Jak bezpiecznie wybrać kierunek wakacyjnych podróży?

Na czas beztroskich wakacji czekamy z utęsknieniem. Na co dzień zajęci mnożącymi się obowiązkami, liczymy na chwile relaksu i wymarzony urlop. W wakacyjne podróże wyruszamy niekiedy spontanicznie, inne planujemy z pietyzmem. Bez względu na to, czy lubimy spędzać czas aktywnie czy cieszyć się błogim lenistwem, coraz częściej myślimy o bezpieczeństwie. W obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie już nie tylko czynniki klimatyczne, naturalne kataklizmy, lokalne konflikty, ale i zagrożenie terrorystyczne w znacznym stopniu determinują nasz wybór. Jak mądrze wybrać spośród setek ofert biur podróży? Na co zwrócić uwagę? Co sprawdzić przed zawarciem umowy z biurem podróży?

Co powinniśmy sprawdzić zanim wybierzemy miejsce wypoczynku?

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto odwiedzić stronę internetową ostrzeżenia dla podróżujących. Co prawda komunikaty mają charakter wyłącznie informacyjny, jednak są podstawowym źródłem informacji o stopniu zagrożenia w danym kraju. Ministerstwo odradza podróżowanie w określonych kierunkach, zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, informuje o stanie bezpieczeństwa lub zagrożeniu atakami terrorystycznymi. Pamiętajmy o sprawdzeniu komunikatów także wtedy, kiedy biuro podróży zapewnia, że będziemy bezpieczni. Zweryfikujmy te informacje jeszcze przed zawarciem umowy.

Czy organizator turystyki powinien informować o sytuacjach zagrożenia?

Organizator turystyki ma ustawowy obowiązek poinformować klienta o szczególnych zagrożeniach życia i zdrowia na odwiedzanych obszarach oraz o możliwości ubezpieczenia z tym związanego. Dotyczy to również zagrożeń powstałych już po zawarciu umowy. Ponadto informacje te powinny być podane na piśmie. To oznacza, że powiadomienia o złym stanie bezpieczeństwa powinny być przekazane na piśmie przez operatora turystyki. Jeśli organizator tego nie zrobił, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Niestety nie jest to równoznaczne z możliwością bezkosztowego zrezygnowania z wycieczki. Nie ma bowiem odpowiednich przepisów, dających nam prawo do odstąpienia od umowy w specjalnych okolicznościach np. przy występowaniu zagrożenia terrorystycznego na danym obszarze. Z ostrożności lepiej sprawdzić ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych i nie polegać wyłącznie na informacjach przekazywanych przez touroperatora.

Czy możemy zrezygnować z wycieczki, jeśli pojawiły się nowe zagrożenia?

Zdarzają się sytuacje, kiedy już po zawarciu umowy pojawia się stan zagrożenia w danym kraju. W obawie o własne bezpieczeństwo możemy wtedy chcieć zrezygnować z wycieczki. Nie jesteśmy jednak na uprzywilejowanej pozycji. Organizator może odmówić zwrotu pieniędzy w pełnej wysokości lub zwrócić tylko część kwoty. Brakuje odpowiednich przepisów, pozwalających klientowi bezwarunkowo i bezkosztowo odstąpić od umowy nawet w takich szczególnych okolicznościach, które w sposób ewidentny obniżają wartość zaplanowanego przez nas wyjazdu.

Czy rezygnując z wycieczki otrzymamy zwrot pełnej kwoty?

Nie mamy zagwarantowanego prawa do odstąpienia od umowy z operatorem turystyki. Kwestia rozliczenia kosztów w przypadku naszej rezygnacji z wycieczki powinna zatem być opisana w umowie łączącej nas z operatorem. Dodatkowo strony umowy, a więc zarówno touroperator, jak i klient, ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Jeżeli zrezygnowaliśmy z wycieczki w obawie o własne bezpieczeństwo, a organizator turystyki nie chce zwrócić wpłaconych pieniędzy polubownie, pozostaje nam skierowanie pozwu o zapłatę do sądu. Wówczas to sąd oceni, czy organizator będzie musiał zwrócić pełną kwotę, czy też to jemu należy się odszkodowanie. Kwestia odszkodowania nie jest jednoznaczna. Obie strony umowy mogą przedstawiać swoje racje i dowody na ich poparcie. Nie jest to najprostsze rozwiązanie, więc lepiej jeszcze przed zawarciem umowy z biurem podróży sprawdzić, na jakich warunkach możemy zrezygnować z wyjazdu w sytuacjach wyjątkowych, takich jak nowe zagrożenia w danym kraju.

Czy możemy zmienić kierunek podróży?

Możemy zmienić kierunek podróży, o ile operator turystyki zapewnia wycieczkę fakultatywną lub wyraża zgodę na zmianę. Zasady są analogiczne, jak przy rezygnacji z imprezy turystycznej. Niestety nie mamy zagwarantowanego ustawowo prawa do zainicjowania takiej zmiany. Jednak bardzo często organizatorzy sami odwołują wycieczki w miejsca niebezpieczne lub proponują wycieczki fakultatywne. W takim przypadku sytuacja klienta przedstawia się znacznie korzystniej. Ponownie, lepiej jest przed zawarciem umowy zapytać organizatora o to, co proponuje w sytuacji, w której chcielibyśmy zmienić kierunek podróży. 

Co możemy zrobić, kiedy organizator odwołuje wycieczkę lub proponuje inną?

Jeżeli organizator odwołał wycieczkę albo zaproponował wycieczkę fakultatywną, możemy zdecydować, czy uczestniczyć w imprezie zastępczej czy też żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich płatności. W tym przypadku wyboru dokonuje klient. Możemy odstąpić od umowy lub wybrać wycieczkę - o tym samym lub wyższym standardzie. Jeżeli godzimy się na imprezę o niższym standardzie, mamy prawo do zwrotu różnicy w cenie. Powinniśmy niezwłocznie powiadomić operatora, czy akceptujemy zmianę umowy czy też odstępujemy od niej. Niezależnie od powyższego, możemy domagać się zapłaty odszkodowania za niewykonanie umowy.

Odszkodowanie nie zostanie jednak przyznane, jeśli odwołanie wycieczki nastąpiło z powodu siły wyższej albo na skutek zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż liczba minimalna określona w umowie, a organizator powiadomił o tym klienta na piśmie w uzgodnionym terminie.

Jak zapewnić sobie prawo do rezygnacji z wycieczki lub zmiany kierunku?

Warto poszukać biur podróży oferujących możliwość bezkosztowej rezygnacji w sytuacjach zagrożenia lub gwarantujących zmianę kierunku podróży. Zadbajmy o to, by taki zapis pojawił się w umowie, a nie był tylko zapewnieniem ustnym. Niektórzy touroperatorzy proponują również ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z imprezy turystycznej – jest to opcja warta rozważenia, pod warunkiem korzystnej oferty

takiego ubezpieczenia.

Podsumowując:

Aby bezpiecznie wybrać kierunek naszych wakacji zanim podpiszemy umowę z biurem podróży:

▪ sprawdźmy ostrzeżenia dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

▪ pamiętajmy, że nie mamy ustawowego prawa do odstąpienia od umowy o imprezę turystyczną, co oznacza także brak gwarantowanego zwrotu wszystkich wpłaconych pieniędzy w sytuacji naszej rezygnacji z wyjazdu, dotyczy to także sytuacji, w których na danym terenie np. nagle wzrosło zagrożenie terrorystyczne

▪ wybierzmy ofertę touroperatora umożliwiającą odwołanie wycieczki lub zmianę kierunku w sytuacjach zagrożenia.

Podstawa prawna: art. 13 oraz art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com