Re.: Błędy, które popełniają wszyscy początkujący przedsiębiorcy

OK, masz to! Jesteś właścicielem własnej firmy, która coś tworzy lub oferuje jakiegoś typu usługi. Być może zatrudniasz już nawet pracowników i masz stałych klientów. Jednak nawet jeśli jesteś pewien, że Twój biznes czeka świetlana przyszłość, to musisz znaleźć trochę czasu na refleksję. Usiądź wygodnie i zobacz, czy twój biznes jest wolny od najczęściej popełnianych pomyłek.

 

Myślisz, że nie przeczytasz tutaj nic nowego? Oczywiście, masz prawo tak sądzić - jednak nieumiejętność przyjmowania porad lub brak kogoś, kto ich udziela mogą być naprawdę zgubne. W idealnym scenariuszu, każdy właściciel biznesu miałby swojego własnego, doświadczonego mentora, który służyłby radą. Skrypt ten zakłada też, że jako uczeń, uważnie słuchałbyś porad i umiejętnie je wykorzystywał. Czy właśnie tak to wygląda w Twoim przypadku? Porady bardziej doświadczonych przyjaciół lub “kolegów po fachu” mogą być naprawdę bezcenne i zawsze warto wziąć je pod uwagę. Decyzje należą w końcu do Ciebie, ale warto oprzeć je o jak największą ilość danych. Szczególnie takich, które pochodzą od prawdziwych specjalistów. Jeśli w Twoim środowisku brak autorytetów, to Twoim zadaniem powinno być ich znalezienie. Postaraj się znaleźć czas na wyjazdy na targi i konferencje, na których będziesz miał styczność z ciekawymi, doświadczonymi ludźmi.

To, co niezbędne dla Twojej firmy na start – sprawdź!

Warto abyś ekspertami otaczał się na co dzień, nie tylko wtedy gdy szukasz konkretnych odpowiedzi. Tymczasem część początkujących przedsiębiorców za wszelką cenę chce oszczędzać na wielu aspektach prowadzenia firmy. Często oszczędności takie są zrozumiałe, inne zaś trudno jest wytłumaczyć. Szczególnie te, które dotyczą zasobów ludzkich, czyli  pracowników. Takie oszczędności są tylko pozorne. Dobrzy fachowcy się cenią - to nie jest tylko “mądrość ludowa”, a realia rynkowe. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto doskonale radzi sobie w sprzedaży i jest w stanie przynieść określone przychody - nie licz na to, że zastąpi go stażysta lub pracujący w przerwie między zajęciami student. Jeśli jeszcze masz wątpliwości, to zastanów się, czy chciałbyś, żeby Twoje stanowisko przejął ktoś bez doświadczenia w branży w której funkcjonujesz. Prawdopodobnie nie – dlatego inne stanowiska w swojej firmie obsadzaj najlepszymi specjalistami, na jakich możesz sobie pozwolić.

Jeśli nigdy nie oszczędzałeś na swoich pracownikach i jesteście z istniejących warunków współpracy zadowoleni, to możesz uważać się za szczęściarza! Musisz jednak zachować wysoką czujność, szczególnie, jeśli firma szybko się rozwija. Często zdarza się tak, że pracownicy, którzy dobrze spisywali się w małym, rodzinnym biznesie, niezbyt dobrze czują się w rosnącym i dynamicznie zmieniającym się przedsiębiorstwie. Musisz nauczyć się mówić “do widzenia” i systematycznie rewidować swoje zapotrzebowanie na pracowników. To niekończący się proces i raz na jakiś czas, trzeba powiedzieć “sprawdzam!”, by zweryfikować stan swojej kadry. Pożegnania nigdy nie są łatwe, ale na pewno są konieczne. Szczególnie, jeśli Twój biznes ma rosnąć i się rozwijać. 

Czujność warto zachować przez cały czas, także w odniesieniu do innych aspektów prowadzenia firmy. Koniecznie obserwuj nie tylko to, co dzieje się wewnątrz Twojej firmy, ale także to, co poza nią. Szczególna uwagę zwróć na to, co robi Twoja konkurencja. Być może Twoje usługi lub produkty są lepsze, Twoi klienci bardziej zadowoleni, a pracownicy z dumą opowiadają o pracy dla Ciebie. To wszystko może się jednak bardzo szybko zmienić, jeśli pozwolisz się wyprzedzić konkurencji. By do tego nie dopuścić, regularnie badaj to, co się dzieje u firm z którymi współzawodniczysz. Ich rozwój powinien dopingować Cię do wzmożonej pracy.

Dużym błędem popełnianym przez część początkujących biznesmenów jest bezgraniczna wiara w ich produkt lub usługę. To nic złego i takie myślenie jest wręcz potrzebne, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Musisz mieć jednak umiar i zdawać sobie sprawę, że efektami swoich prac trzeba się umieć pochwalić. Dlatego też, nie stać Cię na ignorowanie marketingu! Nawet najlepszy pomysł na rewolucyjny produkt przepadnie na rynku z kretesem, jeśli nie będziesz w stanie pokazać go potencjalnym klientom. Jeśli nie znasz się na marketingu, nie rób go na siłę samemu - zatrudnij kogoś, kto Ci pomoże. Jeśli Twoja usługa lub produkt mają odnieść sukces, muszą się o nim dowiedzieć wszyscy potencjalnie zainteresowani.

Wierny klient jest na wagę złota. Stała relacja z kimś, kto często zostawia swoje ciężko zarobione pieniądze w Twojej kasie powinna być zawsze wzorowa. Musisz tylko uważać, by nie uzależnić się od jednego źródła dochodu, jeśli jest nim właśnie jeden, ważny klient. Warto popracować nad zróżnicowaniem źródeł dochodu i mieć kilku partnerów reprezentujących podobny poziom. Stracenie jednego z nich nie powinno zachwiać Twoimi finansami w sposób zagrażający przedsiębiorstwu. Wraz z rozwojem przybywać będzie klientów, a ich ilość i wartość współpracy powinna rosnąć i być możliwie jak najbardziej zróżnicowana. 

Jeśli na początku działalności firmy masz ten komfort, że otrzymujesz stałe i w miarę wysokie wpływy, to możesz uważać się za prawdziwego szczęściarza! Nie przesadzaj jednak z zakupami! Wydatki na nowe, ładne biuro czy nowsze auto służbowe na pewno łatwo uzasadnić i usprawiedliwić. Rzecz w tym, że stabilność firmy zależy w dużej mierze od równomiernego wzrostu i utrzymywaniu płynności finansowej. Z większymi zakupami lepiej się wstrzymaj, chyba, że masz pewność, że bezpośrednio wpłyną na lepszą kondycję firmy lub mają wysoki wskaźnik zwrotu z inwestycji. W początkowych etapach rozwoju firmy lepiej wstrzymać się z dużymi wydatkami, a większość energii skupić na rozwoju i zapewnianiu płynności finansowej.

Terminal płatniczy dla firmy? To proste!

Wśród błędów, które często popełniają młodzi przedsiębiorcy jest też zbyt małe zainteresowanie przepisami oraz zmieniającym się prawem. To najnudniejsza część prowadzenia własnej firmy, ale lekceważenie tej sfery zazwyczaj bardzo źle się kończy. Szczególnie, jeśli zmiany dotyczą finansów oraz sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. Zrzucanie całej odpowiedzialności na księgowych lub biuro rachunkowe nie jest rozwiązaniem. Przedsiębiorcy muszą być ciągle czujni i żywo interesować się takimi sprawami.

Błędów popełnianych przez początkujących biznesmenów jest dużo więcej. Najważniejsze to szybko się uczyć, a pomyłki nadrabiać zapałem i umiejętnościami. Oby było tak też w Twoim przypadku!

Komentarze
Konto usunięte
‎27-06-2017 06:24

Tekst nie jest oklepanym frazesem. Fakt pomijania aspektów prawnych często staje się poważnym problemem, który może zaważyć na dalszej działalności. Nie pamiętam aby wcześnie czytał o tym w podobnych tekstach.

Użytkownik nie istnieje
Menedżer społeczności
‎10-07-2017 12:23

@Konto usunięte fajnie, że okazał się pomocny Emotikon: Szczęśliwy Chcieliśmy zwrócić uwagę właśnie na te dziedziny, gdzie startupy i młode firmy poprełniają najwiecej pomyłek

JoannaZ
Menedżer społeczności
Menedżer społeczności icon
172
133
10-08-2015
Nowy w branży II
‎23-07-2017 04:28

Myślę, że to przydatny artykuł.

Proszę o więcej z tego tematu.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników i pracowników zespołu ING!

Piotr-Nikodem
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
1
23-07-2017