Pieniądze to dla większości z nas miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy ich brakuje - tęsknimy, marzymy, pragniemy i zazdrościmy tym, którzy je posiadają. A gdy mamy ich pod dostatkiem - pilnujemy, przeliczamy, wciąż chcemy więcej i więcej. Nic dziwnego, gdyż bogaty czy biedny, z pieniędzmi każdy ma związek na całe życie. Często trwalszy niż niejedno małżeństwo.
Podobnie jak w relacjach międzyludzkich, aby nie doznać rozczarowań i rozstań, związek z pieniędzmi powinien być dojrzały. Pieniądze wprawdzie nie czują i nie myślą, ale nie znoszą też złego traktowania. Warto więc nauczyć się odpowiednio o nie dbać. Bo jeśli nie, mogą sobie pójść do innych.
Do tego lepiej nie dopuścić. Oznacza to, że trzeba nie tylko wiedzieć jak zarabiać, nie lekceważyć i nie trwonić, ale także umieć oszczędzać. Umiejętność ta jest łatwiejsza niż nauka języka obcego, jazda na nartach czy gra w tenisa. Nie wymaga kursów i podręczników, drogiego sprzętu ani dobrej pogody. Oszczędzać może każdy, nie ruszając się z ulubionego fotela. Jest to przede wszystkim kwestia nawyku. Nawyki, czyli po prostu przyzwyczajenia, powstają wskutek częstego powtarzania danego zachowania. Ich wielką zaletą jest to, że wykonujemy te czynności – na przykład oszczędzanie – nie tracąc czasu i energii na namyślanie się, zastanawianie, rozważanie i każdorazowe podejmowanie decyzji. Naszymi nawykami rządzi automatyzm.
Nawyk oszczędzania można w sobie wyrobić błyskawicznie i co ważniejsze - bez żadnych kosztów. Wręcz przeciwnie – zawsze z zyskiem. Wszelkie nawyki powstają w wyniku systematycznego powtarzania. Dobre nawyki to powtarzanie korzystnych zachowań, które na dłuższą metę zapewniają najwięcej pożytku.
Oszczędzając, NIE TRACISZ.
Nie tracąc, POSIADASZ.
Posiadając, WZBOGACASZ SIĘ.
Dla tych, którzy zostali przekonani, kilka wskazówek:
ZACZNIJ najpierw od odkładania nieodczuwalnie małych kwot.
PODWYŻSZAJ stopniowo oszczędzane kwoty, odpowiednio do przychodów.
DO SKLEPÓW wybieraj się zawsze z listą planowanych zakupów.
PAMIĘTAJ, że reklamy i promocje są sposobem na to, aby producent czy sprzedawca zarobił więcej, a nie po to, by klient wydał mniej.
Oszczędności zapewnią ci dodatkową premię w postaci zwiększenia poczucia bezpieczeństwa finansowego i zmniejszenia lęku przed „czarną godziną”. Ale po to, aby utrwalić nawyk oszczędzania, musisz wprowadzić jeszcze jedną zasadę. A mianowicie: nie spaceruj po centrach handlowych i supermarketach. Spaceruj po parkach i skwerach, galeriach sztuki, muzeach, salach wystawowych oraz miejscach bogatych w piękno przyrody. To tam naprawdę złagodzisz codzienne zmęczenie i stresy, wzbogacisz się duchowo i umocnisz zdrowie psychiczne i fizyczne. Zauważ też, że oszczędności przydadzą ci się w chwili, gdy nadarzy się nieprzewidziana okazja, której realizacja będzie wymagała ekstra kasy. Same plusy.
A więc, powodzenia!
Źródło zdjęcia: iStockphoto.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.