Decydujesz się na mieszkanie? Nie popełnij ich błędów!

Kupno własnego mieszkania to często najpoważniejszy finansowy krok w naszym życiu. Ciężko w tym wypadku o jakiekolwiek własne doświadczenia, na których możemy się oprzeć. Warto więc przeczytać, co przeżyli i co radzą nam ci, którzy ten etap mają już za sobą. W końcu okazja do powtórki może nie zdarzyć się szybko.

Nie zaczynajmy od końca

Decydując się na zakup często skupiamy się nie na tym, na czym faktycznie powinniśmy. Na horyzoncie widzimy tylko wymarzone cztery ściany, zapominając o tym, że ich faktyczne zdobycie jest ostatnim i bynajmniej nie jedynym etapem. Przekonali się o tym Piotr i jego małżonka.

- Mieliśmy chyba więcej szczęścia, niż rozumu. - Wspomina. - W zasadzie to zaczęliśmy wszystko od końca, czyli od szukania samego mieszkania. Gdy wreszcie znaleźliśmy idealne, przez tydzień żyliśmy z tą wiedzą, ale nic z tym faktycznie nie zrobiliśmy. Dopiero po kilku dniach zorientowaliśmy się, że jest na nie jeszcze jeden chętny. Wtedy w te pędy pobiegliśmy podpisać umowę przedwstępną. Na szczęście bank ostatecznie zweryfikował nasze możliwości tak, jak przewidywaliśmy, ale kosztowało nas to naprawdę dużo nerwów. Baliśmy się, że będziemy w plecy z zaliczką i zostaniemy zmuszeni szukać kolejnego mieszkania. Całe szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Co zrobiłbym, gdybym miał kupować mieszkanie jeszcze raz? Na pewno zweryfikowałbym zdolność kredytową na samym początku. Warto też dużo wcześniej obliczyć, ile mogłaby wynieść miesięczna rata i spojrzeć, jak wpłynęłaby na nasz domowy budżet. Dobrze jest spisać sobie dokładnie, na co każdego miesiąca wydajemy pieniądze.

Remont-niespodzianka

Czasem zakup mieszkania to najprzyjemniejsza cześć. Cały proces może pójść względnie gładko, za to później przychodzi zdziwienie. Taka sytuacja spotkała kilka lat temu Agnieszkę i jej męża, którzy kupili mieszkanie na rynku wtórnym.

- Mieszkanie było bardzo ładne, więc w całym tym zaaferowaniu nie przyszło nam do głowy, że  coś może być nie tak. Jasne, zakładaliśmy remont, ale w planie było raczej ogólne malowanie i  nowe kafelki w kuchni. Potem po zakupie pojawiły się pierwsze problemy z instalacją elektryczną. Okazało się, że jest starsza od nas! Gdy robotnicy powiedzieli nam o koszcie całego remontu, trochę ścięło nas z nóg. Nie chcieliśmy się znowu zapożyczać, więc ostatecznie rozłożyliśmy wszystko na kilka etapów. I w ten sposób zamiast kilku tygodni, remont trwał kilka miesięcy. Spanie w rozgrzebanym mieszkaniu to coś, czego nikomu nie życzę.

Gdybyśmy mieli szansę zacząć to wszystko jeszcze raz, na pewno przeznaczylibyśmy więcej oszczędności na remont. Lepiej mieć większe zabezpieczenie i najwyżej z niego nie skorzystać, niż potem głowić się, skąd wziąć pieniądze.

Gdyby mieli kupić jeszcze raz...

Daria i Piotr przyznają zgodnie, że kredyt to nie wszystko. Gdyby całą drogę do własnego mieszkania mogli zacząć jeszcze raz, na pewno zmieniliby jeszcze kilka rzeczy. Po pierwsze – więcej pieniędzy na remont. Rzadko bywa tak, że prace remontowe mieszczą się idealnie w założonym budżecie. Nieplanowane wydatki np. na dodatkowe materiały to standard, więc warto  zadbać o porządną finansową poduszkę. I przy okazji nabrać wcześniej odrobiny wprawy, bo własnoręczne wykańczanie mieszkania to bardziej złożona rzecz, niż może się wydawać.

Gdyby wiedzieli wcześniej, spróbowaliby też negocjować stawki. Dopiero po czasie dowiedzieli się, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym mogli negocjować wysokość niektórych kosztów. Należą do nich na przykład prowizja pośrednika nieruchomości, czy taksa notarialna. Usługi tych drugich różnią się od siebie cenami, więc warto poświęcić chwilę, by poszukać lepszej oferty. 

Kupujesz mieszkanie? Załatw wszystko krok po kroku z NAVIDOM

To nie jest świat dla roztrzepanych ludzi?

Całe szczęście, nie trzeba być mistrzem organizacji, by kupić mieszkanie. Istnieją różne sposoby na to, by ułatwić sobie ten pełen formalnych szczegółów proces. Na rynku dostępne są różne kalkulatory zdolności kredytowej i systemy ułatwiające zbieranie dokumentów i pilnowanie, by nie umknął nam żaden ważny krok. Jednym z nich jest serwis NAVIDOM, z pewnością warty sprawdzenia przez każdego, kto nie czuje się pewnie w świecie nieruchomości.

 

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com