Ekologiczne zasady oszczędzania w domu

Termin ‘ekologia’ niekoniecznie musi kojarzyć się tylko z ochroną środowiska naturalnego i zdrowym stylem życia, ale może mieć też wiele wspólnego z naszym domowym budżetem. Dlatego dzisiaj dowiemy się jak dzięki ekologicznym zasadom możemy lepiej i efektywniej korzystać z codziennych technologii, aby zacząć oszczędzać na ogrzewaniu, energii elektrycznej i paliwie samochodowym.

1. Komputer

Typowy komputer stacjonarny zużywa w ciągu jednej godziny 0,1-0,15 kWh, wraz z działającym monitorem 17-calowym może zużywać ponad 0,2 kWh. Nowsze i szybsze podzespoły przyczyniają się do większego zużycia energii przez nasz komputer, a coraz większe ekrany monitora pożerają jeszcze więcej energii elektrycznej. Automatyczny wygaszacz ekranu wcale nie przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii przez monitor, wręcz przeciwnie – zużywa tyle samo energii ile w czasie normalnej pracy. Dlatego nie pozostawiajmy włączonego komputera, jeżeli planujemy opuścić go na dłużej niż 10 minut.

Należy również wiedzieć, że wyłączone urządzenia często pobierają prąd – dlatego warto się zaopatrzyć w listwę elektryczną wyposażoną w wyłącznik, dzięki której w prosty sposób możemy wyłączyć komputer z sieci.

2. Żarówki

Potrzeby oświetleniowe na ogół nie przekraczają 20% całej energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe, a mimo to możliwości oszczędności jakie uzyskamy dzięki wymianie starych żarówek na nowocześniejsze - są ogromne. Żarówki energooszczędne i LED mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że zużywają średnio o 80% mniej energii elektrycznej a okres zwrotu zakupu wynosi mniej niż 1 rok. Tradycyjna żarówka w salonie świeci przez 4 h dziennie, co daje nam 1460 h w ciągu całego roku. Obecnie za 1 kWh, w taryfie całodobowej płaci się średnio 56 gr, zatem koszt pracy tradycyjnej żarówki 75 W wynosi rocznie:

1460 h x 0,075 kW x 0,56 zł = 61,32 zł

Żarówka energooszczędna o mocy 15 W to roczny koszt:

1460 h x 0,015 kW x 0,56 zł = 12,26 zł

Obliczmy jeszcze roczny koszt pracy żarówki LED o mocy 4 W:

1460 h x 0,004 kW x 0,56 zł = 3,27 zł

Cykl życia tradycyjnej żarówki wynosi od kilkuset do 2 000 godzin, dla żarówek energooszczędnych między 10 000 a 15 000 godzin, natomiast żarówki LED według zapewnień producentów świecą około 45 000 godzin. Oprócz wymiany żarówek należy również wyszczególnić kilka dodatkowych działań, dzięki którym znacznie możemy zwiększyć oszczędności:

  • Montaż urządzeń do regulacji natężenia światła w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu obrotowego pokrętła, możemy dostosować intensywność światła w pomieszczeniu do pory dnia, ilości osób w pomieszczeniu, czy rodzaju wykonywanych czynności – czytanie książki, oglądanie telewizji.
  • Montaż urządzeń automatycznego włączania i wyłączania oświetlenia. Jeżeli zdarza nam się wychodzić z domu zostawiając włączone światło w łazience, już raz na zawsze możemy rozwiązać ten problem dzięki zastosowaniu prostych bezprzewodowych technologii, umożliwiających automatyczne gaszenie światła po opuszczeniu danego pomieszczenia. Sterowanie oświetleniem poprzez czujniki ruchu może obniżyć zużycie energii nawet o 30% w jednym pomieszczeniu, co może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem zwłaszcza, że najprostsze czujniki ruchu do samodzielnego montażu można nabyć w cenie już od 50 zł.
  • Zastąpienie oświetlenia ogólnego oświetleniem zlokalizowanym – punktowym. Rezygnacja z ogólnego oświetlenia o dużej mocy na rzecz oświetlenia punktowego, może przynieść bardzo duże korzyści. Posłużmy się rozwiązaniem w łazience, zamontowanie oświetlenia po obydwu stronach lustra jest efektywniejszym rozwiązaniem niż oświetlenie sufitowe, z kolei wannę czy prysznic oświetlamy – ustawiając je w obrębie bezpośredniego punktowego źródła światła.
  • Optymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Umiejscowienie okien po stronie południowej, daje nam korzyści w postaci dużej ilości świata słonecznego w ciągu dnia, co pozwala na całkowitą rezygnację z jakiegokolwiek źródła światła w godzinach południowych i popołudniowych.

3. Tryb „stand by”

Większość urządzeń po wyłączeniu przechodzi w tryb „stand by”. Przyczynia się on do najbardziej nieuzasadnionych strat energii w naszym domu. Tryb czuwania umożliwia bez ruszania się z fotela uruchomienie telewizora poprzez wciśnięcie przycisku zasilania na pilocie, bądź wznowienie pracy laptopa poprzez otwarcie go. Jeżeli po wyłączeniu widzimy świecącą diodę na telewizorze, wieży, laptopie czy drukarce - to znak, że pobierają one energię elektryczną.

W trybie czuwania każde urządzenie pobiera moc elektryczną w granicach 0,5-35 W, mimo że fizycznie są wyłączone. Wprzeciętnym polskim domu stale „uśpionych” jest ok. 4 urządzeń, średnie roczne zużycie energii w trybie „stand by” wynosi 175 kWh, co przy koszcie 56 gr za 1 kWh daje nam stratę 98 zł. Kwota ta wzrasta z każdym kolejnym sprzętem przełączonym w stan czuwania. Nie używamy ich, a każdy pobrany wat doliczany jest do rachunku, podstępnie zwiększając jego wysokość. Nie dajmy się oszukać – wyłączmy je naprawdę.

4. Instalacje energooszczędne

Oszczędne gospodarowanie zasobami energii we własnym domu to konieczność wynikająca z troski o nasze środowisko naturalne, a także coraz ostrzejszych regulacji unijnych – wzywających do stopniowego wprowadzania instalacji energooszczędnych w naszym domu. Do najskuteczniejszych rozwiązań energooszczędnych należy zaliczyć odzysk ciepła w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania, czyli montaż centrali wentylacyjnej z rekuperatorem.

Pomieszczenia naszego domu mają za zadanie utrzymywać zgromadzone ciepło najdłużej jak to tylko możliwie. Niestety w każdym domu znajdują się nieszczelności gdzie ciepło skutecznie przedostaje się na zewnątrz, prócz okien i drzwi ponad 50%. ciepła ucieka przez wentylację. Właściwym rozwiązaniem pozwalającym na zminimalizowanie tych strat i uzyskanie sporych oszczędności w ogrzewaniu - jest zastosowanie rekuperatora (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła).

Schemat jego działania jest prosty: odzyskuje on ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego, a następnie przekazuje do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki temu następuje wyrównanie temperatur pomiędzy dwoma przepływającymi strumieniami. Przykładowo wchodzące zimą powietrze nagrzewa się w rekuperatorze do temperatury panującej w naszym domu, a my uzyskujemy w ten sposób świeże, czyste i ciepłe powietrze z zewnątrz.

Dobrze zaizolowany dom wyposażony w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku nawet o 30-60% (w zależności od stopnia zaizolowania przegród zewnętrznych). Oszczędność finansowa dzięki zastosowania tego typu instalacji w domu jednorodzinnym może wynosić kilkaset zł rocznie, dzięki mniejszym wydatkom na cele grzewcze.

5. Energooszczędny dom

Budownictwo energooszczędne cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wszystko za sprawą wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań zmniejszających koszty eksploatacji domu, poprzez obniżenie zapotrzebowania energii przez budynek. Dom energooszczędny to budynek bardzo dobrze zaizolowany z odpowiednim systemem wentylacyjnym. Warto dodać, że im większa grubość izolacji ścian, tym mniejsze straty energii cieplnej, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania domu.

Koszty ogrzewania stanowią zazwyczaj ok. 70% kosztów utrzymania domu. Wykorzystując ekologiczne rozwiązania i technologie możemy zredukować te koszty nawet o połowę (czyli do 35%), a w skrajnych przypadkach nawet do 15% (dom pasywny). Koszt wybudowania domu w standardzie niskoenergetycznym, czyli zużywającego 1/3 energii jest o 15-20% wyższy w porównaniu do standardowego budynku. Korzystając z programu NFOŚiGW możemy ubiegać się o dotację na budowę domu w standardzie energooszczędnym NF-40, czyli zużywającego mniej niż 40 kWh/(m²·rok) uzyskując kwotę do 30 000 zł brutto. W przypadku domu pasywnego zużywającego mniej niż 15 kWh/(m²·rok) można uzyskać dotację w wysokości do 50 000 zł brutto, wszelkie szczegółowe informacje o dotacjach można uzyskać tutaj.

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com