Jak kontrolować wydatki? Podpowiadają Ania i Jakub z Fashionable

Wspólne życie wydaje się zwykle młodym ludziom czystą przyjemnością. Żeby rzeczywiście tak było, warto zachować balans między radościami życia codziennego, a obowiązkami, do których należą także wydatki. Bo warto wiedzieć na co wydajemy nasze pieniądze.

Usystematyzowanie obowiązków kluczem do sukcesu

Dzielenie wspólnej przestrzeni wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami, ale także schematami życia codziennego, które choć nie zawsze przyjemne, muszą być wykonywane. Należą do nich sprzątanie, dbanie o miejsce w którym żyjemy, robienie zakupów, czy opłacanie rachunków. Wszystkie te elementy wpisują się w życie każdego z nas, dlatego warto poświęcić trochę uwagi na ich uporządkowanie. Nierozerwalnie z każdą z dziedzin naszego życia wiążą się wydatki, dlatego to im powinniśmy poświęcić więcej uwagi. Istnieje spora szansa, że w naturalny sposób przejmiemy kontrolę nad stanem naszego konta, jeśli wyrobimy sobie pewne nawyki

Naturalna kontrola wydatków

Możemy się zastanawiać, czy w ogóle istnieje, ale przy odrobinie dobrej woli jesteśmy w stanie ją sobie wyrobić. Oto kilka przykładów, które pomogą w osiągnięciu celu. Oczywiście od każdego domowego budżetu powinniśmy oddzielić wydatki konieczne, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Należą do nich opłaty za mieszkanie i wszelkiego rodzaju rachunki, czy przejazdy do pracy. Tego rodzaju budżet jesteśmy w stanie oszacować i odłożyć konkretne sumy pieniędzy. Wszystkie inne sprawy finansowe są dosyć ruchome i tylko od nas zależy jak nimi pokierujemy. Zakupy z każdej branży warto wycenić i trzymać się założonej kwoty, to znacznie ułatwia kupowanie i pomaga kształtować wydatki. Najczęściej kupowanymi produktami w każdym gospodarstwie domowym są oczywiście te spożywcze. Nie warto dać się zwieść niskim cenom za poszczególne produkty. Takie niekontrolowane zakupy na dłuższą metę mogą się okazać bardzo zgubne dla naszego konta.  Po pierwsze, żeby zachować panowanie nad tego typu zakupami warto planować je raz na kilka dni i koniecznie założyć górną granicę rachunku. Robienie zakupów z kalkulatorem w ręku to duży rozsądek, a taki znajdziemy dziś przecież w każdym telefonie komórkowym, więc zawsze jest pod ręką.  Po jakimś czasie sami nauczymy się wkładać tylko odpowiednie produkty do naszego koszyka, bez niemiłego zaskoczenia przy kasie. Założenia kwoty na daną rzecz, sprawdzają się także w innych dziedzinach. Potrzebujesz nową sukienkę do pracy, czy buty?

Oszacuj jaką kwotę jesteś w stanie w danym momencie zapłacić i szukaj produktu możliwie najwyższej jakości, w tej cenie. Takie zaplanowane zakupy z pewnością nie będą zgubą dla Twojego konta. Podobnie z kupowaniem sprzętów, dodatków do mieszkania, czy nawet prezentów. Przy tej okazji możemy też śledzić promocje i porównywać ceny tych samych produktów w Internecie. Niektóre sieci handlowe docenią też naszą lojalność i zaoferują nam stały rabat lub inne bonusy, jak na przykład wcześniejsze poinformowanie o specjalnych przecenach.

Wydatkowe cele, a odkładanie pieniędzy na spełnianie marzeń

Tworzenie założeń dla domowego budżetu może służyć nie tylko wiedzy, gdzie podziały się nasze pieniądze.

Celem kontroli wydatków powinny być także większe przyjemności, które sprawiamy sobie kilka razy do roku.

W zależności od upodobań mogą to być podróże, ciekawe koncerty, wyjścia do teatru, kina, czy typowo materialne potrzeby, jak meble, nowa torebka, zegarek, rower, czy nowy sprzęt. Ukoronowaniem systematyzacji wydatków powinny być właśnie takie zakupy czy przedsięwzięcia, które mogą być dużą mobilizacją do przejęcia kontroli nad budżetem. Świadomość możliwości spełnienia kolejnych marzeń może być bardzo mobilizująca i może doprowadzić nie tylko do panowania nad naszymi wydatkami, ale także do rozsądnego oszczędzania.

Gdzie się podziały nasze pieniądze

Stosowanie powyższych zasad z początku może się wydawać trudne, ale jeśli uwierzymy we własną organizację, stanie się możliwe i nie będzie w nas wzbudzało lęku do rozmów na tego typu tematy. Kontrola także nad tą strefą życia, to ogromny komfort i psychiczny spokój. Warto pamiętać, że nie może spoczywać tylko na jednej osobie, ponieważ pieniądze wydaje każdy. Nie ma nic złego w tym, żeby to jedna osoba prowadziła wydatkowe obowiązki, opłacała rachunki i trzymała rękę na pulsie. Każdy w związku powinien jednak wiedzieć co się dzieje ze wspólnymi finansami i mieć świadomość jak postępować z wydawaniem wspólnych pieniędzy. Tylko wtedy osiągniemy wzajemne zrozumienie, unikniemy konfliktów na tym tle i będziemy mogli razem cieszyć się z finansowych sukcesów, czyli rozsądnie prowadzonego konta.

Wspólne wydatki mogą okazać się łatwiejsze, przy wzajemnym wsparciu. Mogą też być motorem do różnych działań, dlatego warto pracować nad nimi razem i kierować się takimi samymi zasadami w sterowaniu finansami. Warto mieć świadomość, ze to od nas zależy, na ile przyjemności będziemy mogli sobie pozwolić, jeśli tylko będziemy wiedzieli, gdzie rozchodzą się nasze pieniądze.

A jakie są Twoje patenty na oszczędzanie i panowanie nad domowym budżetem? Podziel się z nami>> 

Fot. Fotolia