Edukacja finansowa dzieci

Rodzice chcą, by ich pociechy były szczęśliwe, wesołe, samodzielne, i nie doświadczały porażek, dlatego posyłają je do najlepszych szkół, na rozmaite kursy i zajęcia dodatkowe. Jednak, to czy dzieci będą w przyszłości przedsiębiorcze, i zaradne, zależy m. in. od tego jak i kiedy wkroczą w świat finansów. Jak podkreślają eksperci, wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to bardzo dobry czas na edukację dzieci w zakresie finansów.

Już od najmłodszych lat, najlepiej wtedy, gdy dziecko rozpoczyna swoją edukację przedszkolną, warto by rodzice etapami przygotowywali swoje pociechy do zrozumienia i poznania świata finansów. Już wtedy należy uczyć dzieci zrozumienia natury pieniądza oraz zasad oszczędzania, bo one ułatwiają start w dorosłe życie. Rozsądne dysponowanie swoimi wydatkami, już od najmłodszych lat, zaprocentuje w dorosłym życiu. Jak to zrobić, by w przyszłości, dorosłe już dzieci mogły rozważnie i efektywnie zarządzać swoimi finansami? Wystarczy stopniowo wcielić w życie kilka zasad, oto one:

Pobawmy się w sklep

Aby zrozumieć, na czym polega zarabianie i wydawanie pieniędzy najprościej jest pobawić się z dzieckiem w sklep z zabawkami. Za pieniądze mogą nam posłużyć specjalnie przygotowane dla dzieci plastikowe pieniądze lub np. cukierki. Podczas zabawy określamy ile cukierków musi dziecko dać za określoną zabawkę, dodatkowo musi dokonać wyboru, na czym najbardziej mu zależy, ponieważ nie wszystko będzie mogło „kupić”. Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Dlatego zabawa „w sklep” nauczy dziecko, nie tylko poznawania cyferek i liczenia, ale i rozsądnego wydawania pieniędzy i wybierania tych produktów, które są najpotrzebniejsze.

Zaplanuj wydatki

Jeśli dziecko zrozumie, czym są pieniądze, skąd się biorą do czego służą i jak można je wydawać, warto wytłumaczyć mu, że są różnego rodzaju wydatki, takie jak: wydatki niezbędne, przyjemności, oszczędności. Tłumacząc, najlepiej oprzeć się na przykładach z dnia codziennego dziecka:

  • Wydatki niezbędne – ubrania, jedzenie;
  • Przyjemności – słodycze, wycieczki, zabawki;
  • Oszczędności – warto je mieć np. w „śwince”, by na koniec miesiąca kupić wymarzoną i wybraną przez dziecko zabawkę.

Zakupowy koncert życzeń do odwołania

Idąc na zakupy z dzieckiem pamiętajmy, żeby nie spełniać wszystkich jego zachcianek zakupowych – trzeba stawiać jasno określone granice. Przed wyjściem do sklepu, należy ustalić z dzieckiem, cel zakupów i co ewentualnie może sobie wybrać ze sklepowej półki. Ustalmy ile rzeczy dziecko może sobie wybrać oraz z jakiego przedziału finansowego.

Kieszonkowe dla dojrzałych

Gdy dziecko zaczyna liczyć i potrafi rozróżniać pieniądze, to jest to najlepszy czas, aby dać mu symboliczne kieszonkowe. Liczenie i operowanie monetami staje się oznaką pewnej dojrzałości i często znakiem zaufania dorosłych. Natomiast pierwsze kieszonkowe to już pewnego rodzaju autonomia. Kieszonkowe to dla dziecka też pewna nauka -  systematyczne dawanie dziecku niewielkiej kwoty może być dobrym pomysłem, aby nauczyło się gospodarować prawdziwymi pieniędzmi.

Pokaż jak oszczędzasz

Dzieci są świetnymi obserwatorami i najszybciej uczą się naśladując najbliższych. Dlatego, jeśli chcemy, by nasze dzieci nauczyły się oszczędzania, powinniśmy pokazać, że sami tak robimy w życiu codziennym. Jeżeli rodzice będą potrafili odkładać pieniądze, to dziecko też łatwiej wytrwa w oszczędzaniu by uzbierać na na wymarzoną zabawkę bez odmawiania sobie. Dlatego warto rozmawiać na co wydajemy pieniądze i ile planujemy odłożyć w danym miesiącu. Nawet starsze dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, ile kosztują różne produkty oraz jak wysokie są domowe rachunki czy zarobki rodziców. Warto to zmienić i pokazać dziecku co ile kosztuje i ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić rozsądnie planując miesięczne wydatki.

Naucz dziecka dawania

Dziecko powinno wiedzieć, że tak jak otrzymywanie prezentów, również dawanie może dać wiele satysfakcji i radości. Jeśli nauczymy małe pociechy, zadowolenia z tego co posiadają i dzielenia się tym z innymi, to dziecko będzie bardziej wyczulone na to co ma, a czego nie musi posiadać. Najlepiej jest, gdy dziecko samo zadecyduje, z którymi zabawkami może i chce się rozstać a co chce zatrzymać.

Nie marnuj jedzenia, wody, czasu…

Jak najwcześniej nauczmy też dziecko, by nie marnować jedzenia, wody i czasu. Naturalne powinno być dla niego, że nie leje się wody bez potrzeby, i że nie zostawia się włączonego światła w pustym pokoju itp. Wystarczy być konsekwentnym, a dziecko szybko przyswoi podstawowe zasady unikania marnowania rzeczy, środków a w przyszłości pieniędzy.

Edukacja jest ważna i należy ją zapewniać dziecku od najmłodszych lat. Pamiętajmy jednak, że teoria powinna być wspierana praktyką. Dlatego warto, by jak najwcześniej pokazać dziecku dostępne dla niego produkty finansowe i nauczyć z nich korzystać.