyli od 4 czerwca) do 10 dni po zakończeniu imprezy (do 25 lipca)
  • Do przekroczenia granicy niezbędny będzie paszport, bilety na mecz oraz fan-ID. To dokument, który może otrzymać każdy, kto kupił bilety na mecz oraz zamówił swój własny fan-ID.
  • Wspomniane dokumenty nie tylko pozwolą na darmowy wjazd do Rosji, ale dają też prawo do poruszania się darmową komunikacją miejską oraz poruszania się pociągiem pomiędzy miastami - organizatorami! [2]

By móc korzystać z tych udogodnień, trzeba się jednak do Rosji dostać. W jaki sposób to zrobić? Podróż samolotem wydaje się najlepszym pomysłem, chociaż na pewno nie jest tania. Ceny wahają się od około 2 tysięcy złotych za lot w obie strony, do kwot kilkukrotnie wyższych. Jeśli kupujesz bilety na ostatnią chwilę, podróż nie będzie ani tania ani wygodna. Trzeba liczyć się z koniecznością nawet kilku przesiadek. 

Podróż autem wymaga z pewnością dobrego zaplanowania i jest to raczej karkołomny pomysł. Bez względu na wybraną trasę niezbędne będzie przekroczeniu dwóch granic. Benzyna w Rosji (lub np. Ukrainie) jest stosunkowo tania - litr kosztuje ponad 42 ruble, czyli niecałe 2,50 zł. Jednak należy pamiętać, że Rosja jest ogromnym krajem. Z Moskwy, gdzie gramy pierwszy mecz, do Kazania, gdzie odbędzie się drugie “polskie” spotkanie, jest ponad 800 km. To co najmniej 12 godzin drogi! Podróże autem mogą więc trwać długo, drogi bywają niebezpieczne, a większe miasta (w szczególności Moskwa) są zawsze zakorkowane.

Wynajem auta na miejscu, np. w Moskwie także nie jest tani. Może kosztować nawet 300 i więcej dolarów za jeden dzień - to ponad 1000 złotych. Taniej jest w mniejszych miastach, ale ceny są i tak dużo wyższe niż normalnie - oczywiście ze względu na mundial.

Płatności - kartą czy gotówką?

To zależy - w większości dużych miast, szczególnie w ich centrach turystycznych, bez problemu zapłacisz kartą popularnych firm (Visa lub Mastercard). Poza metropoliami, lepiej miej przy sobie gotówkę. Lepiej więc zawsze mieć przy sobie pewną kwotę pieniędzy, a tam, gdzie jest to możliwe płacić kartą. Gotówkę wypłacisz z bankomatów, których na pewno nie zabraknie w centrach miast. Do Rosji możesz wwieźć jednorazowo równowartość maksymalnie 10 000 dolarów.

Bezpieczeństwo płatności w Rosji

Podczas każdego zagranicznego wyjazdu należy być bardzo ostrożnym - nie inaczej jest w przypadku Rosji. Pieniądze należy wymieniać tylko w oficjalnych punktach, inaczej możesz stać się ofiarą oszustwa. Unikaj kantorów na lotniskach - ich oferty są mało atrakcyjne. W zatłoczonych miejscach na pewno będą czyhać kieszonkowcy, dlatego pieniądze zawsze trzymaj blisko siebie i nie noś ze sobą zbyt dużej kwoty. Pieniądze trzymaj w kilku miejscach, np. różnych kieszeniach. Przed wyjazdem zapisz sobie numer, pod którym możesz w banku zablokować kartę płatniczą na wypadek gdybyś ją stracił.

W stosunku do obcych, którzy oferują Ci “przyjacielskie” przysługi lub proponują podzielić się znalezionymi na ulicy pieniędzmi (to popularna wśród oszustów metoda wyłudzania pieniędzy) bądź sceptyczny i ostrożny.

Podczas płatności kartą zasłaniaj klawiaturę gdy wprowadzasz PIN, sprawdź też bankomat, czy nie ma w nim zainstalowanych podejrzanych urządzeń. W Rosji nie działać będzie popularna w Polsce płatność BLIK.

Przed wyjazdem do Rosji warto się ubezpieczyć. W wielu dziedzinach życia standardy rosyjskie różnią się od tych znanych nam z Polski. Ubezpieczenie się nie będzie więc przesadą. Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz w naszym artykule: Sposoby na udane wakacje.

Jeśli zachowasz trochę ostrożności, na pewno będziesz się w Rosji świetnie bawił! Mamy tylko nadzieję, że gospodarze nie obrażą się, jeśli puchar mistrzostw wywieziemy do Polski!

Fot. Unsplash

[1] https://www.expatistan.com/cost-of-living/moscow

[2] http://welcome2018.com/en/fan_guide/