Dlaczego warto rozmawiać o pieniądzach?

Konstruktywna rozmowa o pieniądzach nie przychodzi nam łatwo. Nie radzimy sobie z tą umiejętnością, musimy ją wypracować. Nic więc dziwnego, że zdarza się nam popełniać błędy, które prowadzą do napięć w związku. Tymczasem dobrze prowadzone rozmowy o pieniądzach mogą mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na sferę naszych relacji, ale i finansów.

 

Głębsze zrozumienie

W konstruktywnej rozmowie kluczowe jest wytłumaczenia sobie odmiennego podejścia  do pieniędzy. A jest co tłumaczyć - różnimy się przecież płcią, doświadczeniami, wychowaniem i wzorcami myślenia na temat finansów. Zrozumienie swoich punktów widzenia pomoże określić, czy nasze schematy postępowania z pieniędzmi są pomocne i pasujące do naszej sytuacji, czy może są destrukcyjne, stare i bezużyteczne. Dobrze jest również określić swoją postawę wobec pieniędzy, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy traktuję je instrumentalnie, czy symbolicznie? Pierwsze podejście oznacza, że pieniądze są dla mnie narzędziem, którym zarządzam. Drugie wiąże pieniądze ze statusem, siłą i prestiżem - i bardzo często unieszczęśliwia ludzi. Uświadomienie sobie tych zależności może nam wiele wyjaśnić.

 

Pozytywne emocje i komunikacja

Temat pieniędzy wiąże się często z silnymi emocjami. Tak się dzieje, gdy przeceniamy ich rolę i traktujemy je jako cel, a nie jako środek do celu. Jeśli jednak w naszych rozmowach z partnerem wypracujemy odpowiednie podejście i zrozumiemy, że najważniejsze jest tu dobro wspólne, to uda nam się uniknąć negatywnych emocji. Dodatkowo, gdy zaczynamy świadomie rozmawiać o pieniądzach, możemy wreszcie wypowiedzieć to, co do tej pory znajdowało się w sferze domysłów i interpretacji. Możemy wtedy np. dowiedzieć się, że partner wcale nie ocenia nas źle, ponieważ mniej zarabiamy. Takie rozmowy mogą więc przynieść wiele dobrego obydwu stronom. 

 

Prostsze finanse

Gdy zaczynamy rozumieć swoje punkty widzenia na finanse, to jest nam łatwiej wyrazić swoje potrzeby, a także znaleźć sposób ich realizacji. Możemy więc zacząć szukać najbardziej satysfakcjonującego nas modelu zarządzania domowym budżetem, który pozwoli spełnić indywidualne oczekiwania i marzenia. Już samo uświadomienie sobie aktualnej sytuacji finansowej jest dużym krokiem naprzód, bo pomaga określić, co możemy zrobić lepiej. Ważne jest też zdanie sobie sprawy z tego, co jest dla nas problematyczne i ustalenie, jak można zmienić to, co nam nie odpowiada.

 

Większa satysfakcja!

Poznanie perspektywy partnera i zrozumienie jego motywacji może mieć bardzo pozytywny wpływ na związek. Jeśli dodać do tego wypracowanie konkretnych rozwiązań, pomagających zarządzać domowym budżetem, to okaże się, że coś tak zwykłego, jak rozmowa, sprawia, że zaczynamy mieć większe poczucie kontroli nad własnym życiem. Prosty fakt, że jesteśmy w stanie kontrolować rzeczywistość wokół nas i zmieniać ją zgodnie z własną wizją, da nam poczucie siły i satysfakcję. A jest to jeden z kluczowych warunków poczucia szczęścia i zadowolenia z życia.