4 sposoby na sprytne wakacyjne podróże

Marzy Ci się podróż w nieznane, ale dysponujesz niewielkim budżetem? Dziś szansa na spełnienie tego marzenia jest większa niż kiedykolwiek dotychczas. Internet otworzył nam okno na świat i pozwolił na dostęp do okazyjnych ofert. Bądź z nimi na bieżąco, odwiedzając odpowiednie serwisy, zapisując się na newslettery czy śledząc facebookowe profile. Prawdziwe hity wśród promocji znikają bowiem z minuty na minutę, a sukces w ich upolowaniu zależy często od czujności i refleksu. Nie jesteśmy jednak skazani wyłącznie na oficjalnych dostawców usług transportowych. Sprawdź, jak dzięki pomysłowym rozwiązaniom i wspólnym przedsięwzięciom przemieszczać się z miejsca na miejsce za przysłowiowe grosze.

1. Latanie naprawdę tanie

Choć ceny linii lotniczych ostatnio wzrosły, a w okresie wakacyjnym raczej trudno liczyć na bilety za złotówkę, nadal dzięki odrobinie sprytu i wiedzy możemy sporo zaoszczędzić. Korzystaj z wyszukiwarek lotów, gdyż cena za podróż powietrzną tego samego dnia i w to samo miejsce może u przewoźników różnić się nawet o kilkaset złotych. Sprawdzaj połączenia z wielu miejscowości – ten sam lot może kosztować więcej, jeśli wystartujesz z Warszawy, a mniej, jeśli do samolotu wsiądziesz we Wrocławiu. Nie omijaj stron regularnych przewoźników – na nich też można upolować atrakcyjne promocje. Zaplanuj podróż odpowiednio wcześniej. Przeważnie im szybciej dokonasz bowiem rezerwacji lotu, tym większą masz szansę na zniżkę, chociaż często zdarzają się promocje także ok. 1-2 miesięcy przed wylotem. Postaraj się też, aby do samolotu wsiadać w dzień powszedni, a nie w trakcie weekendu. Okazyjnych połączeń szukaj również na zagranicznych serwisach i nie unikaj lotów z przesiadką. Można na nich naprawdę sporo zaoszczędzić, a czas pomiędzy lotami wykorzystać na zwiedzanie okolic lotniska. Zawsze jednak przed dokonaniem ostatecznej rezerwacji sprawdź dokładnie regulamin promocji. Czasem cena biletu wydaje się atrakcyjna, ale będziesz musiał dodatkowo zapłacić za bagaż czy uiścić opłaty lotniskowe.

Przykładowe adresy: Skyscanner.pl, Fly.pl, Fly4free.plMlecznePodroze.plLoter.pl

2. Pociąg do oszczędności

Okazyjne ceny lotów to nie jedyny sposób zaoszczędzenia na podróży. Kupując czasowy bilet międzynarodowy, który na okres wakacji posiada w swojej ofercie PKP InterCity czy zagraniczny InterRail, mamy do dyspozycji nieograniczoną ilość przejazdów podczas 15, 22 lub 30 dni po niemal całej Europie (ok. 30 krajów) w stosunkowo niewielkiej kwocie (435 euro za bilet ważny cały miesiąc). Planując pojedynczą trasę ze sporym wyprzedzeniem również możemy liczyć na okazyjne stawki – np. w zeszłym roku rezerwując bilet za pośrednictwem InterRail do Berlina czy Pragi 60 dni przed terminem przejazdu płaciliśmy tylko 19 euro. Każdego roku operatorzy linii kolejowych szykują dla podróżujących nowe niespodzianki, warto więc zaglądać na ich strony internetowe. Opłaca się także inwestować w bilety rodzinne lub grupowe, które uprawniają do zniżki na poziomie nawet 30%.

Przykładowe adresy:Intercity.pl, Interrail.eu, Eurorailways.com, Raileurope.com

3. Cztery koła w dobrej cenie

Opłacalną alternatywę do podróżowania pociągiem stanowi transport na czterech kołach. I nikt nie mówi tu o godzinach spędzonych w dusznym PKS-ie, lecz o nowoczesnych i klimatyzowanych autokarach, które w komfortowych warunkach dowiozą nas do największych miast Europy. Przykładowo krajowa linia Polski Bus uruchomiła połączenia m.in. do Berlina, Wiednia czy Pragi, a od ceny podstawowej w granicach 50 euro proponuje spore rabaty przewidziane na okres wakacji. Jeszcze więcej okazyjnych stawek na bilety można upolować przebywając już zagranicą i korzystając np. z linii Megabus. Oferuje ona połączenia np. między Londynem, Paryżem, Brukselą czy Amsterdamem i co chwila ogłasza promocje, które rozpoczynają się już od kilku funtów. W przypadku linii autokarowych także działa zasada – im szybciej rezerwujesz, tym taniej jedziesz. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu podróży mamy szansę upolować jeden ze specjalnej puli biletów, których cena nie przekracza kilkunastu złotych. I tak Simple Express dla 5 pierwszych klientów na każdą trasę ma bilety w cenie już od 12 złotych. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie, by nie przegapić okazji.

Przykładowe adresy:Megabus.com, Polskibus.com, Simpleexpress.eu

4. Modna zrzuta na paliwo

Jeśli chcemy połączyć pożyteczne z przyjemnym – nie przepłacać na transport, a jednocześnie zawrzeć nowe znajomości – zdecydujmy się na współczesną odmianę autostopu. Mowa oczywiście o carpoolingu, czyli wspólnym podróżowaniu przy jednoczesnym podziale kosztów za paliwo, na które umawiamy się za pośrednictwem jednego ze stworzonych specjalnie w tym celu portali społecznościowych. Serwis Carpooling.pl zgromadził już 4 mln użytkowników i codziennie pojawiają się na nim nowe propozycje podróży, których łącznie jest około 750 tys. Możemy więc dowoli przebierać w różnych kierunkach świata, dzieląc jednocześnie budżet za przejazd na 2, 3 lub 4 osoby, a tym samym uzyskując nawet do 75% oszczędności. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest większe bezpieczeństwo niż w przypadku tradycyjnego autostopu (użytkownicy są weryfikowani przez sam portal, jak też innych internautów), a ponadto możliwość znalezienie współpasażerów o podobnych preferencjach dotyczących podroży. Na profilu można bowiem zamieścić informacje o tym, czy lubimy podróżować w ciszy, czy też nie przeszkadza nam podczas jazdy głośna muzyka albo o tym, czy chętnie przegadamy cały czas spędzony na trasie, czy też wolimy uciąć sobie wtedy drzemkę.

Przykładowe adresy:Carpooling.pl, Jazdazagrosze.pl, Carpooling.com

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com