Skradziono Ci kartę płatniczą? Uratuj swoje pieniądze

Pod koniec 2014 roku Polacy byli posiadaczami ponad 35 milionów kart płatniczych – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.  Z powodu kradzieży lub zagubienia zastrzegamy średnio 3,5 tysiąca kart dziennie. Często nie wiemy gdzie i kiedy powinniśmy zgłosić zagubienie swojej karty, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób można szybko zablokować skradzioną kartę, a tym samym uchronić się od nagłej utraty pieniędzy.

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale każdy rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że ich utrata może nas wpędzić w nie lada kłopoty. W przypadku kradzieży karty płatniczej jesteśmy narażeni na ryzyko utraty niekiedy pokaźnej sumy środków znajdujących się na naszym koncie. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli jesteśmy w posiadaniu karty kredytowej, która w razie użycia przez osoby niepowołane może wciągnąć nas w spore długi. Żeby uratować swoje oszczędności i nie popaść w zadłużenie niezbędna jest szybka reakcja i zablokowanie karty, co w Polsce ma miejsce średnio co 24 sekundy.  Od momentu zgłoszenia kradzieży karty odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje automatycznie przejmuje bank. Niestety niewielu posiadaczy kart płatniczych i kredytowych wie, w jaki sposób może zastrzec kartę, by uniknąć niechcianych transakcji na swoim koncie. Podpowiadamy krok po kroku jak postępować w przypadku stwierdzenia utraty karty. 

Masz 3 możliwości

Najważniejszy jest czas naszej reakcji, dlatego przede wszystkim należy bezzwłocznie zadzwonić do centrum zastrzegania kart banku, w którym zakładaliśmy konto. W większości banki gwarantują swoim klientom całodobową możliwość zastrzeżenia karty. Numer centrum jest zapisany na odwrocie karty, dlatego warto zapisać go w telefonie już teraz, by jak najszybciej z niego skorzystać..

Jeżeli jednak nie posiadamy kontaktu do centrum zastrzegania kart to istnieje jeszcze inny sposób. Wystarczy zapamiętać numer alarmowy służący do zastrzegania kart niemal wszystkich banków, jest to: 828 828 828. Numer ten dostępny jest 24 godziny na dobę, a dzwonić można z dowolnego miejsca na świecie. 

Nie masz telefonu?

Brak telefonu nie stanowi problemu. Zaginięcie i chęć zablokowania karty kredytowej można zgłosić w dowolnym oddziale banku, który nam ją wydał. Można tego dokonać także za pomocą strony internetowej tego banku, logując się konto, do którego przypisana jest skradziona karta.  

Możesz spać spokojnie

Od momentu zastrzeżenia bank przejmuje pełną odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje dokonane kartą (od kwoty 150 EUR). Należy pamiętać, że bank nie bierze na siebie odpowiedzialności za transakcje potwierdzone kodem PIN, bo to właściciel karty zobowiązany jest do nieujawniania nikomu tego numeru.

Po zastrzeżeniu karty płatniczej, w przypadku jej odzyskania, nie będzie można z niej dalej korzystać. W tej sytuacji konieczne będzie skontaktowanie się z bankiem w celu wyrobienia nowej karty.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Z powodu kradzieży lub zagubienia zastrzegamy średnio 3,5 tysiąca kart płatniczych dziennie. Żeby uratować swoje oszczędności i nie popaść w zadłużenie niezbędna jest szybka reakcja i zablokowanie karty. Od momentu zgłoszenia kradzieży karty odpowiedzialność za nieuprawione transakcje automatycznie przejmuje bank. Skradzioną kartę można zastrzec w kilka minut dzwoniąc pod odpowiedni numer telefonu, lub stawiając się osobiście w jednym z oddziałów banku, który nam ją wydał.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com

Komentarze