Cashback, czyli gotówka ze sklepu

Chcesz zrobić szybkie bezgotówkowe zakupy, ale na miejscu nie można płacić kartą? Badania  przeprowadzone przez TNS Polska potwierdzają, że nawet dla 75% z nas oznacza to rezygnację z zakupu. Czy Ty też jesteś w grupie posiadaczy kart, którzy nie wiedzą, czym jest Cashback?

Ile razy podczas zakupów łapałeś się na tym, że nie masz gotówki, a sklep nie przyjmuje płatności kartą? W dużym mieście to nie problem, bankomatów jest dużo. Co jednak robić w momencie, kiedy do najbliższej maszyny lub oddziału banku masz daleko?

Skąd Polak bierze gotówkę?

Według badania „Zwyczaje płatnicze Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, ponad 75% Polaków powyżej 18 roku życia, posiada konto w banku i z roku na rok ta liczba wzrasta. Do końca 2013 roku, banki wydały blisko 35 milionów kart płatniczych. Służą zarówno do płatności bezgotówkowych, jak i do wypłacania pieniędzy z konta.

Najczęściej korzystamy z bankomatów lub oddziałów banku (71% transakcji). Mniej popularna jest usługa Cashback, którą udostępniono na polskim rynku już w 2006 roku. Pozwala na wyciągnięcie gotówki w momencie dokonywania zakupów w sklepach lub na stacjach benzynowych oznaczonych odpowiednim logo Cashback.

Już w 100 tys. punktów w całej Polsce można dokonać takiej transakcji, między innymi w sklepach Żabka, EMPiK, Media Markt, Saturn, Ruch, Carrefour, Freshmarket oraz na stacjach Lotos, Orlen i BP. Odpowiednie oznakowania znajdują się przy wejściu lub przy kasie. Jeśli tylko posiadasz kartę debetową Maesto, MasterCard lub Visa - możesz skorzystać z tej usługi. Warunkiem jest tylko dokonanie zakupu w sklepie lub zatankowanie paliwa. Wartość wypłacanej gotówki może być większa niż wartość dokonanych zakupów. Większość banków umożliwia jednorazową wypłatę do 300 zł.

Jak wygląda Cashback w praktyce?

Robisz zakupy w sklepie albo tankujesz paliwo w punktach oznaczonych logo Cashback. Przy kasie wystarczy poinformować sprzedawcę, że chcesz skorzystać z usługi i podać kwotę jaką chcesz wypłacić. Na rachunku kwoty wypłaty i zakupów będą podane jako oddzielne pozycje. Transakcję potwierdzasz kodem PIN. Jeśli posiadasz wystarczające środki na koncie to sprzedawca wydaje ci gotówkę i potwierdzenie. Może się zdarzyć, że wypłata nie będzie możliwa, ponieważ sklep nie będzie posiadał wystarczających środków do dokonania wypłaty - nie ma bowiem obowiązku trzymania gotówki na ten cel. Jeśli potrzebujesz większych środków, musisz dokonać kolejnego zakupu.

Procedura jest bardzo prosta. Co więcej, możemy to zrobić przy okazji każdych zakupów, co pozwala oszczędzić czas – nie szukamy placówki, ani bankomatu. Wypłaty dokonujemy szybko i niejako „przy okazji”. W wielu miejscach kraju, zwłaszcza tam, gdzie placówek i bankomatów jest mało, usługa okazuje się ratunkiem dla osób, które nie znają okolicy i nie wiedzą, gdzie mogą pobrać pieniądze. To również ciekawe rozwiązanie dla osób starszych, które często kiepsko radzą sobie z obsługą maszyn lub mają problemy ze wzrokiem.

Usługę Cashback ma w swojej ofercie większość banków, co ważne - część z nich oferuje ją za darmo lub za symboliczną opłatą – 50 groszy czy złotówka od transakcji. Oznacza to, że za pobranie pieniędzy w punkcie nie zapłacimy nic albo bardzo mało. Mimo wielu zalet Cashback jest stosunkowo mało popularny. W 2013 roku na jedną transakcję typu cashback przypadało średnio 232 wypłaty gotówki z bankomatów. Po części wynika to z faktu, że często mylimy tą usługę z innymi, o podobnej nazwie, jak np. money back. Perspektywy rozwoju są jednak imponujące – każdy punkt, w którym znajduje się terminal POS (ang. point of sale) może obsługiwać Cashback. Według danych Visa Europe ich liczba w Polsce przekroczyła 400 tysięcy, a każdy taki terminal potencjalnie może służyć do wypłaty gotówki.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com