Nie tylko pokolenie współczesnych seniorów niezbyt pewnie korzysta z płatności internetowych i kartą. Część przedstawicieli młodszych generacji również podchodzi do nich nieufnie. Powodem jest zwykle niewiedza lub słuchanie nieodpowiednich rad. Jak często słyszałeś którąś z nich?
To nieprawda. Płatności odbywają się przez centrum transakcyjne, zaś sklep, ani ich nie otrzymuje, ani nie przechowuje. Dostaje jedynie potwierdzenie, że płatność została dokonana.
Obecnie stosowane zabezpieczenia, w tym szyfrowanie połączeń algorytmami SSL, skutecznie to uniemożliwiają. Jeśli płatności dokonujesz z odpowiednio zabezpieczonego komputera domowego, ryzyko kradzieży twoich danych jest znikome. Warto wiedzieć, że połączenia szyfrowane oznaczone są symbolem zamkniętej kłódki na pasku adresu strony.
Taka forma płatności nie chroni nas przed nieuczciwą transakcją. Towaru zazwyczaj nie rozpakowujemy przy dostawcy, a taka opcja jest często dodatkowo płatna. Zakupy z płatnością za pobraniem najczęściej są też znacznie droższe. Jak wygląda to w porównaniu do płatności kartą? Dodatkową ochroną transakcji kartami płatniczymi w Internecie jest m.in. system 3-D Secure. Oprócz zalogowania się w swoim panelu klienta (za pomocą loginu i hasła), należy podać dane swojej karty. Na końcu płatność trzeba jeszcze potwierdzić, np. kodem z otrzymanego SMS-a. Potrójna ochrona – potrójne bezpieczeństwo.
Krokiem w stronę bezpieczeństwa transakcji z pomocą kart jest także chargeback. Jak to działa? Chargeback pozwala na zwrot środków na nasz rachunek, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z towaru, pojawiła się jakaś usterka lub transakcja wygląda podejrzanie. Konsument musi zgłosić do banku skargę, podając jeden z powyższych powodów. Po weryfikacji naszego wniosku dochodzi do zwrotu środków na nasz rachunek, bez angażowania w to drugiej strony. Kwestie sporne rozwiązuje z nią już sam bank.
Większość banków proponuje swoim klientom specjalną kartę przeznaczoną jedynie do płatności online. Taką kartę możemy doładować dowolną kwotą, dopasowaną do wysokości transakcji, którą chcemy zrobić. Nawet w przypadku jej kradzieży, ryzykujemy jedynie wcześniej przelaną kwotę.
Najlepszym sposobem na poznanie tajników transakcji internetowych jest rozmowa z konsultantem w banku. Osoba taka profesjonalnie i prosto wszystko wyjaśni i rozwieje obawy.
Transakcje zbliżeniowe zdobyły w Polsce ogromną popularność. Sprawdzają się zwłaszcza przy szybkich zakupach dokonywanych w pośpiechu. Wciąż budzą jednak wiele emocji. Wśród użytkowników krążą historie o płatnościach wykonywanych nielegalnie np. w komunikacji miejskiej. Złodzieje zbliżają czytniki do torebek niczego nie spodziewających się pasażerów i obciążają ich karty płatnościami. W praktyce jednak taka metoda jest nieskuteczna. Fałszerz musiałby zbliżyć się do naszej karty na minimalną odległość (schowanie karty głębiej w portfelu, lub w torebce uniemożliwia jej sczytanie) i skopiować ją sprzętem wartości ponad 1000 zł, by mieć szansę przeprowadzenia transakcji na 50 złotych. Taką transakcję bez trudu wychwyci też centrum obsługi karty.
Z każdym rokiem przybywa systemów bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych. Każdy bank chce, byśmy czuli się komfortowo. Pojawiają się nowe zabezpieczenia z jednej strony, a z drugiej – ułatwienia dostępu, intuicyjne panele, aplikacje. Warto korzystać z wszystkich tych możliwości. Ułatwiamy sobie codzienne zadania związane z wydatkami. Warto przekonywać o tym również starszych użytkowników i tych najbardziej obawiających się płatności bezgotówkowych. Przyszłość należy do nich. Warto włączyć się w technologiczną rewolucję.
Kartą posiadającą funkcjonalność zbliżeniową można dokonywać transakcji zbliżeniowych zarówno w kraju, jak i za granicą, o ile oczywiście dany terminal akceptuje płatności zbliżeniowe. Sposób dokonywania transakcji jest taki sam jak w Polsce, wystarczy tylko przyłożyć kartę do czytnika. W każdym kraju obowiązuje inna kwota transakcji zbliżeniowej, powyżej której wymagane jest jej potwierdzenie kodem PIN, np. w większości krajów w strefie euro jest to kwota 25 EUR, a w Wielkiej Brytanii jest to kwota 30 GBP.
Źródło zdjęcia: fotolia.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.