Co utrzymuje nas w stagnacji, powstrzymuje od działania i dlaczego zaprzepaszczamy szansę na zmianę naszego położenia i życia? Lęk nie oznacza wcale, że musimy mu się poddawać. Trzeba pamiętać, że strach przed podjęciem jakiejś trudnej decyzji towarzyszy chyba wszystkim ludziom. Historia pełna jest jednak sławnych osób, które śmiałymi ruchami potrafiły osiągnąć swój cel i przezwyciężyły wiele wątpliwości. Stanowią one doskonały przykład na to, że warto starać się i walczyć o swoje. Upór, konsekwencja i zaradność pozwoliły im zdobyć upragniony cel – przeczytajcie ich historie.
Autorem tych słów jest nie kto inny, jak twórca największej korporacji medialnej świata – The Walt Disney Company. Jeśli myślicie, że sukces przyszedł temu rysownikowi szybko i bezboleśnie, to jesteście w błędzie! Zanim w 1923 roku, wspólnie ze swoim bratem, Walter otworzył swoją firmę w Hollywood, miał za sobą kilka porażek. Prawdopodobnie największą z nich był upadek Laugh-O-Gram Studio, które prowadził razem ze swoimi przyjaciółmi w Kansas City. Mimo tego, że ich filmy animowane cieszyły się dużą popularnością, prowadzenie firmy przerosło Disneya i jego wspólników. Dochody nie wystarczyły na opłacenie wszystkich pracowników, a studio dosyć szybko popadło w długi i zbankrutowało. Disney postanowił, że to nie może powstrzymać go przed działaniem. Zamiast rozpamiętywać nieudane przedsięwzięcie , twórca Myszki Miki przeniósł się do Hollywood. Tam, w centrum filmowego świata, założył istniejące do dziś The Walt Disney Company. W przeciągu jednego tylko roku doświadczył smaku bankructwa i sukcesu. Jeśli potrzebujecie lepszego dowodu na to, że warto być wytrwałym, to wybierzcie się do kina na jeden z filmów tego studia!
Dziś Steve Jobs jest prawdziwą legendą nowoczesnych technologii. To dzięki niemu, założona w 1976 roku firma Apple, osiągnęła wielki sukces, a jej produkty stały się przedmiotem pożądania na całym świecie. Jednak droga na sam szczyt wcale nie była taka prosta. Jobs musiał czuć się wyjątkowo źle, gdy w 1985 roku został zmuszony do opuszczenia firmy, którą sam założył. Na jego decyzji zaważył konflikt z innym pracownikiem, którego dwa lata wcześniej… sam namówił do przyjęcia pracy w Apple. Czy Jobs stracił wiarę po takim ciosie? Znalazł na to lepsze rozwiązanie – założył firmę NeXT, którą Apple wykupiło 1996 roku. Tym samym wrócił na dobre do firmy z jabłuszkiem w logo, a okres pod jego przewodnictwem był najlepszym w historii korporacji. To właśnie dzięki temu, że Steve Jobs nie poddał się niepowodzeniom, możemy dziś korzystać ze smartfonów i tabletów.
Benjamin Disraeli to człowiek, który miał potężny wpływ na prężnie działające w XIX wieku Imperium Brytyjskie. Najbardziej wsławił się dosyć brawurą decyzją o wykupieniu 44% akcji firmy obsługującej Kanał Sueski. Kontrola nad tym morskim przesmykiem gwarantowała angielskim statkom handlowym dużo szybszą i łatwiejszą drogę morską do Indii, będących wtedy kolonią brytyjską. Ponieważ akcje chcieli wykupić także Francuzi, Disraeli nie wahał się długo i zaciągnął pożyczkę u prywatnego bankiera, by móc sfinansować transakcję. Co ciekawe – zrobił to na własną rękę, bez wiedzy brytyjskiego parlamentu. Dosyć ryzykowna akcja opłaciła się, a Imperium Brytyjskie zyskało dostęp do Kanału i umocniło swoją pozycję na Bliskim Wschodzie. Trzeba przyznać, że jego słowa osadzone w takim kontekście nabierają dużego sensu.
Henry Ford to człowiek, który na zawsze zrewolucjonizował przemysł samochodowy. Jednak zanim wprowadził do masowej produkcji swój najpopularniejszy model auta, Forda T, musiał odejść z pierwszej firmy którą sam założył. Co ciekawe, nosiła ona jego imię - Henry Ford Company. Niestety, przedsiębiorca popadł w konflikt ze swoimi partnerami i po pewnym czasie musiał opuścić firmę. 6 lat później Ford zaprezentował światu Forda T. Pojazd, który na zawsze zmienił oblicze motoryzacji. Był tani w produkcji, dzięki czemu mogli sobie na niego pozwolić prawie wszyscy Amerykanie. Auto stało się niezwykle popularne, a jego rozpowszechnienie wpłynęło na rozwój amerykańskich miast. Przykład Forda doskonale pokazuje, że problemy najlepiej pozostawić w przeszłości. Lepiej skupić się na przyszłości i nowych wyzwaniach.
Kto mógłby mieć więcej do powiedzenia na temat motywacji, wytrwałości i pokonywaniu przeszkód niż Thomas Edison? Ten inżynier-samouk miał ogromny wpływ na technikę, a jego wynalazki i innowacje zmieniły oblicze współczesnego świata. W jego inteligencję i analityczny umysł wątpili z pewnością nauczyciele, którym nie podobały się ciągłe pytania zadawane przez Thomasa. Uznali go za najgorszego ucznia w klasie, co doprowadziło to do tego, że młody wynalazca po prostu uciekł ze szkoły. Te niepowodzenia nie zniechęciły młodego Thomasa do próbowania swoich siła jako wynalazcy i przedsiębiorcy. Dzięki nieszablonowemu podejściu i wytrwałości, wynalazł kilkadziesiąt różnych urządzeń i usprawnił wiele istniejących ówcześnie produktów, między innymi żarówkę czy kamerę filmową umożliwiającą nagrywanie dźwięku. Jego zdjęcie mogłoby pojawić się w encyklopedii tuż pod hasłem „wytrwałość”.
Z pewnością wszystkie te przykłady są interesujące, ale co zrobić, gdy samemu szuka się motywacji do wprowadzenia w swoim życiu zmian? Szczególnie w sytuacji gdy nie chodzi o genialny wynalazek, a coś bardziej przyziemnego?
Sprawdźcie te porady w praktyce:
Dowiedź się jak spłacać pożyczkę na własnych zasadach
Przeczytanie tego krótkiego poradnika traktujcie jako swój pierwszy krok, kierujący do osiągnięcia zamierzonego celu. Jeśli dotarliście do tego miejsca, to pora wziąć w ręce notatnik, długopis i… zacząć planować swoje kolejne cele, na realizację których ostatnio brakowało wam odwagi. Powodzenia!
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.