Dom energoooszczędny. Czy warto?

Oszczędzanie energii to jedno z najważniejszych działań, jakie musimy podjąć, by przeciwdziałać ociepleniu klimatu. Okazuje się, że aż 40% wykorzystywanej w Europie energii zużywają domy jednorodzinne[1]. UE od dawna próbuje poradzić sobie z tym problem. 19 maja 2010 roku ustalono więc, że wszystkie domy wybudowane na terenie Wspólnoty po 31 grudnia 2020 muszą mieć niemal zerowe zużycie energii. Dbania o środowisko nie warto jednak odkładać na później! Czym domy energooszczędne różnią się od tradycyjnych? Dlaczego warto postawić na ekologiczne budownictwo już teraz?  

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

 

 1. Dla środowiska. Budując dom energooszczędny, znacznie ograniczymy emisję CO2 do atmosfery.
 2. Dla lepszego samopoczucia. Dobra wentylacja i izolacja sprawiają, że w energooszczędnym domu panuje korzystny dla nas mikroklimat. Nie ma tu miejsca na wilgoć, więc na pewno nie rozwinie się szkodliwa pleśń. Szczelne okna i stosowane w rekuperatorach filtry zapobiegają dostawaniu się do wnętrza pyłków i alergenów. W domach energooszczędnych jest także więcej światła słonecznego, co korzystnie wpływa na formę psychiczną mieszkańców.
 3. Dla oszczędności. Koszt budowy domu pasywnego jest obecnie wyższy o 7-15% w stosunku do budowy domu tradycyjnego. A jak wyglądają oszczędności? Eksploatacja domów ekologicznych jest tańsza o 50 – 80% w stosunku do domów wybudowanych w inny sposób. Oznacza to, że inwestycja zwraca się w 100% zwykle już po 5-7 latach. A przecież domy często buduje się na całe życie…

Ty troszczysz się o środowisko, a my o Twój portfel! Ekokredyt hipoteczny RRSO 4,23%. Więcej

Dom energooszczędny i dom pasywny

Na Forum często pytacie nas, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z promocji Ekokredyt hipoteczny  . Użytkowniczka @Agnlac zwraca np. uwagę, że standardów domów energooszczędnych jest kilka. Uporządkujmy zatem pojawiające się w różnych miejscach standardy  i wskażmy, jakie normy powinien spełniać nasz wymarzony dom, byśmy mogli skorzystać z oferty Ekokredytu.

 

Oferta Ekokredytu hipotecznego skierowana jest do osób, które planują budowę lub zakup domu energooszczędnego na rynku pierwotnym którego roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m2. Pełny regulamin oferty Ekokredyt hipoteczny RRSO 4,23% znajdziesz tutaj>

 

Zapotrzebowanie „zwykłego” budynku na energię do ogrzewania wynosi około 120 kWh/m²·rok, a często jest to nawet 160-180kWh/m²·rok! Oznacza to, że w sezonie grzewczym do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 120 kWh. Dom energooszczędny według europejskiej normy ISO odznacza się zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania mniejszym niż 70 kWh/m²·rok.

Czym dom energooszczędny różni się od domu pasywnego?

Dom pasywny ma zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania poniżej 15 kWh/m²·rok –Każdy dom pasywny jest więc energooszczędny ale nie każdy dom energooszczędny jest pasywny. Domy pasywne odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem utraty ciepła, a energię do ogrzewania pozyskują z otoczenia: światła słonecznego, wiatru, pracujących w domu urządzeń elektrycznych czy od samych mieszkańców. Nazwa „pasywny” oznacza, że energię pozyskuje się w sposób bierny, bez dodatkowych instalacji. W naszych warunkach klimatycznych domy pasywne zwykle wymagają jednak dodatkowego źródła ciepła w miesiącach zimowych, np. dzięki pompom ciepła czy kolektorom słonecznym.

Listę domów ekologicznych i energooszczędnych zamykają domy zeroenergetyczne i plusenergetyczne. Domy zeroenergetyczne w ogóle nie potrzebują energii cieplnej. A domy plusenergetyczne produkują jej więcej, niż same wykorzystują.

Współczynniki EUco i EP

 

Powyższa klasyfikacja bazuje na współczynniku EUco, który określa zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania wnętrza. Uzgadniając projekt energooszczędnego domu, zwróćmy uwagę, czy współczynnika EUco nie mylimy ze współczynnikiem EP. Współczynnik EP określa, jaką ilość energii budynek może pozyskiwać z nieodnawialnych surowców energetycznych: węgla, gazu, ropy naftowej. Już w 2021 roku współczynnik EP nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m2·rok.

Jak zbudować dom energooszczędny?

 

 1. Działka. Miejsce, w którym wybudujemy dom energooszczędny, powinno być jak najbardziej nasłonecznione. Wskazane jest niewielkie nachylenie terenu w kierunku południowym. Unikajmy sąsiedztwa wysokich drzew i budynków.
 2. Bryła domu powinna być prosta i zwarta; bez wykuszy, balkonów itp. Trzeba maksymalnie wyeliminować powstawanie tzw. „mostków termicznych” – miejsc o wzmożonej utracie ciepła. W przypadku domu pasywnego zaleca się bryłę na planie prostokąta i dach jedno- lub dwuspadowy. Pomieszczenia, w których przebywamy najwięcej – salon, jadalnia – umieszcza się od strony południowej. W domu pasywnym elewacja południowa powinna być cała przeszklona. Jeśli planujemy budowę garażu, lepiej by był to oddzielny budynek.
 3. Materiał. Wymagania domu energooszczędnego i pasywnego można spełnić niezależnie od budulca. Najważniejsze są odpowiednia izolacja i uszczelnienia. Ściany zewnętrzne domu energooszczędnego powinny mieć współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 0,2 W/(m2·K), a domu pasywnego – mniejszy niż iż 0,12 W/(m2·K). Osiągnięcie takich parametrów jest możliwe przy standardowej izolacji grubości odpowiednie 20 – 30 centymetrów i 30 – 50 centymetrów. Stosując nowoczesne rozwiązania, jak styropian grafitowy, odpowiednie współczynniki można uzyskać przy mniejszej grubości ścian.
 4. Okna i drzwi. Przez okna ucieka więcej ciepła niż przez ściany i dach. Dlatego ogromnie ważne jest zamontowanie okien i drzwi o podwyższonych parametrach termicznych. Okna domu energooszczędnego powinny mieć współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 1,3 W/(m2·K), a domu pasywnego – mniejszy niż 0,8 W/(m2·K).
 5. Technologie, które warto zastosować:
 • Rekuperator to urządzenie, które wymienia „zużyte” powietrze na świeże. Jednoczenie pozwala odzyskiwać (rekuperować) ciepło z powietrza wywiewanego z budynku. Dzięki rekuperatorowi zapotrzebowanie na energię do ogrzewania zmniejsza się nawet o 80%.
 • Pompa ciepła. Pompa ciepła pozyskuje energię odnawialną – z ziemi, wód gruntowych i powierzchniowych lub powietrza – i zamienia ją na ogrzewanie lub prąd. Pompy ciepła zużywają do działania tylko minimalną ilość gazu.
 • Gruntowy wymiennik ciepła. Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to rozwiązanie, dzięki któremu latem pozyskamy zwarty w gruncie chłód, a w okresie grzewczym ciepło. GWC najczęściej łączy się z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem.
 • Kocioł kondensacyjny. Kocioł kondensacyjny w przeciwieństwie do kotła tradycyjnego wykorzystuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale także ze spalin. Dzięki temu jest bardziej energooszczędny i mniej obciąża środowisko.
 • Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Nazwy te często są stosowane wymiennie. Oba urządzenia wykorzystuję promieniowanie słoneczne, ale ich działanie jest różne. Kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na ciepło (do ogrzania wody lub pomieszczeń), a panele fotowoltaiczne na prąd. 

Ciekawostki

 • Standard domów pasywnych wypracowano w 1988 roku na Uniwersytecie Lund. Autorami projektu byli doktor Wolfgang Feist i profesor Bo Adamson.
 • Pierwszy dom pasywny zbudowano w 1991 roku w Darmstadt.
 • Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny, spełniający wszystkie normy, powstał w Polsce, w 2006 roku w Smolcu pod Wrocławiem.

 

[1] https://ekobudowanie.pl/trendy/technologia/2946-jak-zbudowac-dom-ekologiczny