Re.: Biuro rachunkowe nie takie straszne, jak je malują – o ile dobrze wybierzesz

Bycie szefem samemu sobie ma wiele zalet, ale zapał przedsiębiorcy jest zazwyczaj szybko studzony przez zawiłą biurokrację. I tutaj do gry wkracza biuro rachunkowe – specjaliści od podatków, fakturowania i rozliczania działalności gospodarczej. Jak wybrać biuro rachunkowe, które będzie gwarantem udanej współpracy? Oto kilka wskazówek.

Wybór biura rachunkowego

Własna działalność gospodarcza to nie jest łatwy kawałek chleba, szczególnie wtedy, kiedy mając pomysł na dobry biznes nie znasz się na prawie podatkowym. Na szczęście zadanie prowadzenia swojej firmy od strony finansowej możesz powierzyć specjalistom, wybierając odpowiednie biuro rachunkowe. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej w CEiDG – już wtedy uzyskasz profesjonalną pomoc w zakresie rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Kwalifikacje zawodowe

Rynek jest przesycony ofertami biur, a prawie każde reklamuje się jako niezwodne, rzetelne i profesjonalne. Czy aby na pewno? Sprawdź przede wszystkim to, czy osoba, która będzie zajmowała się finansami Twojej firmy posiada aktualny, imienny certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów.

Potencjalne skutki źle prowadzonej księgowości odczujesz bardzo szybko, ponieważ to na Tobie spoczywa odpowiedzialność karnoskarbowa za błędne zapisy w księdze przychodów i rozchodów. Jak tego uniknąć? Twoje biuro rachunkowe powinno mieć ważną polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). W sytuacji, gdy biuro zawini, będziesz mógł domagać się wypłaty odszkodowania.

Niektóre biura rachunkowe należą do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Firmy te systematycznie poszerzają swoje kompetencje, mają ugruntowaną pozycję na rynku i wyrobioną markę – są specjalistami, którym nie umknie żadna zmiana przepisów. Warto sprawdzić, czy Twoje biuro jest członkiem tego stowarzyszenia.

Masz pomysł? Masz firmę! Dowiedz się więcej

Małe czy duże biuro rachunkowe?

Decydując się na prowadzenie jednoosobowej firmy, warto na wstępie określić, jakie są Twoje wymagania w zakresie współpracy. Wybierając duże biuro, upewnij się, że Twoje sprawy finansowe nie będą traktowane „po macoszemu”, a Twoja jednoosobowa firma „nie zginie” wśród dużych klientów. Przy mniejszych biurach możesz liczyć zaś na bardziej indywidualne podejście.

Księgowy – pomocnik i doradca

Zakres działalności biur rachunkowych jest podobny, jeśli jednak Twoja nowa firma należy do specjalistycznej branży, warto wybrać biuro, które ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu działalności. Znaki zapytania to coś, czego warto unikać przy interpretowaniu zawiłego prawa podatkowego.

Oprócz obsługi kadrowo-płacowej oraz rachunkowości podatkowej, niektóre biura oferują także usługi dodatkowe – w zakresie doradztwa finansowego lub pomocy przy rejestracji działalności gospodarczej. Mogą także w Twoim imieniu kontaktować się z urzędami, co jest dużą oszczędnością czasu.

Cennik i rekomendacje

Szukaj oszczędności – to główna rada, jaką usłyszysz przy otwieraniu własnej firmy. Pamiętaj, że za zbyt niskim cennikiem biura rachunkowego może kryć się dodatkowy „haczyk”. Jeśli wycena usług jest niższa od konkurencji, sprawdź dokładnie, jakie oferty są zawarte w cenie. Możesz zwrócić także uwagę na rekomendacje na stronie biura zamieszczone przez aktualnych klientów. Najlepiej wybrać sprawdzone biuro rachunkowe, z którego usług jest zadowolony np. zaprzyjaźniony przedsiębiorca.

Czas to pieniądz

Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku to zadanie, które wymaga czasu, a tego z pewnością nie masz. Wybierz biuro, które odciąży Twoje barki i załatwi wiele spraw za Ciebie drogą elektroniczną – na przykład odeśle skan faktury, której w danym momencie potrzebujesz albo umożliwi stały wgląd w operacje księgowe. Dzięki temu unikniesz częstych wizyt w biurze. Sprawdź także czas pracy księgowego. Jeśli jest elastyczny, nawet po godzinie 17.00 lub w sobotę będziesz mógł rozwiązać drażliwy problem finansowy.

Kontakt z urzędami w dobie internetu

Nikt z nas nie lubi stać w kolejce do okienka w urzędzie, ale jeśli jesteś poczatkującym przedsiębiorcą, przygotuj się na częste wizyty. Jak tego uniknąć? Naprzeciw wychodzi internet i ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To oszczędność czasu, ponieważ masz dostęp online do systemów administracji bez wychodzenia z domu – możesz zarejestrować działalność gospodarczą, załatwić sprawy podatkowe czy złożyć potrzebne wnioski. Aby móc skorzystać z ePUAP musisz stworzyć profil zaufany, który będzie potwierdzeniem Twojej tożsamości. Możesz go w łatwy sposób założyć online, korzystając z bankowości internetowej Moje ING.

Ułatwiaj sobie zadania

Własna działalność gospodarcza to wiele zadań, dlatego warto je sobie maksymalnie ułatwiać, tworząc zgrany duet z biurem rachunkowym. Załóż firmę online, by zaoszczędzić czas. Miej stałą kontrolę nad finansami firmy niezależnie od miejsca, w którym jesteś. Za pomocą telefonu skorzystasz z wygodnej bankowości internetowej konta Direct dla Firmy. I przede wszystkim – szukaj oszczędności. Jak? Na przykład nie płacąc za prowadzenie konta firmowego w ING Banku Śląskim. Korzystaj z wielu dostępnych możliwości, by jeszcze sprawniej prowadzić swoją firmę.

Komentarze
Nowy w branży II
‎01-07-2018 05:11

Zgadzam się w stu procentach. Mój teść korzystał z Tax Care, bardzo je sobie chwalił, jak sama założyłam działalność to udałam się do nich na rozmowę i od razu przekonała mnie do tego wyboru kompetentna obsługa. teraz już współpracujemy kilka lat i nigdy mnie nie zawiedli.

Mona
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-06-2018