Tanie patenty na wakacyjny nocleg

Nocleg to tuż po kosztach transportu najpoważniejszy wydatek, jaki musimy uwzględnić w budżecie podróży. Do tej pory taki koszt stanowił poważną barierę dla wyjazdu, gdyż ceny hoteli i pensjonatów często przekraczają nasze finansowe możliwości. Dziś w niemal każdym miejscu na świecie możemy przenocować bez konieczności zbędnego obciążania naszego budżetu. Warto poznać sprytne sposoby na oszczędne wakacyjne noclegi!

Lokum za lokum

Z pomocą przychodzi nam kilka pomysłowych rozwiązań, które opierają się przede wszystkim na ludzkiej gościnności i „ekonomii dzielenia się” („sharing economy”). Do zdecydowanie najbardziej oszczędnych z nich zalicza się home exchange (zwany też home swap) i couchsurfing. W pierwszych z tych wariantów zamieniamy się mieszkaniami. Podczas gdy my rezydujemy w przytulnej kawalerce na przedmieściach Berlina, jej właściciel zajmuje nasze klimatyczne lokum na krakowskim Kazimierzu. W ten sposób obu stronom pozostaje opłacenie kosztów podróży, wyżywienia i rozrywki. Dzięki home exchange możemy zapewnić sobie bazę w każdym miejscu na świecie, dostosowując oczywiście jej standard i poziom atrakcyjności do tego, co sami możemy zaoferować.

Przykładowe adresy: Homebase-hols.com, Homelink.org.uk, Homeexchange.com,Ihen.com, Domzadom.pl, Intervac.pl

Nocleg i lokalne tajemnice gratis

Podobnie świat staje przed nami otworem w przypadku couchsurfingu. Za pomocą jednego ze couchsurfingowych portali znajdujemy osobę, która zdecyduje się nas ugościć za darmo, a ściślej mówiąc za symboliczny upominek, który jest dobrze widziany przy takiej formie odwiedzin. Użyczy nam swojej kanapy czy pokoju, a dodatkowo oprowadzi po mieście, gdyż sama w podobny sposób zwiedza świat i wie, że dzięki couchsurfingowej sieci kontaktów zawsze znajdzie dach nad głową. Taki wariant podróżowania ma oczywiście swoje plusy i minusy. Nie możemy raczej kręcić nosem w przypadku niskiego standardu mieszkania, sterty brudnych naczyń w zlewie czy też liczyć na dużą dozę prywatności. Z drugiej jednak strony mamy okazję poznać lokalne środowisko, zwyczaje i miejsca niedostępne dla przeciętnego turysty. Trend ten przybiera na sile, gdyż mówi się już nawet o ponad 3 milionach couchsurferów na całym świecie, z czego ponad 66 tysięcy pochodzi z samej Polski. Może więc warto podjąć wyzwanie i choć raz w życiu zdobyć się na taką przygodę?

Przykładowe adresy: Couchsurfing.org,Hospitalityclub.org, Servas.pl

Społecznościowa walka o cenę

Jeśli jednak zależy nam na bardziej kameralnej formie odpoczynku, skorzystajmy z social travellingu. W tym przypadku do wyboru mamy różne formy noclegu – od apartamentów przeznaczonych na wynajem po pokoje w prywatnych mieszkaniach. Płacimy stawkę podaną przez właściciela, która jest znacznie niższa od kosztów noclegu w hotelu czy pensjonacie, a standardem często im dorównuje. Dodatkowym plusem korzystania z social travellingowych portali jest możliwość poznania opinii o miejscu dodawanych przez innych użytkowników i bezpieczny system transakcji, która jest dokonywana dopiero wtedy, gdy uznamy, że nocleg spełnia zadeklarowane standardy. Warto dodać, że w takim systemie najbardziej opłacalna jest rezerwacja domu czy apartamentu wraz z grupą przyjaciół. I choć nadal warto polować na oferty typu first minute czy last minute, trzeba przyznać, że w obliczu nowych trendów w zakresie oszczędnego podróżowania, formy te wypadają coraz mniej atrakcyjnie, a nawet powolimówi się o ich zmierzchu.

Przykładowe adresy: Airbnb.pl,Wimdu.pl, 9flats.com, Lokalo.pl

 

Źródło zdjęcia: iStockphoto.com