Koszty nowego mieszkania, o których dowiesz się po fakcie

Planujesz zakup mieszkania? Bądź przewidujący! Jest wiele kosztów, o których nie myślimy na początku, a które wychodzą dopiero z czasem. Płacenie rachunków i przeprowadzka to często jedynie wierzchołek góry lodowej. Dowiedz się jakie koszty wymarzonego, przytulnego gniazdka mogą Cię zaskoczyć, i nie pozwól, aby stały się dla Ciebie niespodzianką.

1. Koszty transakcyjne

600_383-koszty-transakcyjne.jpg

Niestety formalności i podpisania papierków u notariusza związanych z zakupem mieszkania nie ominiesz. Opłaty notarialne za odpisy, wpis do księgi wieczystej. To wszystko kosztuje. Nawet kilka setek. Na „pocieszenie” można dodać, że wydadzą Ci się one drobnym wydatkiem w stosunku do kosztu całego kredytu. Pamiętaj też, że taksę notarialną możesz negocjować. Może więc warto spróbować?

2. Opłaty bankowe

600_383-oplaty-bankowe.jpg

Sam kredyt, to nie jedyny koszt, jaki czeka Cię w banku. Musisz być przygotowany jeszcze na kilka dodatkowych. Chociażby prowizja za jego udzielenie. Często też prowadzenie i obsługa konta w banku, który udziela Ci kredytu. W końcu w życiu nie ma nic za darmo, ale na szczęście za pewne marzenia można płacić na raty. Tylko warto wcześniej sprawdzić, jak je rozłożyć w najbardziej korzystny dla Ciebie sposób.

3. Ubezpieczenia i zabezpieczenia

600_383-ubezpieczenia.jpg

Ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i zdarzeń losowych… Lepiej zapoznaj się z tymi pojęciami – w końcu warto wiedzieć za co się płaci, by móc spać spokojnie w swoich czterech ścianach. Niektóre banki mogą wymagać także ubezpieczenia na życie czy od utraty pracy. Ale pamiętaj, że zabezpieczy to regularną spłatę Twojego kredytu.

4. Koszty wykończenia

600_383-koszty-wykonczenia.jpg

Mieszkanie może wymagać generalnego remontu lub urządzenia „od zera”. Oczywiście zgodnie z trendem DIY (Do It Yourself) możesz sam sobie nieco pomóc (np. zrobić sobie półkę, czy pomalować ściany, ale już wykańczanie całej kuchni, czy łazienki zostaw profesjonalistom). Pamiętaj: „chytry płaci dwa razy”, dlatego do specjalistycznych prac lepiej jednak zatrudnić kogoś sprawdzonego i z doświadczeniem w wykańczaniu. Oczywiście wnętrz, a nie portfela Emotikon: Mrugający

Kupujesz mieszkanie? Załatw wszystko krok po kroku z NAVIDOM

5. Przeprowadzka

600_383-przeprowadzka.jpg

Oczywiście, że może pomóc Ci w tym „po znajomości” kumpel, szwagier czy inny członek rodziny. Żona czy mama zapakują wszystko w folię bąbelkową, a inni przewiozą i ustawią wszystko już na miejscu. Tak może być taniej, ale czy wygodniej? Jeśli masz więc dużo rzeczy, mało czasu lub nie masz „pomocnych” znajomych, wygospodaruj sobie budżet na przeprowadzkę i pozwól się nią zająć profesjonalistom. Może nie oszczędzisz pieniędzy, ale na pewno czas, mięśnie i ewentualne kontuzje.

6. Koszty utrzymania

600_383-koszty-utrzymania.jpg

Warto podliczyć, ile będzie Cię kosztowało utrzymanie mieszkania zanim powiesz „umowa stoi”. W przeciwnym razie mogą zaskoczyć cię bieżące rachunki, które dołączają do puli regularnych wydatków. Czynsz, rachunki za gaz, ogrzewanie, kablówka, czy miejsce parkingowe (a z czasem może nawet dwa). Sprawdź wcześniej ile mogą Cię wynieść i czy jesteś na to przygotowany. Jak widać mieszkanie to niekończąca się inwestycja, ale w Twoje własne marzenia, zatem nie ma się co zniechęcać, tylko motywować do ich spełnienia!

Myślisz, że to dużo do zapamiętania i płacenia? Z odpowiednią pomocą wcale nie będzie to tak odczuwalne dla Twojej głowy i portfela! Serwis NAVIDOM pomoże wybrać mieszkanie, obliczyć niezbędne wydatki i dopiąć formalności, aby nic Cię nie zaskoczyło przy zakupie nowego mieszkania.

 

 

Źródło zdjęć: Shutterstock.com