Bieg na pocztę i stanie w kolejce z plikiem zaległych rachunków do opłacenia. Potem wizyta u operatora z prośbą o podłączenie telefonu po uregulowaniu faktury. Doświadczyłeś tego na własnej skórze? Niepotrzebnie! Czas ten mogłeś spędzić znacznie przyjemniej, a płatności dokonać szybko i bezpiecznie drogą internetową.
Dzięki kontu internetowemu możesz płacić bez kolejek niemal z każdego miejsca na świecie i o dowolnej porze dnia czy nocy.Banki oferują szeroki wachlarz rozwiązań w tym zakresie. Za pomocą karty płatniczej, polecenia przelewu, stałego zlecania czy polecenia zapłaty uregulujesz swoje należności wygodnie i bez zbędnych formalności. Polecenie przelewu pozwoli Ci szybko dokonać jednorazowej transakcji, a stałe zlecenie umożliwi przelewanie stałej kwoty w określonym terminie z określoną częstotliwością na wskazany przez Ciebie rachunek. Płatność może być inicjowana przez Ciebie (polecenie przelewu, stałe zlecenie), ale także przez wystawcę faktury (polecenie zapłaty).
Do płacenia w sieci możesz wykorzystać też kartę płatniczą podając w oknie transakcji imię i nazwisko, numer karty, datę ważności oraz kod CVV2 ( karta VISA) lub CVC2 (karta Mastercard), kod ten to ostatnie 3 cyfry na pasku do podpisu karty. Następnie Twoja płatność kartą zostanie potwierdzona i zrealizowana. Stosunkowo nowym zabezpieczeniem płatności kartą w internecie jest mechanizm 3D Secure. Dzięki niemu jesteś dodatkowo weryfikowany jako posiadacz karty płatniczej za pomocą hasła otrzymanego drogą SMS-ową lub też kodu odczytanego z Twojego tokena. Sięgając po takie rozwiązania zawsze dokonasz płatności terminowo i bezpieczenie oraz zaoszczędzisz czas i pieniądze. Bo e-płatności to forma transakcji w pełni ekonomiczna!
Wybór formy e-płatności zależy od Twoich potrzeb. Jeśli na przykład posiadasz comiesięczne płatności o stałej wysokości (np. za ubezpieczenie), zdecyduj się na stałe zlecenie. Nie będziesz zaprzątać sobie głowy terminami, a mimo to Twoje rachunki będą opłacone zawsze na czas – jedyne co musisz zrobić to zapewnić wystarczającą ilość środków na rachunku w dniu płatności, a resztę zrobi za Ciebie Twój bank.
W przypadku rachunków za prąd czy gaz, których wysokość jest zmienna, dobrze sprawdzi się polecenie zapłaty – możesz z niej skorzystać pod warunkiem, że Twój wierzyciel oferuje taką formę płatności. Wtedy troska o terminową płatność będzie po stronie wystawcy faktury. Kiedy wierzyciel zainicjuje płatność w uzgodnionym terminie, to wystarczy, że zapewnisz wystarczającą ilość środków na rachunku na jej pokrycie, a Twój rachunek bankowy zostanie automatycznie obciążony kwotą wskazaną w fakturze. Wszelkie transakcje płatnicze w ramach polecenia zapłaty pozostają nadal pod Twoją ścisłą kontrolą. Możesz zrezygnować z polecenia zapłaty w dowolnej chwili albo odwołać niewykonane transakcje płatnicze w ramach polecenia zapłaty, a w przypadku niesłusznego obciążenia Twojego rachunku możesz zawnioskować o zwrot kwoty wykonanej transakcji płatniczej (pamiętaj o ustawowych terminach na zgłoszenie wniosku o zwrot kwoty transakcji).
Z kolei po przelewy jednorazowe lub płatności za pomocą karty sięgaj np. podczas zakupów online. Transakcji dokonasz szybko, bezpiecznie i bezproblemowo, a ponadto taka forma płatności znacznie skróci czas realizacji zamówienia.Dodatkowo warto pamiętać, że płacąc kartą mamy dodatkowe zabezpieczenie w postaci chargeback. Jeżeli zapłacimy kartą za usłygi lub zakupy, które nie zostały zrealizowane, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Twój komfort to największa zaleta bankowości internetowej. Drugim istotnym jej walorem jest bezpieczeństwo. Podczas wycieczki na pocztę z pokaźną sumą w portfelu jesteś bardziej narażony na kradzież niż podczas dokonywania płatności w sieci. Dodatkowo Twoje przelewy internetowe nie pozostają nigdy bez śladu. Po każdej transakcji dowód jej wykonania zostanie zapisany w systemie bankowym, w międzynarodowym systemie rozliczeniowym oraz na Twoim rachunku. Bank zapewni Ci również bezpieczną transmisję danych przy każdorazowym logowaniu do systemu bankowego. Wszystko to dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu stron banków za pomocą zaawansowanego protokołu SSL. Zabezpieczenie strony możesz sprawdzić sam. Wystarczy skontrolować czy w oknie adresowym widnieje https:// zamiast http:// oraz czy na stronie jest symbol zamkniętej kłódki. To wyraźne sygnały, że Twoje finanse są pod specjalnym nadzorem.
Zabezpieczenia ze strony banków to jednak za mało do pełni szczęścia. W parze z nimi powinno iść przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas realizacji e-płatności z Twojej strony.
Źródło zdjęcia: Shutterstock.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.