Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczenia VAT od nabycia i leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz paliwa do nich, a także wydatków eksploatacyjnych. Co do zasady, obecnie nie ma znaczenia to, jaki samochód firma kupuje lub leasinguje – z homologacją ciężarową czy osobowy (od tej zasady jest jednak wyjątek). Znaczenie będzie miał sposób wykorzystania auta: wyłącznie do działalności gospodarczej czy do tzw. działalności mieszanej, czyli do biznesu i celów prywatnych.
Cały podatek od nabytego samochodu odliczą jedynie podatnicy wykorzystujący samochód wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Połowę podatku odliczą ci, którzy chcą wykorzystywać auto do prowadzenia biznesu i prywatnego użytku
100 proc. podatku można odliczyć od nabycia samochodów (oraz leasingu – w tym przypadku odliczamy podatek wynikający z rat), a także wydatków związanych z tym samochodem (paliwo, wydatki eksploatacyjne), jeżeli jest on wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej
Samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności w dwóch przypadkach:
- jeżeli sposób wykorzystywania pojazdu przez podatnika wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Są one w szczególności określone w ustalonych przez podatnika zasadach używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, lub
- gdy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.
50 proc. podatku można odliczyć od wszystkich wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych związanych z prowadzoną działalnością opodatkowana oraz dla potrzeb osobistych – prywatnych. Połowę podatku naliczonego odliczymy więc od:
- nabycia auta,
- rat leasingowych,
- paliwa (dopiero od 1 lipca 2015 r.),
- wydatków eksploatacyjnych (np. zakup płynów, opon, przeglądów, napraw).
Podatnicy, którzy będą chcieli odliczyć cały VAT, będą musieli więc prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ewidencji nie będą musieli prowadzić jedynie podatnicy, którzy wykorzystują samochody przeznaczone do odprzedaży, sprzedaży czy oddania samochodu w odpłatne użytkowanie (np. na podstawie umowy najmu czy leasingu). Czynności te (sprzedaż, najem) muszą ponadto stanowić przedmiot działalności podatnika.
Jak podkreślało Ministerstwo Finansów, większość podatników będzie mogła odliczyć przy nabyciu jedynie 50 proc. podatku, ponieważ nawet jednokrotne użycie auta do celów prywatnych pozbawi prawa do odliczenia całego VAT.
Przykład 1
Podatnik kupił po 1 kwietnia samochód, który chce wykorzystywać wyłącznie do działalności gospodarczej. Pojechał nim po pracy do domu, ponieważ zepsuł się jego samochód prywatny. W efekcie, straci prawo do odliczenia 100 proc. VAT. Musi więc skorygować podatek, który odliczył przy nabyciu auta (będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. podatku).
Przykład 2
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kupił samochód, który wykorzystuje w 90 proc. do działalności firmy i jedynie sporadycznie do działalności prywatnej. Od nabycia może odliczyć 50 proc. podatku.
Przykład 3
Firma kupiła po 1 kwietnia samochód i odliczyła 100 proc. podatku. Udostępnia go pracownikom, po godzinach za odpłatnością odpowiadającą kwocie za wynajem auta. Czy powinna skorygować odliczony VAT do poziomu 50 proc.?
Nie. Odpłatne udostępnienie auta pracownikom, na podstawie cen rynkowych za wynajem, należy traktować jako wykorzystanie ich przez firmę do działalności gospodarczej. W efekcie zachowa ona prawo do odliczenia 100 proc. Musi jednak pamiętać o prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdów.
Gdyby jednak firma udostępniała pracownikom auta nieodpłatnie, to oznaczałoby to, że wykorzystuje je do działalności mieszanej. W efekcie będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. VAT.
Od 1 kwietnia można odliczyć cały VAT od paliwa do samochodów wykorzystywanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Od paliwa do samochodów osobowych można będzie odliczać 50 proc. VAT, ale dopiero od 1 lipca 2015 r. Do tego czasu nie będzie można odliczać podatku od paliwa do aut osobowych. Wyjątkiem będą samochody spełniające normy ładowności z określoną liczbą siedzeń (art. 12 ustawy nowelizującej ustawę o VAT). Przykładowo, od paliwa do samochodów z trzema miejscami do siedzenia i ładowności co najmniej 500 kg, będzie można odliczać 50 proc. VAT od paliwa i to już od 1 kwietnia. Przykładem auta spełniającego te wymogi jest pojazd o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową (N1).
Podatnik, który odliczy cały VAT od nabycia samochodu, musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Musi ona jednoznacznie potwierdzać, że pojazd wykorzystywany jest tylko do działalności gospodarczej.
Z art. 86a ust. 7 ustawy o VAT wynika, że musi ona zawierać:
- numer rejestracyjny pojazdu,
- dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,
- stanu licznika przebiegu:
- na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji,
- na koniec każdego okresu rozliczeniowego (na koniec miesiąca lub kwartału)
- na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.
- wpis osoby kierującej pojazdem dotyczący każdego jego wykorzystania, trzeba wskazać:
- kolejny numer wpisu,
- datę i cel wyjazdu,
- opis trasy (skąd – dokąd),
- liczbę przejechanych kilometrów,
- imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem.
Ponadto wpis kierującego pojazdem musi zostać potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego.
Źródło zdjęcia: Shutterstock.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.