Internetowe Konto Pacjenta. Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć zdrowie pod obserwacją!

W dobie pandemii zdalny kontakt z urzędami i załatwianie spraw online - bez wychodzenia z domu, czekania w kolejkach i kontaktu z innymi osobami - to cenne udogodnienie. Szczególnego znaczenia nabiera dostęp do informacji o stanie zdrowia: własnym i naszych bliskich. Taką możliwość zapewnia Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Do Internetowego Konta Pacjenta, tak samo jak do wielu innych portali urzędowych, można szybko, wygodnie i bezpiecznie zalogować się przy pomocy Profilu Zaufanego, który założysz za pośrednictwem bankowości internetowej Moje ING.

 

Zobacz krok po kroku, jak to zrobić!

 

  1. Jak stworzyć Profil Zaufany w Moim ING?

 

O Profilu Zaufanym pisaliśmy szerzej w tym artykule: Jak działa Profil Zaufany i jak go założyć? Zobacz nasz krótki przewodnik! Przypomnijmy jednak najważniejsze rzeczy:

 

  • Jeśli masz konto w ING Banku Śląskim, zaloguj się do Mojego ING i w zakładce Oferta ING wybierz Profil Zaufany. Jeśli nie masz konta w ING Banku Śląskim, możesz je założyć, klikając tutaj.
  • Proces możesz też zainicjować przez platformę ePUAP. Na stronie gov.pl jako sposób logowania wybierz Profil Zaufany. Następnie kliknij w ZAŁÓŻ PROFIL i z menu Jak chcesz uzyskać Profil Zaufany wybierz pole Bank lub inny dostawca tożsamości. Teraz wybierz ING Bank Śląski jako swojego dostawcę tożsamości, klikając w logo ING.
  • W obu przypadkach wyświetlą się dane osobowe, które należy zatwierdzić - jeśli są poprawne. W tym miejscu można też edytować adres e-mail lub numeru telefonu do powiadomień z systemu.

 

  • W kolejnym etapie niezbędne będzie przekazanie zgody na udostępnienie danych osobowych. Po wyrażeniu zgody otrzymasz, na podany wcześniej numer telefonu, kod autoryzacyjny. Należy wpisać go w odpowiednim polu i zatwierdzić. Jeśli przekazywanie danych do urzędu powiodło się - zobaczysz stosowny komunikat. Otrzymasz też powiadomienie na swój adres e-mail. Od tej pory możesz załatwiać sprawy urzędowe - w tym na Internetowym Koncie Pacjenta - za pomocą swojego Profilu Zaufanego!

 

  1. Jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego?

 

  • Wejdź na stronę: https://pacjent.gov.pl i kliknij w pole Zaloguj się.
  • Jako sposób logowania wybierz Profil Zaufany.
  • Z menu Zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy wybierz ING Bank Śląski, klikając w logo ING .
  • Przeniesiesz się na stronę logowania do Mojego ING. Zaloguj się tak samo, jak robisz to przy każdej innej okazji.
  •  Strona automatycznie przeniesie Cię z powrotem na Internetowe Konto Pacjenta.

 

  1. Jaki znajdę informacje i co mogę załatwić w Internetowym Koncie Pacjenta?

 

Dzięki IKP:

 

  • Zobaczysz e-receptę (niezależnie od statusu realizacji)wystawioną  przez lekarza, pielęgniarkę lub położoną - zarówno po wizycie, jak i po konsultacji przez telefon. Recepty nie musisz odbierać osobiści w przychodni - otrzymasz ją e-mailem lub sms-em na podany wcześniej adres lub numer telefonu. E-recepta ma postać czterocyfrowego kodu i można ją zrealizować w każdej aptece bez obaw o utracenie refundacji, zgubienie lub otrzymanie niewłaściwego leku. Na stronie IKP możesz także sprawdzić, jak przyjmować dany lek.
  • Znajdziesz informacje o wystawionych skierowaniach na badania lub do sanatorium i stanie ich realizacje oraz e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą, czy macierzyństwem. E-skierowania, tak samo jak e-recepty, możesz odebrać mailowo lub przez sms.
  • Sprawdzisz wynik testu na koronawirusa.
  • Dowiesz się, gdzie możesz się leczyć, a także wybierzesz lub zmienisz lekarza, pielęgniarkę i/lub położną podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Wyrazisz zgodę na określone świadczenia zdrowotne, np. inwazyjne zabiegi chirurgiczne.
  • Upoważnisz bliską osobą do dostępu do Twoich danych i załatwiania spraw w Twoim imieniu.
  • Poznasz historię swoich (a także dziecka do 18 roku życia i osób, które Cię do tego upoważniły) wizyt lekarskich i pomocy, jakiej Ci udzielono.
  • Dowiesz się, kto i kiedy zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego oraz jaka jest wysokość opłacanych składek i data zarejestrowania ostatniej z nich.