5 sposobów jak zacząć odkładać na emeryturę

Odkładanie na później, czyli tzw. prokrastynacja, to przekleństwo współczesnych czasów. Tendencja do zwlekania z podjęciem decyzji może dotyczyć wielu sfer naszego życia. Ciągle coś odkładamy na później - wizytę u lekarza, zmianę pracy na lepszą, moment w którym zaczniemy odkładać na wakacje lub emeryturę. Jak z tym walczyć i pokonać w sobie podstępną prokrastynację? Zobacz 5 porad, które pomogą Ci zacząć robić rzeczy, które zawsze odkładałeś na później!

 

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że chodzi o odkładanie środków na dodatkową emeryturę. Oszczędzanie jest celem trudnym do zrealizowania, dlatego nadaje się jako przykład wręcz idealnie.

1. Zacznij na spokojnie

Usiądź wygodnie i pomyśl, dlaczego tak naprawdę zwlekasz z odkładaniem pieniędzy na konto.Może dlatego, że nie wiesz na ile możesz sobie pozwolić, bo nigdy nie tworzyłeś własnego budżetu lub nie wiesz z jakich instytucji finansowych możesz korzystać? A może po prostu perspektywa niskiej lub niepewnej emerytury wprowadza Cię w gorszy nastrój i w ogóle chcesz uniknąć tego tematu?
Zamiast tego pomyśl o potencjalnych zaletach wynikających z realizacji celu. Jeśli zaczniesz odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę, po skończeniu kariery zawodowej będziesz mógł się skupić na swoich pasjach. Zyskasz dużo wolnego czasu, a dodatkowe środki odłożone poza świadczeniem emerytalnym pozwolą na spędzenie czasu w ciekawy sposób. Podróże, realizacja pasji lub marzeń - to właśnie takie efekty warto sobie wizualizować, by przezwyciężyć lęki związane z odkładaniem rzeczy “na później”.
 

2. Zrób plan

Z dokładnym obrazem tego, jak będzie wyglądało Twoje pełne wolnego czasu życie na emeryturze, czas na działanie! Otwórz kalendarz i zaznacz w nim: 

  • termin, kiedy zapoznasz się z warunkami otworzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE),
  • datę wizyty w oddziale lub założenia konta,
  • termin w którym będziesz przelewał środki na własne IKE. 

Bądź realistą i postaraj się, by wyznaczone daty nie były zbyt odległe. Niech będzie to np. najbliższy piątek lub inny dzień, kiedy masz wolne popołudnie. Ustalenie daty “za miesiąc” oznacza, że prawdopodobnie swojego celu nie zrealizujesz. Bądź w tym ze sobą szczery!  

Jeśli masz już realistyczny terminarz, pamiętaj o tym, by go realizować. Postaraj się, by znaleźć czas na wybranie oferty lub wizytę w oddziale albo na stronie banku. Nie planuj nic innego w wyznaczone dni, by nowe plany nie stały się wymówkami. Zaaplikuj sobie małą dozę samodyscypliny!  

 Pomyśl o dodatkowej emeryturze>

 

3. Znajdź pomocnika

Batman miał za pomocnika Robina, Hana Solo wspomagał Chewbacca, Sherlock Holmes zawsze mógł liczyć na analityczny umysł Watsona. Skoro takie postacie potrzebowały pomocy, to może Ty też poszukasz kogoś, kto pomoże Ci w realizacji celu? Spokojnie - nie mamy na myśli pomocy w dokładaniu się do oszczędzania, chociaż jeśli twój partner lub partnerka mają na to ochotę, to też mogą założyć własne Indywidualne Konto Emerytalne! Chodzi raczej o pomoc w realizacji celu, którym jest założenie IKE. Twój osobisty, finansowy pomocnik może być tą osobą, która po wtajemniczeniu będzie Ci przypominać o wybraniu oferty konta lub wizycie w oddziale banku.

Ważne, by taka pomoc była jednocześnie systematyczna, a z drugiej strony - mało inwazyjna. Chociaż brzmi to jak prawdziwe  “mission impossible”, to ważne jest, by nadto nadgorliwa pomoc Cię nie zdemotywowała. Dlatego tak trudne i ważne jest wybranie odpowiedniej osoby. Jeśli już poprosisz ją o pomoc, nie zapomnij wspomnieć jak dużą rolę ma do odegrania! 

4. Więcej odwagi!

Podjęcie decyzji o odkładaniu na dodatkową emeryturę wymaga dużej odwagi. Naprawdę! Musisz sobie przecież zdać sprawę z wielu, często nieprzyjemnych rzeczy. Na przykład z tego, że świadczenie emerytalne ze składek na ZUS jakie płacisz przez większość życia, może nie wystarczyć, by na emeryturze funkcjonować bez zmartwień. Jeśli udało Cię się dojść do takiego wniosku, to świetnie! Oznacza to, że posiadasz odpowiednie pokłady realizmu, który jest niezbędny podczas oszczędzania. Dlaczego? 

Chociażby z tego powodu, że umiejętność odkładania na swoją przyszłość nierozerwalnie związane jest z matematyką oraz racjonalnym podejściem. Nie możesz łudzić się, że “jakoś to będzie”, to po pierwsze. Po drugie, to Ty sam ustalasz ile chcesz odkładać każdego miesiąca na swój wielki cel. Musisz więc zerknąć na swoje wydatki z ostatnich miesięcy i zadecydować na ile możesz sobie pozwolić. Po trzecie, musisz wiedzieć, że cel jest dosyć odległy, proces oszczędzania trwać będzie latami, a Ty nie możesz zrezygnować. To trudne warunki - takie są fakty. W ich spełnieniu przyda się systematyczność!  

5. Nagródź się, żeby wytrwać

Konsekwencja w działaniu nie przychodzi łatwo. Wie o tym każdy, kto próbował wyrobić sobie nowy, zdrowy nawyk (zdrowsze obiady, wcześniejsze chodzenie spać, regularne bieganie?) lub rzucał palenie. Niestety, oszczędzanie nie jest łatwe. Zmusza do tego, by wydawać mniej, a w przypadku odkładania na dodatkową emeryturę, cel jest dosyć odległy. Trudno go sobie dokładnie wyobrazić, co dodatkowo demotywuje. Dlatego, ważne jest, by umieć … nagradzać siebie!
Dokładnie tak - jeśli chcesz założyć (lub już to zrobiłeś) własne IKE, to możesz być z siebie dumny! Za kilka-kilkanaście lat będziesz sobie niewiarygodnie wdzięczny! Zanim jednak do tego dojdzie, daj sobie z tej okazji nagrodę. Niech to będzie drobny gest, który przypominał Ci będzie o tym, że pokonałeś prokrastynację i odkładasz pieniądze na stabilniejszą przyszłość! Może kolacja w ulubionej knajpce raz na miesiąc albo fajny weekend raz na pół roku? Ty zadecyduj co najbardziej wynagrodzi Ci ten wysiłek!
 

Czy to uniwersalny przepis na sukces? Niestety, ale nie! Brakującym ogniwem i jedynym gwarantem sukcesu jesteś tutaj Ty. Najlepiej więc swoje plany zacznij realizować już teraz! 

Fot. Fotolia