10 powodów, dla których warto zdecydować się na energooszczędny dom

„Najczystsza energia to ta, której nie zużyliśmy”. Mniejsze zapotrzebowanie na przykład na ciepło to mniejsze zużycie paliw potrzebnych do jego wytworzenia. To oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska, a dodatkowo – niższe koszty. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki procent zużycia energii pochłania ogrzewanie domu. Z raportu GUS wynika, że ogrzewanie pomieszczeń to aż 68,8% energii zużywanej w gospodarstwach domowych! Poznaj 10 powodów, dla których warto zdecydować się na energooszczędny dom.

1. Eko, nie znaczy drogo

Naturalnie pierwszym pytaniem, które ciśnie się na usta, jest: „Jak dużo droższe jest wybudowanie energooszczędnego domu?”. Ucieszy Cię odpowiedź, bo koszty budowy domu pasywnego są wyższe od domów energooszczędnych o ok. 20-30%. Czy to dużo? Domy pasywne stanowią oszczędność samą w sobie, możemy mierzyć ją w latach, a nawet dziesięcioleciach. Wyższe ceny podyktowane są jakością wykorzystywanych materiałów, a w przypadku budowania domu dla swojej rodziny nie kierujemy się przecież kosztami, tylko poziomem komfortu, jaki zapewniamy najbliższym. Kolejna dobra wiadomość: Zmiany w prawie budowlanym wprowadzane przez Unię Europejską powodują stopniowe zmniejszanie różnic w cenach materiałów.

2. Przynoszą oszczędności

Koncepcja domów energooszczędnych zakłada tworzenie budynków samowystarczalnych, czyli takich, które nie korzystają z konwencjonalnych źródeł energii. Posiadają kolektory słoneczne i wiatrowe, są usytuowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej – domy zero energetyczne nie korzystają z usług elektrowni czy gazociągów. To oznacza brak rachunków za gaz czy prąd!

O domu niskoenergetycznym mówimy, kiedy nie przekracza 30 kWh/m2 w ciągu roku. Dom pasywny nie przekracza 15 kWh/m2, ale unijne dyrektywy dążą do uczynienia standardem domu zero energetycznego.

Architekci już tworzą budynki o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takie, które produkują więcej energii niż jej zużywają. Najbardziej imponującym dziś jest projekt Masdar City Headquarters, siedmiopiętrowy budynek o powierzchni 134 662 metrów kwadratowych w Abu Zabi. Całkowicie samowystarczalny, energię elektryczną wytwarza dzięki panelom słonecznym, a dzięki spiralnym elementom konstrukcji zapewnia „naturalną klimatyzację”, zapewniając przyjemny chłód wewnątrz budynku.

3. Krótsza budowa

Prefabrykowane domy, czyli takie, które buduje się z gotowych elementów, jak ściany z otworami na okna i drzwi, stawiane są w kilka dni! Oczywiście wylanie fundamentów, ich wysychanie i osiadanie musi zająć do dwóch miesięcy. Za to sama budowa pod stan developerski przypomina budowanie z klocków LEGO.

4. Wartość budynku rośnie

Dom spełniający wysokie standardy oszczędności energii, będzie z roku na rok zyskiwać na wartości. Tymczasem budynki tradycyjne, o ile nie zostaną wyremontowane pod nowe standardy, będą w przyszłości coraz mniej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Sprawdź, co Ty możesz zrobić dla czystego powietrza

5. Zdrowy mikroklimat

Zastosowanie naturalnych materiałów sprawia, że ekologiczne domy „oddychają”. Swobodnie przepływające powietrze i skuteczne oddawanie wilgoci przeciwdziała powstawaniu pleśni i grzybów we wnętrzach. Tworzy więc idealną przestrzeń dla alergików.

6. Cieplej zimą, chłodniej latem

Stosując rozwiązania pozwalające na jak najoszczędniejsze gospodarowanie energią, budujesz dom, który łatwiej ogrzejesz zimą, a latem wnętrze pozostanie przyjemnie chłodne. Dzięki lepszej cyrkulacji powietrza w ekodomach łatwiej o optymalną temperaturę.

7. Jaśniejsze wnętrza

Energooszczędne domy charakteryzują duże okna usytuowane często na południe i często wyposażone w rolety zewnętrzne. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego do oświetlenia wnętrza. Zastosowanie w oknach rolet zewnętrznych pomaga niwelować utratę ciepła przez szklane powierzchnie. Dodatkowym atutem rolet jest możliwość zatrzymania nagromadzonego we wnętrzu ciepła. To rozwiązanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania o nawet 30%.

8. Ekoświadomość

Producenci wykorzystują technologie i materiały, które nie zanieczyszczają środowiska i podlegają powtórnemu przetworzeniu. Dobrym przykładem jest popularne w ekodomach drewno - naturalny surowiec odnawialny. Przy jego obróbce emituje się mniej CO2 niż ilość, którą zaabsorbowało drzewo w okresie wzrostu.

Dołącz do akcji #mojepowietrze

9. Zdrowsze wnętrza

Surowce wykorzystywane do budowy to najczęściej materiały naturalnego pochodzenia. Oznacza to redukcję szkodliwych dla zdrowia substancji, których niestety nadal często używa się w tradycyjnych materiałach budowlanych.

10. Korzyści dla środowiska

Redukując zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, bez względu na to, czy jest to gaz, węgiel czy olej opałowy, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Władze już podjęły działania na rzecz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Podnosząc wymagania dla powstających budynków, zapewniają wsparcie dla coraz bardziej świadomych obywateli, którzy chcą żyć w zgodzie z przyrodą i dbać o środowisko.

Jeszcze 10 lat temu nie można było marzyć o zbudowaniu energooszczędnego domu, a dziś przepisy prawa budowlanego wręcz nakazują budowanie w ekostandardzie. To świetna wiadomość, bo energooszczędny dom to nie tylko ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i większe poszanowanie dla przyrody.

Chcąc zbudować własny dom, myślimy o przyszłości naszych dzieci, które będą w nim mieszkać przez wiele lat. Świadomi i rozsądni, szukamy rozwiązań, które uczynią lepszym miejscem nie tylko własne cztery kąty, ale cały świat, który od zawsze był przecież domem nas wszystkich.