S jak stypendium

Każdego roku w Polsce tysiące młodych, studiujących ludzi otrzymuje zastrzyk gotówki w postaci stypendium. Socjalne, rektora, ministra czy zagraniczne? Jeśli jesteś ciekawy, o które z nich możesz się starać koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Stypendium raczej nie wystarczy na pokrycie wszelkich opłat związanych zarówno z utrzymaniem, kształceniem się jak i z szeroko rozumianym życiem studenckim. Dlatego stypendium najlepiej traktować jako doraźne wsparcie finansowe lub premię. Wsparcia najprościej szukać na uczelni. Stypendia z ramienia uczelni przyznawane są przeważnie na rok akademicki, czyli na 10 miesięcy. Wśród tych cieszących się największym zainteresowaniem jest stypendium socjalne oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów.

Stypendium dla wybitnych

O stypendium rektora mogą starać się studenci od drugiego roku. Na skutek znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym obecnie nagrodzonych zostaje 10% liczby studentów danego kierunku. Większość z przyznawanych z tego tytułu stypendiów jest nagrodą za wyniki w nauce tzn. otrzymują je studenci z najwyższymi średnimi ocen z dwóch semestrów. Progi są zróżnicowane na każdej uczelni. I tak średnia 4,0 na jednym z uniwersytetów może okazać się niewystarczająca, podczas gdy na innym studenci ze średnią 4,0 łapią się do stawki. O stypendium rektora mogą ubiegać się także studenci wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami sportowymi, naukowymi i artystycznymi.

Przydatną informacją może okazać się fakt, że programy stypendiów mogą się ze sobą łączyć. Stypendium naukowe nie wyklucza socjalnego, a stypendium ministra może być przyznane jednocześnie ze stypendium rektora. Z reguły sukcesy i osiągnięcia przeliczane są na punkty.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku ścieżki studiów odbywanej na kilku kierunkach, stypendium rektora udzielane jest tylko na jednym wybranym przez studenta kierunku. Kwotę stypendium, warunki i zasady jego przyznania jak i liczbę stawek, na które zostaje ono podzielone, indywidualnie ustala każda uczelnia. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najniższa stawka w roku akademickim 2012/2013 wyniosła 280 złotych natomiast najbardziej wyróżnionym wypłacono nawet 1 000 złotych– mówi Przemysław Stanula z Biura Prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na pozostałych uczelniach stypendia wahają się podobnie od 150 do nawet 900 złotych miesięcznie. Zdecydowana większość wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w konkretnym terminie. Coraz częściej uczelnie umożliwiają składanie wniosków drogą elektroniczną co znacznie usprawnia proces ubiegania się o stypendia. – Lista i wzory druków umieszczane są na stronach internetowych właściwej komórki. Na większości polskich uczelni komórką odpowiedzialną za sprawy związane ze stypendiami jest Dział Spraw Studenckich i to z nim załatwia się wszelkie formalności – dodaje Przemysław Stanula.

Stypendium socjalne

O stypendium socjalne mogą starać się studenci mający trudną sytuacje materialną. Kwota stypendium socjalnego uzależniona jest od wysokości przeciętnego dochodu netto na osobę w rodzinie studenta. Średnio wynosi 500 – 600 złotych. Aby móc się starać o tego typu pomoc finansową, niezbędne jest udokumentowanie sytuacji materialnej członków rodziny i skompletowanie wszelkich wymaganych załączników. Do stypendium socjalnego można otrzymać także zapomogę i dodatek mieszkaniowy, jednak warunkiem w tym przypadku jest miejsce zamieszkania. O dodatek mogą ubiegać się studenci mieszkający w akademiku lub ci, dla których dojazd z rodzinnej miejscowości do uczelni utrudnia studiowanie. Stypendium specjalne skierowane jest natomiast dla osób niepełnosprawnych a jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności.

Wsparcie pozauczelniane

Aż 1000 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci decydujący się na jeden z wybranych kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych, którzy dostają od państwa stypendium motywacyjne w ramach rządowego programu kierunków zamawianych. Kierunki, które weszły do programu zostały uznane przez ekspertów za strategiczne dla rozwoju gospodarki. Lista kierunków zamawianych jest aktualizowana na każdy kolejny rok akademicki. Więcej o samym programie: http://www.kierunki-zamawiane.pl. Naukowcy mogą liczyć także na Diamentowy Grant przeznaczony na badania naukowe. W roku 2012 odbyła się jego I edycja. Na realizację projektu student mógł otrzymać nawet 200 tysięcy złotych. Dla tych najwybitniejszych przewidziane zostało prestiżowe Stypendium Ministra przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Programy stypendialne przygotowują również samorządy i organizacje pozarządowe.

Szanse na studia zagranicą lub odbycie stażu w zagranicznej firmie umożliwiają dofinansowywane przez Unię Europejską programy Stypendia na wyjazdy zagraniczne. Funkcjonują one jednak bardziej jako finansowe wsparcie. Ciężko traktować je jako stały dochód czy ekstra pieniądz, comiesięczny grant ma bowiem na celu wyrównanie różnicy kosztów życia. Na przykład w ramach unijnego programu wymiany Erasmus, w zależności od uczelni i kraju, w którym odbywa się wymiana miesięczny grant wynosi od 350 do nawet 600 EUR.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych stypendiów można znaleźć w przewodniku przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Inwestycja w siebie

Studenci mogą także liczyć na wsparcie ze strony firm. Coraz częściej korporacje i organizacje tworzą specjalne programy, w których można ubiegać się o dodatkowe granty. Ukłonem w stronę studenta są programy stażowe i praktyki. Jak komentuje Iwona Cieślik, Kierownik Działu Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Wszystkie oferty praktyk i staży umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej uczelnianego biura karier – około 100 miesięcznie. Oferty są zróżnicowane i skierowane nie tylko do studentów ostatniego roku, ale także do młodszych roczników. Wiele propozycji pochodzi od członków Klubu Partnera UEP, czyli prestiżowego grona największych korporacji i firm współpracujących z naszym uniwersytetem. Sami też korzystamy z tej możliwości, ostatnio zrekrutowaliśmy tą drogą studentkę do jednego z uczelnianych działów.

Czas studiów to doskonały okres na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń. Oczywiście o ile plan zajęć i program nauczania pozwala na godzenie nauki z dorywczą pracą zarobkową i zdobywaniem doświadczenia w wybranym przez siebie zawodzie. Programy ambasadorskie, staże czy kilkumiesięczne praktyki to rozwiązania, z których zyski można czerpać w przyszłości. Zdobywanie odpowiednich kwalifikacji i umiejętności praktycznych w latach studiów to mądrze i przemyślanie budowana kariera zawodowa. Statystyki pokazują, że co roku na staże do najpopularniejszych spółek zgłasza się kilka tysięcy studentów. Uzyskanie cennych referencji sprawia, że na rynku pracy stajemy się atrakcyjnym i wykwalifikowanym pracownikiem. W dużej ilości przypadków, staż lub praktyka przekształca się po jakimś czasie w stałą posadę. Studenci pochłonięci nauką w trakcie roku akademickiego nie muszą się martwić, że w napiętym grafiku brakuje im czasu na karierę. Praktykę mogą odbywać latem, ponieważ największe korporacje zachęcają do aplikowania na specjalnie przygotowane programy właśnie w okresie wakacyjnym.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com