9 porad jak planować zakupy i jak się do nich przygotować

Ile razy stawałaś rano przed szafą z myślą „nie mam się w co ubrać” mimo, że wylewało się z niej morze ubrań? Tak też myślałam. Zazwyczaj były to kompletnie nieprzemyślane i spontaniczne zakupy, a nowo kupione bluzki lądowały w otchłani Twojej szafy. Jeśli przeliczysz ilu z nich nigdy nie ubrałaś to już wiesz, że nie była to udana inwestycja.

Żyjemy szybko i kupujemy szybko i w efekcie większość naszych zakupowych podbojów kończy się fiaskiem. Kupujemy ubrania pod wpływem impulsu bez głębszego zastanowienia, czy dana rzecz jest rzeczywiście niezbędna i czy będziemy miały okazję ją założyć.

Jeżeli chcesz kontrolować swoją szafę i swoje wydatki potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie oraz zaplanowanie zakupów. To oszczędność czasu - bo odwiedzasz tylko wybrane sklepy, oraz oszczędność gotówki - gdyż kupujesz to, co wcześniej sobie skrupulatnie zaplanowałaś. Poniżej mam dla Ciebie przygotowanych kilka rad, dzięki którym zakupy staną się łatwiejsze, a Ty będziesz wyglądać wspaniale bez konieczności korzystania z debetu na Twojej karcie.

1. Poznaj swoją szafę

Dlaczego to jest takie ważne? Jeżeli nie wiesz co w niej masz, nie będziesz wiedziała czego potrzebujesz. Zrób w niej gruntowny porządek. Pozbądź się wszystkich podniszczonych ubrań i takich których nigdy nie założysz. Sprawdź, które elementy ze sobą współgrają, a jakie musisz dokupić żeby Twoje stylizacje były kompletne.

2. Dopasuj swoją garderobę do stylu życia i pracy jaką wykonujesz

To z pewnością pozwoli na uporządkowanie i utrzymanie wszystkiego w ryzach. Większość czasu spędzamy w pracy dlatego musisz zastanowić się jakich ubrań potrzebujesz aby wyglądać w pełni profesjonalnie. Co musisz dokupić, co przydałoby się wymienić, a co może zostać.

3. Kupuj ubrania odpowiednie dla swojej sylwetki

Przyjrzyj się sobie uważnie i obiektywnie. Przymierzaj i sprawdź w jakich fasonach wyglądasz najkorzystniej. Zastanów się, które elementy sylwetki chciałabyś podkreślić? Jeżeli masz pięknie zaznaczoną talię, kupuj taliowane bluzki. A jeśli Twoją zaletą są nogi wybieraj spódnice lub sukienki. Skup się na zaletach, a nie drobnych mankamentach sylwetki. I pamiętaj zawsze kupuj ubrania, które pasują idealnie. W szafie nie ma miejsca na rzeczy prawie idealne czy prawie dobre.

4. Zbieraj inspiracje i znajdź swój własny styl

Często masz w szafie „wszystko i nic”, dlatego że nie masz sprecyzowanego tego, jak chciałabyś wyglądać. Wolisz styl klasyczny, rockowy, a może romantyczny? Zapisuj zdjęcia ze stylizacjami, które Ci się spodobają. Wracaj do nich co jakiś czas żeby przekonać się czy to rzeczywiście to. Pomyśl w którym z zestawów czułabyś się najlepiej. Sprawdź czy masz w szafie ubrania w podobnym stylu. Pozbądź się tych rzeczy, które do niego nie pasują.

5. Jeżeli planujesz garderobę, myśl i kupuj zestawami

To zdecydowanie ułatwi Ci poranki, kiedy zastanawiasz się w co się ubrać. To także inwestycja, która się opłaca. Twoje ubrania do siebie pasują i nie zalegają niepotrzebnie w szafie. A Ty zawsze masz gotowy i świetny zestaw, z którego jesteś zadowolona. Zobaczysz, że z czasem opanujesz to do perfekcji, a Twoja szafa nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

6. Koniecznie zrób listę!

Zapisuj na niej te części garderoby, których Ci brakuje, które są niezbędne lub które wymagają wymiany. Noś ją zawsze przy sobie. W ten sposób Twoje wydatki będą zaplanowane i będziesz miała pogląd na to ile pieniędzy musisz na nie przeznaczyć. Co za tym idzie Ty przejmiesz kontrolę nad swoją szafą i wydatkami.

7. Myśl przyszłościowo

Zastanów się czy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy masz zaplanowane jakieś konkretne wydarzenie, na które będziesz potrzebowała nowego ubrania. Dopisz to do listy.

8. Zaplanuj budżet

Zobacz na co musisz wydać, a na czym możesz zaoszczędzić. Planuj inwestycje, przecież z niektórymi zakupami możesz zaczekać do wyprzedaży. Zastanów się ile pieniędzy możesz przeznaczyć na dane zakupy. Zerknij na swoją listę i zadecyduj, które ubrania są Ci najbardziej potrzebne w danym momencie. Nie musisz przecież od razu wszystkiego kupować.

9. Zrób reaserch w internecie

To bardzo przydatne. W ten sposób zobaczysz gdzie możesz kupić ubrania, które uwzględniłaś na swojej liście. Tym samym porównasz ceny z różnych sklepów i wybierzesz dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli po zakupy wybierzesz się do galerii, będziesz dokładnie wiedziała po co przyszłaś i do którego sklepu pójdziesz. I to wszystko bez konieczności narażania się na czyhające wokół pokusy. 

Fakt, na początku będzie wymagało to od Ciebie poświęcenia czasu i samokontroli. Ale gdy już wprowadzisz kilka porad w życie, zakupy staną się prawdziwą przyjemnością. Unikniesz tym samym natłoku zbędnych ubrań w szafie. Racjonalne i przemyślane zakupy to wytchnienie zarówno dla nas jak i naszej karty. Jeżeli raz przejmiesz kontrolę nad swoją szafą nie będziesz chciała jej już oddać.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Zakupy warto planować i warto się do nich przygotowywać. Ułatwi Ci to między innymi regularne przeglądanie szafy przed zakupami, czy robienie list zakupowych. Przejęcie kontroli nad swoją szafą w dłuższej perspektywie zdecydowanie Ci się opłaci – pomoże Ci w tym świadomość, co dokładnie masz w szafie, a czego Ci w niej brakuje, kupowanie zestawami, czy kupowanie ubrań dostosowanych do Twojego stylu życia, sylwetki, czy tylko tych naprawdę idealnych i spójnych z Twoim stylem. Polecam też przed pójściem na zakupy określić budżet oraz dokonać internetowego research'u.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com