Jednym z najważniejszych celów każdego rodzica jest zapewnienie swoim dzieciom dobrego startu w dorosłe życie. Kluczem do sukcesu, oprócz wiedzy i wykształcenia są finanse. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i produktów finansowych, dzięki którym możemy zgromadzić odpowiedni kapitał przeznaczony na rozwój dziecka. Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się, który z nich wybrać i jakie produkty finansowe dedykowane są już nastolatkom.
Przygotowując dziecko do jak najlepszego startu w dorosłe życie, powinniśmy jak najszybciej pozwolić mu korzystać z produktów i usług finansowych. Ci najmłodsi, mają dość ograniczone możliwości. Większość ofert dedykowana jest nastolatkom powyżej 13. roku życia. Warto jednak podkreślić, że konto, karta lub inne produkty oferowane przez instytucje finansowe i banki, dedykowane nieletnim, muszą być zaakceptowane przez rodziców lub opiekunów prawnych.
Dziecko nie może samodzielnie założyć np. konta w banku. Dlatego, aby założyć takie konto, należy mieć ukończone 13 lat i stawić się w placówce banku razem z rodzicem lub opiekunem prawnym. Konta dla dzieci oferują największe i najbardziej popularne banki działające na rynku polskim. Większość takich rachunków dla juniorów jest darmowa (prowadzenie konta, wydanie i utrzymanie karty do niego), jednak warto sprawdzić jakie trzeba spełnić wymogi, by faktycznie nic nie płacić.
Konto i posługiwanie się nim, to dla nastolatka w pewnym sensie krok w stronę dorosłości i niezależności finansowej. Dzieci, korzystające z produktów finansowych już od szkolnych lat, mogą uczyć się oszczędności oraz kontroli swoich wydatków. Jednak, aby nauczyć odpowiedzialności i samodzielności w wydawaniu pieniędzy, dziecko powinno mieć kontrolowany dostęp do karty czy konta bankowego.
Zamiast dawać kieszonkowe w postaci gotówki, rodzice mogą przelewać je na konto dziecka lub na kartę pre-paid (karta przedpłacona). Karty takie ułatwiają nieletnim poruszanie się po wirtualnych sklepach. Warto jednak podkreślić, że to, ile pieniędzy dziecko wyda, zależy od rodziców, którzy ustalają limity wypłat i przelewów, a także zasilają taką kartę.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie MasterCard (czerwiec 2013), aż 75% dzieci regularnie dostaje od swoich rodziców kieszonkowe. Niestety, ponad połowa z nich otrzymane pieniądze wydaje na zakup słodyczy. Dzięki karcie pre-paid, rodzice mogą bardziej kontrolować wydatki swoich dzieci i sprawdzać na co zostały wydane oraz mogą nauczyć je mądrego zarządzania finansami.
Banki za wydanie karty przedpłaconej pobierają opłatę, czasem też prowizję. Taką kartę rodzice mogą doładowywać dowolną kwotą. Dzięki temu kontrolują wydatki nastolatka. Niektóre banki, za pomocą karty pre-paid umożliwiają również wypłaty z bankomatu. Większość kart przedpłaconych chroniona jest numerem PIN – jest to pewnego rodzaju „zabezpieczenie” dla tych rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci zagubią gotówkę.
Jeżeli rodzice poważnie myślą o niezależności finansowej swojego dziecka i chcą zapewnić mu kapitał np. na rozpoczęcie nauki, warto zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym i tam systematycznie wpłacać pieniądze. Pieniądze dla dziecka można wpłacać w każdej chwili i w dowolnej wysokości, a wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek jak w przypadku lokaty bankowej. Przykładowo w ING Banku Śląskim konto oszczędnościowe możemy założyć także dziecku poniżej 13 roku życia. W takim wypadku to rodzice zarządzają kontem, a dziecko po ukończeniu wymaganego wieku może otrzymać własny dostęp do konta np. poprzez system bankowości internetowej. Wybór konta oszczędnościowego najlepiej zacząć od tego banku, w której sami mamy konto lub tego, w którym planujemy założyć dziecko konto osobiste. To dość wygodne rozwiązanie, ponieważ przelewy będą szybciej realizowane.
Obecnie, konto osobiste jest najbardziej rozpowszechnionym produktem bankowym, z jakiego korzystają małoletni, za przyzwoleniem rodziców. Warto podkreślić, że oferta instytucji finansowych na tym się nie kończy. Programy systematycznego oszczędzania, lokaty, polisy lub fundusze inwestycyjne to w dalszym ciągu nie wszystkie produkty finansowe dedykowane dzieciom. Jednak mając na uwadze przyszłość finansową swojego dziecka, warto systematycznie oszczędzać, by po ukończeniu pełnoletności zapewnić mu lepszy start w dorosłość.
Wychowanie dziecka to duży wydatek dlatego warto oszczędzać nawet niewielkie kwoty od najmłodszych lat dziecka. Potem te oszczędności pomogą dziecku na starcie w dorosłość. Z danych Centrum im. Adama Smitha wynika, że koszt wychowania jednego dziecka, do 20 roku życia wynosi blisko 200 tys. zł. W przypadku dwójki dzieci, są to wydatki ponad 330 tys. zł. Warto podkreślić, że są to tylko koszty dotyczące podstawowych potrzeb. W rzeczywistości, koszty te, mogą okazać się znacznie wyższe, tym bardziej, że codzienne wydatki nieustannie wzrastają. Dlatego im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większe środki możemy zgromadzić. Nawet niewielka kwota, regularnie odkładana co miesiąc na wybrane konto lub lokatę, może w dłuższej perspektywie przynieść znaczną sumę.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.